Kulturalny weekend z MOKiS-em

  • 10.06.2021, 12:49
  • kad
Kulturalny weekend z MOKiS-em foto: Krzysztof Dziedzic
Sprawdźcie, co będzie się działo w Oleśnicy w sobotę i niedzielę.

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy zaprasza w najbliższy weekend do skorzystania z przygotowanych dla mieszkańców atrakcji kulturalnych:

Kino MOKiS

Zapraszamy w sobotę i niedzielę na projekcje filmowe do Kina MOKiS. 
W repertuarze znajdziecie komedię “Cruella” – opowiadającą początki demonicznej miłośniczki mody Cruelli De Mon i wielokrotnie nagradzany dramat “Nomadland”, opowiadający o współczesnych nomadach.
Bilety w cenie 18 zł na seanse są już w sprzedaży poprzez Serwis Bilety24.pl.

Oleśnicki Dom Spotkań z Historią

W sobotę i niedzielę zapraszamy w godzinach 10.00-16.00 do zwiedzania Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią (ul. Bociania 11, przy Bazylice), w którym korzystając z audio-przewodnika można się zapoznać z historią naszego pięknego miasta, a także kupić pamiątki i publikację związane z Oleśnicą. 
Audio-przewodniki są dostępne w cenie biletu: 3 zł – ulgowy, 6 zł – normalny. W celach dbałości o bezpieczeństwo sanitarne, prosimy o zabranie własnych słuchawek przewodowych.

Miejska Gra Terenowa

Zapraszamy także do nabycia w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią Miejskiej Gry Terenowej w formie mapy, której celem jest przejście trasy i rozwiązanie wierszowanych zagadek dotyczących najważniejszych zabytków w naszym mieście. 
Zachęcamy do aktywnego spędzenia czasu z rodziną i sprawdzenia swojej wiedzy. Na grupy, które przejdą trasę i uzupełnią odpowiedzi czekają drobne upominki. 
Cała trasa to około 2 godziny spaceru. Grę można zakupić w cenie 8 zł w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią.

Wystawa “Samochodziki strażackie z kolekcji Jerzego Ryglickiego”

W Oleśnickim Domu Spotkań z Historią można także obejrzeć wystawę czasową w Sali kolekcjonera. 
Prezentowane na wystawie repliki samochodów strażackich pochodzą z kolekcji, która budowana jest od około 20 lat. Oprócz miniatur związanych ze strażą pożarną, Jerzy Ryglicki zbiera również znaczki pocztowe o tematyce pożarniczej, mapy i książki z okresu II wojny światowej.
Jerzy Ryglicki - urodzony w Strzelinie w rodzinie strażackiej. Służbę rozpoczął w 1971 r. w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Oleśnicy, gdzie pracował do 1980 r. Do 1992 r. pracował w Hutmenie S.A. we Wrocławiu na samodzielnym stanowisku, a następnie w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. Służył tu do momentu przejścia na emeryturę, czyli do 31 grudnia 2006 r.
Interesuje się pieszą turystyką górską. Z żoną Alicją ma dwójkę dzieci - córkę i syna, a także wnuczkę i dwójkę wnuków.
Wystawa dostępna jest od 15 maja do 30 września 2021 roku w godzinach otwarcia Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią.

Spacery z przewodniczką po Oleśnicy

W sobotę 12 czerwca w godzinach 10.00-13.00 zapraszamy także na spacer z przewodniczką – Mirą Sudecką - po Oleśnicy. Podczas spaceru trasą najważniejszych zabytków, można poznać ciekawostki dotyczące historii naszego miasta. Spacer kończy zwiedzanie Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią.
Na spacery obowiązują zapisy poprzez formularz na stronie internetowej. Koszt spaceru to: 3 zł – ulgowy,  6 zł – normalny.

Wystawa “Kąpiele Leśne” Bianci Patricii Isensee w Galerii Brama Wrocławska

W sobotę i niedzielę w godzinach 10.00-16.00 zapraszamy także do Galerii Brama Wrocławska, w której można obejrzeć aktualną wystawę Bianki Patricii Isensee “Kąpiele Leśne”. Wystawa jest częścią projektu “MADOA” kuratorki – Anny Bieli, który nawiązuje do twórczości urodzonego w Oleśnicy znanego niemieckiego artysty– Sigmara Polke. W tym roku jest okrągła 80. rocznica jego urodzin.
Wystawa „Kąpiele Leśne” Artystki łączy w sobie dwie inspiracje. Tytuł rozpowszechnia idee „Shinrin-yoku”, a malarstwo inspiruje do dialogu i zmysłowej kąpieli. Bianca Patricia Isensee nawiązuje do tematu lasu i roślinności. Prace składające się na wystawę powstały w atelier w górskiej miejscowości w Lesie Bawarskim, gdzie na dużych wysokościach leży jeszcze w maju śnieg, a roślinność dopiero budzi się do życia.
Twórczość Sigmara Polke, a zwłaszcza lekkie, przejrzyste prace na sitach semigraficznych zainspirowały Artystkę do opracowania specyficznej techniki i stylu prac malarskich, które tworzą wystawę. Prace są papierowe, bez ram, wieszane bezpośrednio na ścianie, co nadaje im lekkość i swoistą niematerialność. Bogata kolorystyka, duże formaty na cienkich powierzchniach, fragmenty przypominające fotografie, przeplatające się rożne warstwy zapraszają odbiorcę do zanurzenia się w kolorach, roślinach i w lesie.

Oleśnicki Jarmark Wspaniałości – warsztaty i koncert

Zapraszamy też w ten weekend do Rynku na Oleśnicki Jarmark Wspaniałości, w ramach którego przygotowaliśmy strefę warsztatowo-koncertową:
Warsztaty “Skurcz to” 
Zapraszamy w sobotę i niedzielę w godzinach 10.00-14.00 na warsztaty plastyczne ,,Skurcz to“, które poprowadzi młoda oleśnicka artystka Zuzanna Jaroszewicz. Warsztaty plastyczne polegać będą na wykonaniu małych form plastycznych (breloków, kolczyków, zawieszek) z wykorzystaniem folii termokurczliwej i piecyka.


Koncert uczniów Pracowni Muzycznej Oli Turoń

W ramach Oleśnickiego Jarmarku Wspaniałości odbędzie się także koncert uczniów Pracowni Muzycznej Oli Turoń. Do wysłuchania występów zapraszamy w sobotę 12 czerwca. O godzinie 12.00 rozpocznie się występ młodszej grupy, a ok. 14.00 – starszej i dorosłych. 

Koncert Oleśnickiego Chóru Kameralnego Appassionata

W niedzielę – 13 czerwca - zapraszamy także na koncert “Ave Maria” w wykonaniu Oleśnickiego Chóru Kameralnego Appassionata, który odbędzie się w kościele NMP Fatimskiej po mszy o godzinie 11.30. 
Chór pod dyrekcją Edyty Szostak-Kirzyc i przy akompaniamencie Alicji Kaszkowiak wystąpi w trakcie mszy, a koncert odbędzie się zaraz po nabożeństwie. W repertuarze koncertu są utwory współczesne inspirowane chorałem gregoriańskim.

kad

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe