Pieniądze od WFOŚ na programy dla strażaków ochotników

  • 12.05.2021, 12:41
  • OAI
Pieniądze od WFOŚ na programy dla strażaków ochotników
Po raz pierwszy WFOŚiGW we Wrocławiu dofinansuje termomodernizację strażackich remiz. O pieniądze - maksymalnie do 30 tysięcy zł mogą aplikować gminy i jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z województw dolnośląskiego. Fundusz zarezerwował na wsparcie w formie dotacji milion złotych. Dodatkowo będzie możliwość pozyskania pożyczki.

Na konferencji prasowej w Domaniowie zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu, prezes Łukasz Kasztelowicz i wiceprezes Bartłomiej Wiązowski ogłosili zasady naboru do programów wsparcia finansowego dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

- Dotąd nie inwestowaliśmy naszych środków w budynki OSP. Wychodząc naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez jednostki postanowiliśmy uruchomić specjalny program wsparcia OSP w zakresie termomodernizacji. O dofinansowanie na docieplenie budynków, wymianę źródeł ciepła czy wysłużonych bram garażowych a także na instalacje fotowoltaiczne wnioskodawcy mogą się starać w ramach Programu pn. „Przedsięwzięcia z zakresu ochrony powietrza wspierające działalność ochotniczych straży pożarnych”. Od jutra tj.12 maja rusza nabór wniosków, który potrwa do 30 czerwca br. – informuje Łukasz Kasztelowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Mając tak owocne doświadczenia ze współpracy z naszymi przyjaciółmi, z satysfakcją witamy kolejną ważną inicjatywę jaką jest program dofinansowania termomodernizacji strażackich remiz na terenie Dolnego Śląska. W poprzednich latach w budżecie znalazła się pewna pula środków dedykowanych na remonty strażnic. Obecnie te pieniądze zostały włączone do puli na zapewnienie gotowości bojowej jednostek. To ważny nadrzędny cel, który w pełni popieramy. W pełni doceniając znaczenie tego projektu, kieruję słowa podziękowania i uznania pod adresem Panów Prezesów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Dziękuję za cenną inicjatywę, dzięki której po raz pierwszy WFOŚiGW wydatkuje poważne środki na modernizację środków trwałych OSP. Słowa podziękowania kieruję także do wszystkich przedstawicieli władz i instytucji, którzy wspierają to kolejne bardzo ważne i potrzebne przedsięwzięcie. W sytuacji, kiedy na wyposażenie ochotniczych strażackich jednostek wchodzi coraz więcej nowoczesnych samochodów i wysoko specjalistycznego sprzętu ratowniczego, konieczność ich właściwego przechowywania jest oczywista. Tej potrzebie wychodzimy obecnie naprzeciw, za co wszystkim jeszcze raz serdecznie dziękuję - mówi Marek Kamiński, dolnośląski komendant wojewódzki PSP

Remizy dolnośląskich OSP przejdą termomodernizację, ale to nie jedyny program wsparcia dolnośląskich strażaków ochotników przez WFOŚiGW we Wrocławiu. Także od jutra (12.05) rusza nabór do programu na dofinansowanie zakupu sprzętu ratowniczego z programu pn.: "Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych Część 2) Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych" tzw. „Mały Strażak”.

Konieczne jest doposażenie jednostek OSP zarówno w sprzęt, który ulega zużyciu, ochronę indywidualną dla każdego ochotnika, jak i pojazdy. Stąd nasze programy dedykowane właśnie dla Ochotniczych Straży Pożarnych – mówi prezes dolnośląskiego Funduszu

W regionie funkcjonuje 686 jednostek OSP. Służy w nich ponad 18 tysięcy ochotników, którzy biorą udział w licznych akcjach ratunkowych. Aby skutecznie pomagać potrzebują kombinezonów, pomp, specjalistycznych nożyc czy sygnalizatorów bezruchu. Nowe wyposażenie zwiększy też komfort i bezpieczeństwo pracy strażaków ochotników, którzy bardzo często jako pierwsi przyjeżdżają do pożarów i ratują ludzi w wypadkach – podkreśla Bartłomiej Wiązowski, zastępca prezesa WFOŚiGW we Wrocławiu

Ostatnie miesiące były dla strażaków wyjątkowo pracowite. Znaczący wpływ miała pandemia koronawirusa. Teraz poza gaszeniem pożarów, walką ze skutkami katastrof naturalnych czy ekstremalnych zjawisk atmosferycznych brali udział w zabezpieczeniach medycznych, ale także dostarczali leki czy żywność osobom przebywającym na kwarantannie. Pomagali mieszkańcom dojechać na szczepienia przeciw Covid-19. Na co dzień jednak walczą z żywiołem. Dlatego każde dodatkowe finansowe wsparcie strażaków jest dużym wzmocnieniem dla jednostki. Więcej środków w budżecie to więcej zakupów, które wspierają strażaków w ich trudnej pracy - podkreśla Paweł Hreniak, poseł na Sejm RP

W 2021 roku dla dolnośląskich OSP na zakup sprzętu ratowniczego przeznaczono 2,5 mln złotych z tego 1,5 mln zł pochodzi z budżetu WFOŚiGW we Wrocławiu i 1 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tu nabór wniosków potrwa do 15 czerwca br.

WFOŚiGW we Wrocławiu od lat wspiera dolnośląskich strażaków. Dzięki dotacjom z WFOŚiGW we Wrocławiu w latach 2019-2020 strażacy ochotnicy uzupełnili swoje jednostki w sprzęt o wartości ponad 9,8 mln zł.

OAI

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe