NASZ NEWS: Kręcą film o Oli z Rynku w Oleśnicy

  • 17.07.2021, 12:11
  • rpr
NASZ NEWS: Kręcą film o Oli z Rynku w Oleśnicy Reżyser (w środku) - Maciej Białoruski, kierownik produkcji Iga Malińska i koordynator produkcji Tomasz Stefaniak na oleśnickim Rynku
To będzie film dyplomowy studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Do Oleśnicy przyjechali studenci i pracownicy łódzkiej Szkoły Filmowej, aby nakręcić etiudę dyplomową w reżyserii Macieja Białoruskiego.

- Oleśnica przyjęła nas z otwartymi ramionami. Urząd Miasta podszedł bardzo życzliwie, zgodził się, żebyśmy mogli wjechać na Rynek i filmować – mówi Tomasz Stefaniak, koordynator produkcji.

- Realizujemy film, który jest filmem dyplomowym Szkoły Filmowej w Łodzi – dodaje pan Tomasz. - Jest to krótki film fabularny, trwający około 30 minut po zmontowaniu. Opowiada historię dziewczynki, która tu siedzi na ławce – mówi, wskazując na rzeźbę dziewczynki z różą, siedzącą na ławce pod ratuszem, którą w Oleśnicy znamy pod imieniem Ola. - Reżyser wymyślił tę historię – dodaje.

A w "Panoramie Oleśnickiej" o filmie opowie oleśniczanka, która w nim statystowała.

rpr

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mający czas
mający czas 21.07.2021, 15:54
a jak będę siedział na kiblu i pozwolę Wam nagrać film to ile dacie?
cecylka
cecylka 17.07.2021, 22:20
A kiedy film o naszym lokalnym 'celebrycie' Herr Christo?
znalazłem
znalazłem 17.07.2021, 20:59

https://www.blogger.com/commen…

HISTORIA OLI
Ola miała Dziadka, który od dawna mieszkał w Domku na Murze. Bardzo lubiła go odwiedzać, bo Dziadek czytał jej bajki o Domku z Piernika i Domku na Kurzej Łapce, a sam Domek Dziadka był inny niż wszystkie domki w mieście i można było się pochwalić przed innymi dziećmi, że Dziadek mieszka w wyjątkowym Domku, nieopodal zamku pełnego tajemnic. Dziadek mówił, że kiedyś, kiedy będzie już bardzo starym Dziadkiem i nie będzie już sam mógł mieszkać w Domku - to Ola się nim zaopiekuje, a w Domku powstanie Muzeum. Pewnego razu Ola zastała Dziadka bardzo smutnego. Powodem jego smutku była Decyzja z Ratusza mówiąca o tym, że Dziadek musi zamieszkać gdzie indziej, bo Domek zostanie zburzony. Oli zrobiło się żal Dziadka i żal Domku, a że była dziewczynką bardzo rezolutną, postanowiła udać się do Ratusza, żeby prosić Burmistrza o zmianę Decyzji. W pobliskiej kwiaciarni kupiła Różę, żeby w podzięce zostawić ją Burmistrzowi. Z nadzieją na pozytywne załatwienie swojej prośby, szybko pokonała schody w Ratuszu i bez trudu otrzymała zgodę na krótkie spotkanie ze Sprawującym Władzę. Burmistrz uprzejmie wysłuchał co dziewczynka ma do powiedzenia, a następnie odpowiedział, że Decyzja jest Nieodwołalna, bo Domek zagraża Murowi. Ola, z naiwnością ośmioletniej dziewczynki, pytała czy On – Wszechmocny, nie można uratować i Domku, i Muru, bo Dziadek miał plan, żeby w Domku powstało Muzeum dla Wszystkich Dzieci z Oleśnicy. Sprawujący Władzę pozostał niewzruszony prośbami Dziewczynki. Decyzja była Ostateczna. Ola wyszła z gabinetu ze łzami w oczach. Zrezygnowana usiadła na ławce przed Ratuszem i z żalu zaczęła obrywać listki Róży. I tak będzie siedziała, i obrywała... na pamiątkę Domku na Murze.
Holistycznie
Holistycznie 18.07.2021, 17:11
Zbrodnia to niesłychana,
Ziściła się decyzja Władcy – Pana;
Pan domek na murze burzy,
Mimo, że lud się chmurzy.
Rumowisko kwiatami zasiewa,
Zasiewając tak śpiewa:
Rośnij kwiecie wysoko,
Jak dom stał głęboko;
Jak dom stał głęboko,
Tak ty rośnij wysoko.
[...]
"Burmistrzu, - rzecze stary -
Więc ci nie żal rozboju,
Ale tylko strach kary?
Idźże sobie w pokoju,
Rzuć bojaźn, rozjaśń lica,
Wieczna twa tajemnica."
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 18.07.2021, 00:47
Jeżeli rzeczywiście (nie chce mi się sprawdzać) jest taka treść, to cieszę się, że na takim forum mocno przyłożą Janowi Bronsiowi.
Walter
Walter 17.07.2021, 20:52
Powinni nakręcić film o Wodzu co się opozycji nie kłaniał....
Ojciec prowadzący
Ojciec prowadzący 18.07.2021, 17:15
.... ale przed księdzem w Radiu Rodzina klęczał .....
...
... 17.07.2021, 20:45
Na blogu Michała Skrzypka była kiedyś piękna bajka o tej Oli. Powinni ją przeczytać filmowcy.
ja
ja 17.07.2021, 20:30
Ola - przykład niespotykany w innym mieście W innych miastach znajdują się łąweczki z osobami z historii miasta, bajki związanej z miastem, zdarzenia związanym z miastem. Ola bo ola-snica to typowy bezmysł UM. W tym przodują.
Paprotka
Paprotka 17.07.2021, 14:08
A kiedy film o Jasiu .....
wow