Pomnikowe platany w Oleśnicy oznakowane specjalnymi tablicami

  • 26.07.2021, 11:28
  • OAI
Pomnikowe platany w Oleśnicy oznakowane specjalnymi tablicami UM Oleśnicy
Oto komunikat Urzędu Miasta Oleśnicy:

"Pomnikowe platany klonolistne rosnące przy ulicy Brzozowej w Oleśnicy zostały oznakowane dziś specjalnymi tablicami informacyjnymi. Mieszkańcy i turyści będą mogli zapoznać się z sylwetami drzew oraz informacją o prof. Dariuszu Tarnawskim, którego imieniem nazwano pierwszy z platanów, rosnący w szpalerze “Platanów oleśnickich naukowców”.

Profesor Dariusz Tarnawski był wybitnym specjalistą z zakresu taksonomii i systematyki, biologii i ekologii chrząszczy sprężykowatych (Insecta: Coleoptera: Elateridae). Opisał 323 nowe dla wiedzy gatunki chrząszczy. Jest autorem blisko 230 publikacji naukowych. Prowadził badania motyli na łąkach i w lasach wzdłuż rzeki Oleśnicy i Potoku Boguszyckiego, gdzie żyją m.in. takie gatunki jak bliski wyginięcia czerwończyk fioletek oraz przeplatka maturna. Dla ochrony tych motyli prof. Dariusz Tarnawski zainicjował w 2011 r. utworzenie obszaru Natura 2000 „Dolina Oleśnicy i Potoku Boguszyckiego", który obejmuje m.in. las miejski zwany „Wodociągami”. Profesor aktywnie uczestniczył w programach czynnej ochrony gatunków i ich siedlisk. W 2014 r. zainicjował wzbogacenie terenu nad rzeką Oleśnicą o jesiony wyniosłe celem zapewnienia dobrych warunków do rozwoju chronionego motyla, wspomnianej przeplatki maturny.

Profesor Dariusz Tarnawski był inicjatorem ustanowienia wielu form ochrony przyrody na Ziemi Oleśnickiej, m. in. szpaleru 6 platanów klonolistnych rosnących wzdłuż ul. Brzozowej.
 
 Nadanie nazwy „Platany oleśnickich naukowców” pomnikowi przyrody ma za zadanie podniesienie świadomości ekologicznej lokalnej społeczności, upamiętnienie postaci prof. Dariusza Tarnawskiego oraz jego dokonań i wkładu w ochronę przyrody na terenie miasta Oleśnicy. Sam pomnik przyrody będzie jeszcze bardziej rozpoznawalnym obiektem objętym ochroną prawną."

OAI

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zosia
zosia 27.07.2021, 13:34
brawo bronś, kolejna rzecz której kolek i kibolem 4 lata nie ogarneli
urlopowany nadmagister
urlopowany nadmagister 26.07.2021, 14:44
A kiedyś nie podobał się Bronsiowi. Także wszyscy, którzy zajmowali się ochroną drzew pomników przyrody. Który naukowiec będzie następny - czy są tacy w Oleśnicy, bo Bronś ich też nie lubi. Tylko lubi przytakujących, a takich wśród naukowców trudno znaleźć.

Pozostałe