Damian Bieniek z Oleśnicy i inni na starcie Visegrad 4 Bicycle Race-Grand Prix Polski

  • 17.07.2021, 13:07
  • ws
Damian Bieniek z Oleśnicy i inni na starcie Visegrad 4 Bicycle Race-Grand… Ola Sulikowska
Visegrad 4 Bicycle Race-Grand Prix Polski w niedzielę, 18 lipca wystartuje z Oleśnicy do mety w Długołęce. Udział zapowiedziało 18 polskich i międzynarodowych ekip, w sumie ponad stu zawodników.

To siódma edycja wyścigu państw Grupy Wyszehradzkiej, rozgrywanego od 2014 roku jako impreza z kalendarza UCI Europe Tour z kategorią 1.2. Klasyk, z powodu pandemii, nie odbył się w roku ubiegłym w żadnych z organizujących go krajów. W bieżącym sezonie serię 10 lipca otworzyła rywalizacja na Węgrzech, dzień później rozegrana została edycja słowacka. W sobotę, 17 lipca areną zmagań kolarzy będą szosy wokół Brna, a następnego dnia Oleśnica powita kolarzy, którzy ścigać się będą na 147-kilometrowej trasie z metą w Długołęce.

Na starcie kolarze staną o godzinie 13.30, ale na oleśnickim rynku pojawią się już godzinę wcześniej, żeby podpisać listę startową i wziąć udział w prezentacji ekip. Są wśród nich polskie teamy, takie jak Mazowsze Serce Polski, Voster ATS Team, TC Chrobry SCOTT Głogów czy LUKS „Trójka” Piaseczno, ale także zespoły z Czech, Izraela, Białorusi, Bułgarii, Słowacji, Węgier i Włoch. W składzie rezerwowym Vostera jest mistrz Polski Maciej Paterski, który wygrał ten wyścig w 2018 roku (była to jak dotąd najdłuższa, licząca 182 km edycja V4-Grand Prix Polski), a w kolejnym sezonie był drugi.

Na starcie zobaczymy Pawła Franczaka, który w ostatniej edycji (z 2019 roku) był trzeci i Sylwestra Janiszewskiego, który stanął na najniższym stopniu podium w 2017 roku. Spośród Polaków na trasie między Oleśnicą a Długołęką powalczą także m.in. Karol Domagalski, Piotr Brożyna, Jakub Kaczmarek, Paweł Cieślik, Szymon Rekita, Paweł Szóstka, Bartosz Rudyk, triumfator rozegranego niedawno Grand Prix Doliny Baryczy-Memoriału Grundmanna i Wizowskiego, oraz dobrze zapowiadający się młodzieżowiec z „Chrobrego” Damian Bieniek. 

Zanim peleton wyruszy w kierunku Długołęki, kolarze ścigać się będą po ulicach miasta, w sumie przyjdzie im pokonać pięć rund po 2,9 km każda. Po ostatniej wyjadą na osiem okrążeń na 13,4-kilometrowej pętli poprowadzonej po szosach Gminy Oleśnica, by po 18-kilometrowym dojeździe mniej więcej o godzinie 17 pojawić się na mecie w Długołęce. Poznamy wówczas zwycięzcę siódmej odsłony Visegrad 4 Bicycle Race-Grand Prix Polski.

Wyścig nie odbyłby się, gdyby nie wsparcie Visegrad Fund, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Miasta Oleśnica, Gminy Oleśnica i Gminy Długołęka.

Historia Visegrad 4 Bicycle Race

Z inicjatywą wykorzystania kolarstwa do wzmacniania współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej w 2013 wyszedł ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski – odbył się wówczas rajd kolarski dla amatorów, w którym grupa około 300 kolarzy pokonała trasę z Krakowa do Budapesztu. W 2014 w ramach tej inicjatywy po raz pierwszy zorganizowano rywalizację dla zawodowców, która przyjęła formę czterech rozgrywanych dzień po dniu wyścigów klasycznych. Od 2015 wyścigi w ramach cyklu rozgrywane są w różnych terminach

Podium Visegrad 4 Bicycle Race-Grand Prix Polski

2014        1) SVK Erik Baška                                2) CZE Jiří Hochmann           3) POL Artur Detko

2015        1) POL Bartosz Warchoł        2) POL Leszek Pluciński       3) CZE Tomáš Koudela

2016        1) POL Łukasz Owsian         2) POL Marek Rutkiewicz     3) POL Dariusz Batek

2017        1) POL Kamil Zieliński          2) SLO Rok Korošec             3) POL Sylwester Janiszewski

2018        1) POL Maciej Paterski          2) CZE Vojtěch Hačecký        3) POL Eryk Latoń

2019        1) CZE Alois Kaňkovský       2) POL Maciej Paterski          3) POL Paweł Franczak

ws

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 19.07.2021, 00:52
Przy informacji o Damianie Bieńku (jeżeli już została podana) wypadało więcej napisać - o nim samym i o jego rodzicach, a zwłaszcza o ojcu - Januszu Bieńku, zwycięzcy Settimana Ciclistica Bergamasca w 1977 i klasyfikacji górskiej Tour de Pologne w 1984.
cecylka
cecylka 19.07.2021, 04:38
Nie mówiąc o tym, że przy klubie 'Oleśniczanka' też była kiedyś sekcja kolarska Herr Christo~!
Ma
Ma 17.07.2021, 22:18
Damian Bieniek nie wystartuje w tym wyścigu. W tym terminie został powołany do kadry narodowej na wyścig we Francji. Niestety , szkoda.

Pozostałe