Folder poświęcony Antoniemu Cieszyńskiemu - wybitnemu oleśniczaninowi

  • 31.05.2021, 13:12
  • OAI
Folder poświęcony Antoniemu Cieszyńskiemu - wybitnemu oleśniczaninowi
Urząd Miasta Oleśnicy przedstawia nowe wydawnictwo MOKiS-u:

"Nakładem Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy ukazało się wydawnictwo poświęcone jednemu z najwybitniejszych oleśniczan - profesorowi Antoniemu Cieszyńskiemu - współtwórcy światowej stomatologii, pionierowi stomatologii polskiej, wielkiemu polskiemu patriocie i społecznikowi.

Informacje zawarte w wydawnictwie umożliwiają dokładne poznanie biografii wielkiego uczonego, a także jego osiągnięć naukowych i wartości, którymi kierował się w życiu. Dużą część tekstu stanowią spisane wspomnienia i rozmyślania Cieszyńskiego - bezpośrednie świadectwo epoki wzbogacone archiwalnymi fotografiami. Publikacja zawiera także informacje o sposobach upamiętniania profesora i jego spuścizny w jego rodzinnym mieście - Oleśnicy.

To również jest celem niniejszego wydawnictwa - Oleśnica jest miastem, które upamiętnia swoich najwybitniejszych obywateli, miastem, w którym przypominane jest ich dzieło i w którym propaguje się ich osiągnięcia. I to m. in. dzięki pamięci o tych osiągnięciach i wartościach, o ich doniosłości i znaczeniu w ogólnoludzkim rozwoju, na ich wzorcu budowana jest tożsamość mieszkańców.

 Wierzymy, że będzie to materiał inspirujący mieszkańców do poszukiwań i zgłębiania wiedzy o tym wielkim oleśniczaninie.

Autorem tekstu i większości zdjęć jest Krzysztof Dziedzic, z jego kolekcji pochodzą wykorzystane w publikacji archiwalia.

Dodatkowo w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią można zobaczyć ekspozycję poświęconą Antoniemu Cieszyńskiemu".

OAI

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kłamstwo
kłamstwo 02.06.2021, 23:53
"Oleśnica jest miastem, które upamiętnia swoich najwybitniejszych obywateli, miastem, w którym przypominane jest ich dzieło i w którym propaguje się ich osiągnięcia" - propaganda nie oparta na faktach. Jeśli już ktoś upamiętnia to poszczególni blogierzy, autorzy stron internetowych. Za czasów burmistrza Kołacińskiego wydano ok. 10 książek, w których propagowano najwybitniejszych mieszkańców miasta. Za czasów Bronsia panowała i panuje posucha w tym względzie.
cyrulik
cyrulik 31.05.2021, 23:44
Ciekawe, czy UM powtórzy wątpliwą informację, że urodził się w budynku Rynek 11.
Ania
Ania 01.06.2021, 10:37
Jeśli autorem tekstu jest pan Krzysztof Dziedzic to spodziewam się publikacji na najwyższym poziomie.

Pozostałe