Rządzący próżnują?

  • 11.01.2019, 16:55
  • OAI
Rządzący próżnują?
"Vacatio legis czyli próżnowanie prawne rządzących Oleśnicą?"

Publikujemy artykuł, który zamieszczono na witrynie Oleśnicy Razem, ugrupowania opozycyjnego w Radzie Miejskiej Oleśnicy:

"Oprócz Konstytucji RP i ustawy o samorządzie gminnym, statut gminy jest najważniejszym aktem prawnym normującym jej ustrój. 

Statut gminy jest uchwalany przez demokratycznie wybraną radę. Rajcy tworzą ją jako przedstawiciele mieszkańców, a w procesie legislacyjnym ustanawiają regulację prawną - statut gminy - w postaci uchwały. To najważniejszy lokalny regulator, swoista „konstytucja” dla każdej gminy. Po publikacji we właściwym wojewódzkim dzienniku urzędowym, w myśl regulacji art. 87 ust. 2 Konstytucji RP, statut staje się aktem prawa miejscowego.  

Okres pomiędzy ogłoszeniem uchwały a jego wejściem w życie określa się pojęciem vacatio legis. Ma on na celu zapoznanie się z regulacjami statutu przez mieszkańców wspólnoty samorządowej. Ustawowo wynosi 14 dni.

Tyle w teorii. 

- Obecna kadencja Rady Miasta Oleśnicy pokazuje, że teoria to nie to samo co praktyka. Z nieznanych nam powodów pewne vacatio legis dla Statutu Gminy Miasta Oleśnicy stosują obecnie nowe władze naszego miasta. Rozpoczął się już 3 miesiąc VIII kadencji Rady Miasta Oleśnicy, a miejska rada wciąż łamie regulacje zawarte w Statucie! – mówi Paweł Bielański, poprzedni przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

Brak powołania na czas komisji stałych Rady Miasta skutkował złamaniem zapisów § 53 Statutu, w konsekwencji wszystkie akty prawa miejscowego tj. uchwały Rady Miasta, zostały przyjęte na III sesji Rady Miasta bez określonych statutem opinii komisji stałych. Rządzący uznali, że komisje jako organy przygotowujące rozstrzygnięcia Rady można w procesie legislacyjnym zwyczajnie pominąć (!)".

Choć przewodniczący Rady Aleksander Chrzanowski z Komitetu Bronsia usiłował nieudolnie przekonywać, że Rada Miasta funkcjonuje zgodnie ze Statutem, to również Nowy Rok rządzący postanowili rozpocząć od złamania kolejnych regulacji prawnych w nim zwartych.  

Tym razem złamano § 56 ust. 1, który stanowi, że komisje stałe działają zgodnie z półrocznymi planami pracy, przedkładanymi Radzie odpowiednio do 30 czerwca i do 31 grudnia każdego roku! 

- Komisje wreszcie powołano, ale nie wiadomo jakimi problemami w I półroczu 2019 będą się zajmować! Zaczęła się druga dekada stycznia, a żadna ze stałych komisji nie przedstawiła Radzie swojego planu pracy w przyjętym i obowiązującym terminie do końca roku poprzedzającego – alarmuje Bielański - Radni, jak również sami mieszkańcy, którzy mogą uczestniczyć w komisjach, wciąż nie wiedzą, jaka problematyka będzie przez nie podejmowana. 

Bezprawie statutowe trwa zatem w najlepsze. Wydaje się, że pięciu przewodniczących komisji przebywa wciąż na prawnym urlopie (urlop z łac. vacatio), a dla rządzących próżnowanie legislacyjne trwa w najlepsze. Pytanie jak długo? I ile regulacji prawnych będzie jeszcze złamanych, zanim rządzący, ponoć „Odpowiedzialni za Oleśnicę”, wrócą z prawnych wakacji?  

Wraz z zaniepokojonymi mieszkańcami, czekamy...

OAI
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Hilfe
Hilfe 13.01.2019, 09:14
Może oni pomogą ??? http://www.panstwowpanstwie.po…
?
? 12.01.2019, 23:41
Łamanie prawa przez władze to szokująca praktyka. Czemu jakaś telewizja się tym nie zainteresuje?
as
as 12.01.2019, 13:01
Czego się spodziewać od festyniarza Chrzanowskiego, no czego więcej ? Tylko miasta szkoda ...
bizzy
bizzy 12.01.2019, 13:42
Olek na szczęscie dużo nie zepsuje bo narzędzi w przeciwienstwie do spoconego nie ma
wqrw
wqrw 12.01.2019, 00:55
Bardzo dobre punktowanie nieudolności władzy Bronsia. Że to amatorzy to wiadomo, ale że łamią prawo, to już się nadaje do gazet ogolnopolskich. I ta legendarna już "wiarygodność" tych "odpowiedzialnych za Oleśnicę".

Ale czego spodziewać się po facecie co kłamał przed kamerami TVN, potem kłamał w kampanii i sąd kazał mu usuwać materiały z tymi kłamstwami, potem kłamał że wyremontuje dworzec...Kmłastwo na kłamstwie kłamstwem pogania. Taki to Bronsia styl sprawowadzia niepodzielnej władzy!
Kołek wróć!
Kołek wróć! 12.01.2019, 11:16
Czemu zwykle tak jest, że amatorzy w zarządzaniu są jednocześnie amatorami publicznej kasy???
Niestety ale egzemplifikacją TKM, partactwa, nieudolności, buty, zarozumialstwa, zaciekłości, braku wizji, małostkowości, powierzchowności i zemsty oraz zakłamania jest człowiek o inicjałach JB.
I nie jest to James Bond niestety.
BINGO!
BINGO! 12.01.2019, 12:04
Jest jaki jest. W kampanii to maskował . Teraz szydło wyszło z worka. Wielu przestrzegało ale wyborcy byli ślepi w znacznej cześci . Festiwal wtop dopiero sie zaczał. Bo buta i zarozumiałośc sa we władzy na mega poziomieie
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 11.01.2019, 23:49
Trzeba pamiętać, że Paweł Bielański miał za nic uczciwość społeczną, gdy jednocześnie był przewodniczącym komisji rewizyjnej i pracownikiem na stanowisku kierowniczym w miejskiej spółce.
zośka
zośka 12.01.2019, 09:00
A co Pan powie o Pani Marioli Aiyegbusi, która jest zastępcą dyrektora w SZPZOZ i równocześnie przewodniczącą Komisji Zdrowa w Radzie Miasta ?
Marek
Marek 12.01.2019, 12:13
A nie jest już pełnomocnikiem burmistrza ds. przeciwdzałania alkoholizmowi?
zośka
zośka 12.01.2019, 13:22
Też jest ....
lek
lek 12.01.2019, 12:01
Zośka, zaorałaś Krzyśka !!!!!
!
! 12.01.2019, 00:40
Prosze o wskazanie jednego (JEDNEGO) przykładu, w którym Paweł Bielański złamał prawo. Ale już!
Nie ma takich przykładów? Nie ma! Bo nigdy prawa nie złamał. Tak jak radny Rozmus, który był i radnym, i kierownikiem w ZBK dwie kadencje temu.
A pożytecznym idiotom Bronsia, nawet jeśli podpisują się rzekomo swoim nazwiskiem, rekomenduję portal Porsche Panamera. Tam coś oklapło po wyborach. Wróć, człecze, na swoje miejsce do tej farmy trolli i fejkniusów, powitają cię z otwartymi rękoma.
Ja
Ja 12.01.2019, 07:58
Celnie !
wyborca z Wądołów
wyborca z Wądołów 11.01.2019, 21:48
Należy przygotować wniosek o odwołanie Aleksandra Chrzanowskiego, który okazał się marionetką pana Bronsia.
Lucky
Lucky 11.01.2019, 22:08
A kim miałby byc ? Jego poprzednicy to prawnik achitekt fizyk magistrowie róznych specjalnosci. Lepsi slabsi ale wszyscy na okreslonym poziomie intelektualnym. A kim jest pan ACh dobrze wiadomo. Ale słabeusze spoconemu pasuja. Takimi sie otacza . Żal na to wszystko patrzeć
Kuzynka Edyta
Kuzynka Edyta 11.01.2019, 19:45
Zanosi się na 5 - letnie vacatio legis ....
cyd
cyd 11.01.2019, 18:53
Kolejna klapa Bronsia. Katastrofalna kadencja, a to dopiero początek.
Janina
Janina 11.01.2019, 18:17
Skandaliczne to jest. Panie Chrzanowski niech pan się opamięta.
Chrzanowski
Chrzanowski 12.01.2019, 12:24
Ja tylko wykonywałem rozkazy ....
Ken
Ken 11.01.2019, 22:09
A co on może.... I co on wie....
!
! 11.01.2019, 18:13
Ciekawe co by było, gdyby tak merytoryczna opozycja była w czasach Bronsia przed laty. Przeciez on notorycznie powoływał się na nieistniejące przepisy, ale nikt go nie punktował. Może Karasek. Oni i tak te plany uchwalą, oczywiście po terminie, i co z tego? łamią prawo i żadnych konsekwencji? Przecież Przewodniczący Rady Miasta powinien być z marszu zdymisjonowany! To on organizuje prace rady. Ale wszyscy wiedza jak jest. To Bronś tak naprawdę rozdaje karty dlatego jego radni na sesjach siedzą jak mumie.
Olek
Olek 12.01.2019, 12:28
Sesja rady to prawie tak jak festyn, tylko pod dachem ...
.
. 11.01.2019, 18:22
To nie mumie to marionetki. Nic nie słyszą, nic nie wiedzą, nic nie mogą.
ciekawy
ciekawy 11.01.2019, 17:52
A co na to eks radny Edmund Kaleciński? Czy jawne bezprawie w radzie miasta to już będzie norma tej kadencji ?
taki obiektywny
taki obiektywny 11.01.2019, 18:13
Jakby to dotyczyło Kołacińskiego, to już by pisał.
Tak już  było
Tak już było 11.01.2019, 17:18
Teraz rządzi Nieomylny, a on nie potrzebuję prawa. On sam wie najlepiej co jest prawidłowe a co nie. Nieomylny, wszechwiedzący i wszechwładny. Radni to sterowane ręcznie marionetki

Pozostałe

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic - [email protected] | tel. +48 601 785 165