"Kąpiele leśne" w Bramie Wrocławskiej w Oleśnicy

  • 12.05.2021, 09:11
  • MOKiS
"Kąpiele leśne" w Bramie Wrocławskiej w Oleśnicy
Wystawa ''Kąpiele leśne" autorstwa Bianci Patrici Isensee w ramach projektu MADOA AQUA.

Zapraszamy do Galerii Brama Wrocławska na wystawę ''Kąpiele leśne" autorstwa Bianci Patrici Isensee, którą będzie można obejrzeć od 15 maja. Kuratorką wystawy jest dr Anna Biela.

Wystawa odbywa się w ramach dziesiątej edycji projektu MADOA aqua autorstwa Anny Bieli.

Wszystkie działania w Oleśnicy są dedykowane Sigmarowi Polke.

 

Bianca Patricia Isensee jest absolwentką studiów artystycznych na kierunkach: Design i Fotografia, Sztuka Mediów, Malarstwo. Ostatni z trzech dyplomów zrobiła na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium z wyróżnieniem i uzyskała tytuł „Meisterschüler”, który nadawany jest w Niemczech absolwentom szczególnie uznanym i cenionym przez profesorów.

Jedną z inspiracji do stworzenia przez Artystkę wystawy „Kąpiele Leśne” był zakaz wchodzenia do lasów i parków wydany na początku pandemii w 2020 roku w Polsce. Była to wyjątkowo absurdalna sytuacja, w której zmęczeni po zimie ludzie, zestresowani aktualną sytuacją, nie mieli możliwości zapewnienia sobie równowagi psychicznej poprzez kontakt z naturą.

Od lat 80. W Japonii działa światowy ruch „Shinrin-yoku”, co w dosłownym tłumaczeniu z japońskiego znaczy „kąpiele leśne”. Wiele badań naukowych potwierdza dobroczynny wpływ lasu na organizm człowieka. Zwiększenie odporności, zmniejszenie poziomu stresu, wsparcie w problemach z bezsennością i depresją, a nade wszystko dodawanie energii, to niezaprzeczalne walory przebywania wśród natury.

Razem z lasami i parkami zamknięto także instytucje kultury, w tym muzea, galerie, teatry, opery. Odcięto społeczeństwo od sztuki, która także ma swoje działanie terapeutyczne. Poprzez stworzenie przestrzeni do spotkań i dialogu sztuka pomaga człowiekowi w trudnej sytuacji spojrzeć z dystansem na otaczający świat i znaleźć źródło natchnienia do dalszego życia.

Wystawa „Kąpiele Leśne” Artystki łączy w sobie te dwie inspiracje. Tytuł rozpowszechnia idee „Shinrin-yoku”, a malarstwo inspiruje do dialogu i zmysłowej kąpieli. Bianca Patricia Isensee nawiązuje do tematu lasu i roślinności. Prace składające się na wystawę powstały w atelier w górskiej miejscowości w Lesie Bawarskim, gdzie na dużych wysokościach leży jeszcze w maju śnieg, a roślinność dopiero budzi się do życia.

Twórczość Sigmara Polke, a zwłaszcza lekkie, przejrzyste prace na sitach semigraficznych zainspirowały Artystkę do opracowania specyficznej techniki i stylu prac malarskich, które tworzą wystawę. Prace są papierowe, bez ram, wieszane bezpośrednio na ścianie, co nadaje im lekkość i swoistą niematerialność. Bogata kolorystyka, duże formaty na cienkich powierzchniach, fragmenty przypominające fotografie, przeplatające się rożne warstwy zapraszają odbiorcę do zanurzenia się w kolorach, roślinach i w lesie.

,,Temat roślinności jest na pozór tylko dekoracyjny i kolorowy, ale w rzeczywistości jest bardzo politycznym tematem odgrywającym w dziejach ludzkości decydującą rolę. W obecnych czasach nasza wiedza na temat ziół leczniczych i skarbów roślinnych ginie coraz bardziej. Biegamy do aptek i wydajemy pieniądze, podczas gdy lekarstwa i terapie leżą pod naszymi nogami, a my możemy po prostu z tego bogactwa korzystać. Przemysł farmaceutyczny zgarnia zyski, wykorzystując rośliny, które od tysięcy lat były używane i wiedza o nich powinna być skarbem wszystkich ludzi.

W wielu wojnach i konfliktach powodem walk są rośliny, bo ich uprawa finansuje do dziś działania zbrojne. Zarówno historia kawy, herbaty, mandragory, maku, konopi, jak i niezliczonych innych ziół, grzybów, drzew pokazuje jak ważna jest wiedza i świadomość na ten temat.

Dookoła roślinności odgrywają się zawiłe i niezrozumiałe historie.

Zanurzmy się wszyscy w wiedzę i las.”

Galeria Brama Wrocławska 15 maja będzie czynna w godz. 15.00-20.00, a w dn. 16.05.2021 w godz. 10.00-16.00.

W celu zapobiegania rozprzestrzeniania koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, wprowadziliśmy zmiany w zwiedzaniu Galerii Bramy Wrocławskiej. Prosimy o zapoznanie się z nowymi zasadami:

  1. Przed rozpoczęciem zwiedzania obowiązkowo należy zdezynfekować ręce środkiem dezynfekcyjnym.

  2. Podczas zwiedzania należy obowiązkowo nosić osłonę nosa i ust.

  3. Należy zachować bezpieczną odległość od innych zwiedzających (rekomendowane są 2 metry).

  4. Podczas zwiedzania zaleca się unikania kontaktu z powierzchniami dotykowymi.

  5. W Galerii Brama Wrocławska jednocześnie może przebywać maksymalnie 5 zwiedzających.


 

MOKiS

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe