Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 21:13
Reklama
Reklama
Reklama

Karta urlopowa - czym jest i co musi zawierać?

Każda osoba pracująca posiada swoją własną dokumentację związaną z jej pracą. Sezon urlopowy śmiało można uznać za rozpoczęty, a co za tym idzie, wiele osób zastanawiać może, jakie dokumenty należy złożyć w związku z zasłużonym wypoczynkiem. Czym jest karta urlopowa i czy jest ona obowiązkowa? W jaki sposób ją wypełnić i co powinna zawierać? Kwestie te zostaną przybliżone w tym poniższym artykule.
Karta urlopowa - czym jest i co musi zawierać?

Karta urlopowa - czy jest obowiązkowa?

Karta urlopowa - co to jest? Pracodawcy związani są obowiązkiem, zgodnie z którym mają prowadzić pełną dokumentację pracowników związaną z ich urlopami i ma być ona niezwiązana z ewidencją czasu pracy. Zmiany takie funkcjonują, od 1 stycznia 2019 roku. Każdy pracodawca musi więc prowadzić taką odrębną dokumentację, osobną dla każdego z pracowników. Wspomniane dokumenty należy przechowywać przez okres 10 lat. Wspomnieć warto o tym, że wprowadzone zmiany mogą zminimalizować sytuacje, w których w trakcie trwających postępowań okazuje się, że dokumentacja została już zniszczona. Niestety, często takie sytuacje miały miejsce, wówczas okazywało się, że upłynął już termin 3 lat i dokumenty związane z urlopem pracownika zlikwidowano. Ważną informacją, jest także fakt, że wówczas, gdy taka dokumentacja może stanowić istotny dowód w jakiejś sprawie, okres jej przechowywania może zostać wydłużony o następny rok. Odpowiadając na pytanie postawione w tytule artykułu, należy stwierdzić, że tak, karta urlopowa jest obowiązkowa.

Karta urlopowa powinna charakteryzować się, określonymi wymogami formalnymi. Jest to forma dokumentu, potwierdzająca urlop odbywany przez pracownika. Jednym z ważniejszych elementów jest oczywiście termin rozpoczęcia i zakończenia urlopu. Omawiana karta powinna zawierać przede wszystkim dane pracownika, czyli jego imię i nazwisko, oraz datę, a także miejsce, w którym sporządzono ten dokument, razem z dokładnymi danymi firmy i adresem jej siedziby. Pracownik w karcie urlopu określa również dzień rozpoczęcia, a także dzień zakończenia wypoczynku. Wniosek urlopowy zawierać powinien także liczbę dni, jakie przysługują danej osobie w roku kalendarzowym. Karta urlopowa i wniosek urlopowy stanowią pojęcia bliskoznaczne, dlatego mogą być używane zamiennie. Konieczne jest też oznaczenie, jaki to rodzaj urlopu, czy ma charakter wypoczynkowy, a może okolicznościowy. Sama karta urlopowa jest dokumentem, który oznacza przyznanie urlopu, kiedy pracodawca uzna wniosek urlopowy swojego pracownika. Pamiętać warto, aby składać takie wnioski zawsze w odpowiednim czasie, żeby umożliwić pracodawcy zapoznanie się z nimi i zatwierdzenie urlopu. 

Elektroniczna forma wniosku o urlop

Czy wspomniany wniosek o urlop, czyli kartę urlopową można złożyć przez Internet? Odpowiedź jest jednoznaczna - tak, jest to możliwe. Ponieważ przepisy w żaden sposób nie regulują tych kwestii, dlatego też kartę urlopową można, złożyć elektronicznie. Wniosek o urlop może zostać złożony w formie tradycyjnej, czyli papierowej, a także w formie elektronicznej. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw, ponieważ jest to rozwiązanie, które zapewnia wygodę i możliwość złożenia wniosku o urlop bez wychodzenia z domu. Stanowi to ogromne udogodnienie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Takie wyjście wpływa także na lepszą organizację pracy i większy porządek. Pracownicy mogą wysyłać karty urlopowe i natychmiast otrzymują oni odpowiedź o dostarczeniu dokumentów do pracodawcy. Ponadto, dokumenty pracownika zostają gromadzone w jednym, konkretnym miejscu, co również wpływa na jakość i dobrą organizację pracy. Warto pamiętać o prawidłowym wypełnieniu karty urlopowej, ponieważ stanowi ona obowiązkowy element dokumentacji pracownika. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GutekTreść komentarza: Z tymi głosami za prezesem to trochę nieprawda, w sumie było ze 135 osób po głosowaniu nad prądem wyszło ok 40 z bulwersem. Realnie zagłosowało za może z 80 osób. Mi pasuje ale wyniki podali zakłamane.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 20:36Źródło komentarza: Działkowcy ROD ZNTK wybrali prezesaAutor komentarza: Wło dek Ŵło dekTreść komentarza: Józef Czechowski to jakiś psychiczny jest wszędzie wstawia to samoData dodania komentarza: 26.04.2024, 17:12Źródło komentarza: Temat spalarni w Sycowie żywy także po wyborachAutor komentarza: Pastor managerTreść komentarza: Za spalarnią stoją Niemcy.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 16:40Źródło komentarza: Temat spalarni w Sycowie żywy także po wyborachAutor komentarza: ObservatorTreść komentarza: Czekaj, czekaj ,jak dopuszczono się bezczynności, skoro punkt 2 mówi że bezczynności nie miała miejsca?🤔🤔Data dodania komentarza: 26.04.2024, 16:02Źródło komentarza: Temat spalarni w Sycowie żywy także po wyborachAutor komentarza: Oleśnickim mistrzemTreść komentarza: jest Pan Janek, który od 1992 r. jak szachista ustawia i rozstawia na szachownicy króla, hetmana, gońce, skoczki, wieże i pionki. Tylko uczyć się od takiego mentora.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 14:00Źródło komentarza: Koalicja Obywatelska stawia się Janowi BronsiowiAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Dr NO. Masz zaniki pamięci ? Jeśli mnie pamięć nie myli to Krzysztof proponował przeprowadzenie referendum obywatelowi Niemiec. A ten zmienił barwy klubowe. Również kropka wylewał swoje żale na tym portalu.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 12:16Źródło komentarza: DLACZEGO HORBACZ WYGRAŁ, A MANIAK PRZEGRAŁ?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic