Czy królowa Norwegii przyjedzie do Goszcza?

  • 28.07.2021, 11:51
  • rpr
Czy królowa Norwegii przyjedzie do Goszcza? Grzegorz Huk
Do gminy Twardogóra (powiat oleśnicki) trafi 8,5 mln zł dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Pójdą na zabezpieczenie murów pałacu w Goszczu, zbudowanie tam platform widokowych oraz realizację w zabytku wielu przedsięwzięć artystyczno-kulturalnych i edukacyjnych.

- To historyczny dzień - powiedział Mirosław Adamczyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Twardogórze.

Dzisiaj w Goszczu burmistrz Paweł Czuliński podpisał umowę z wykonawcą (Haras Budownictwo Wrocław)) prac rewitalizacyjnych pałacu Reichenbachów w Goszczu. Będą one kosztowały 10,5 mln zł. Gmina pozyskała dotację z  Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 8,5 mln zł.

W uroczystym podpisaniu umowy z przedstawicielami wykonawcy uczestniczyli m.in. parlamentarzyści - Agnieszka Soin (PiS), która skutecznie wspierała starania gminy o dotację, i Michał Jaros z KO. Obecny był hrabia Albrecht Graf von Reichenbach z synem, który podarował burmistrzowi portret swojego dziadka, ostatniego właściciela zespołu pałacowo-parkowego w Goszczu.

O dotację z MKDNiS starały się 224 projekty. 20 z nich dostało dofinansowanie. To wielki sukces zespołu z Urzędu Miasta i Gminy w Twardogórze, który pracował pod kierunkiem Anny Lorek, kierownik referatu funduszy, promocji i rozwoju. Dobrym duchem przedsięwzięcia była Ewa Kałandziak, pasjonatka goszczańskiego zabytku.

Obejrzeliśmy film obrazujący obecny stan pałacu, wizualizację jego widoku po rewitalizacji, o pracy nad projektem mówili architekci z Norwegii, nie obyło się bez zwiedzania obiektu.

Do końca 2023 roku powstaną w nim platformy widokowe, mury będą zabezpieczone, wykonane zostaną iluminacja i monitoring. Goście będą mogli uczestniczyć w 31 cyklicznych wydarzeniach artystyczno-kulturalnych i edukacyjnych. Całość prac będzie kosztowała 10,4 mln zł.

Czy na otwarcie przyjedzie królowa Norwegii? Pieniądze z ministerstwa pochodzą z Funduszy Norweskich. Hrabia Albrecht Reichenbach powiedział, że jego rodzina utrzymuje bliskie kontakty z norweskim domem królewskim, on sam liczy na to, że Goszcz zostanie wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zadeklarował, że będzie się starał, aby królowa zawitała w grudniu 2023 roku do podtwardogórskiej wsi.

Szersza relacja we wtorek w Panoramie Oleśnickiej.

rpr

Zdjęcia (20)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Andrzej
Andrzej 01.08.2021, 16:57
Czuliński ruiny twojego wizerunku już się nie da zabezpieczyć, nie pomoże ci ani hrabia ani królowa ani przy...ska lulu ani emeryci których mamisz buźką wnuczka. Ległeś w gruzach człowieku.
grecki orator
grecki orator 01.08.2021, 12:48
Ale się Mirosław popisałeś z tą wypowiedzią )))))))))))) Pewnie całą noc ją obmyślałeś.......................
Seba
Seba 31.07.2021, 12:06
To kasa z Norwegii ciekawe ile gmina dostanie hajsu z nowego ładu tu się okaże czy rząd tak dba o wszystkich
Cyrk
Cyrk 31.07.2021, 11:28
Najlepsze jest to, ze radni z Twardogóry nieobecni w Goszczu dziękują posłance, ktora nawet nie wie co sie dzialo w środę myslala ze umowa jest podpisywana z ministerstwem... Wykonawce pomylic z ministrem... ehhh
Komedia
Komedia 31.07.2021, 20:22
może przez to ta pani bardzo spięta, tak ściska te ręce że je zaraz sobie powykręca a jaros zreszta też nie wygląda lepiej z tym krzywym uśmieszkiem no cóż ciężki jest żywot polityka
miłość zbawi świat
miłość zbawi świat 31.07.2021, 11:02
uczucie Pawełka do Jarosa jest piękne nic tylko się cieszyć że chłopakom się układa jakie to słodkieeeee Życzę dużo szczęścia na nowej drodze życia
heh
heh 31.07.2021, 09:26
Podróż smarka przez umig do wyżyn polityki. jest oslizgły i perfidny więc się przeciśnie a wy wszyscy mu w tym pomożecie żeby potem napluł wam na głowę powodzenia
Juhu
Juhu 31.07.2021, 07:57
Jasne krolowa przyjedzie do Goszcza i do ratusza może wstąpi na wizytę pierwszą w historii gminy bo co Czuliński nie zrobi to przecież zawsze pierwsze w historii ale to prawda takiego perfidnego karierowicza to jeszcze nie było żeby swój zespół tak wywalić w kosmos i robić teraz szopki czopki z Jarosem i Soin. Tak mu zależy na Twardogórze i jej mieszkańcach.
Sipok
Sipok 31.07.2021, 06:56
Przyjedzie? Ma przyjsć! Co to nóg nie ma bydle ? Oduczyło się arystokracji ekologicznie poruszać? Na kolanach !!!!!!
Maniek
Maniek 30.07.2021, 23:03

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

remik
remik 29.07.2021, 20:38
Jaki ten PIS zły, daje pieniądze tylko swoim samorządom..A tu proszę, Gliński wyasygnował miliony na ruiny pałacu w Goszczu!!! jakoś kiedy rządziła peło i przyjaciele w Twardogórze kasy nie było,. A Pawełek z totalnej opozycji dostał....
partia
partia 30.07.2021, 13:17
Soin jest z PIS i to ona jest tu głównym wtykiem to chyba oczywiste nie?
Jesus King
Jesus King 29.07.2021, 17:04
A królowa Polski też będzie?
Ja
Ja 31.07.2021, 23:27
Tak, ale chyba w Sosnówce bo chce się sfotografować przy murze berlińskim.
Tomasz
Tomasz 29.07.2021, 16:44
To ten Jaros co mówił że PO umożliwiło wypłacanie 500+?
Curva ale kyrk
Curva ale kyrk 29.07.2021, 14:49
Ahahah, pajace i pajacyki.
mieszkaniec
mieszkaniec 29.07.2021, 11:18
Dawaj Pawelku wiecej pompy ty to lubisz szkoda tylko ze ośrodek zdrowia nie działa.
Pałacowy
Pałacowy 29.07.2021, 09:26
Króla bronsia niech zaproszą
espero88
espero88 28.07.2021, 18:49
Burmistrz błazen....Jak tam ścieżka rowerowa Domasławice-Goszcz???? Ponoć królowa Elżbieta ma przyjechać na jej otwarcie....Ale zdjęcia na tle ruin można porobić!!!!!!!!!
adam
adam 28.07.2021, 18:47
A co robi eten lancer Jaros??? On już kiedyś ludziom z Goszcz obiecał, że będzie miał z nimi spotkani i rozwiązywał ich problemy!!! Widocznie niedługo chyba wybory Śmiech na sali!!!
Barbarzyństwo
Barbarzyństwo 28.07.2021, 18:22
Wierzyć się nie chcę , że pałac zniszczono nie podczas wojny a w 1947 roku.
Koń i słoń
Koń i słoń 31.07.2021, 07:02
A co mieli szwabskie pałace kultywować? Niby czemu? Za łapanki i egzekucje? Wysiedlenia i pacyfikacje? Ch.. Z tymi pałacami szkopskimi i tyle!
Kazik
Kazik 28.07.2021, 18:01
A czemu to nasza śmietanka bez maseczek?
Polityk
Polityk 28.07.2021, 16:41
Czy Wojtek Paszkowski był jako polityk PO , czy jako redaktor i fotoreporter ?
MilicjaObywatelska
MilicjaObywatelska 29.07.2021, 14:57
Jako nurt ściekowy.

Pozostałe