Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia. Zamknięte galerie handlowe, żłobki i przedszkola

  • 07.04.2021, 13:47
  • Sylwia Dąbkowska-Pożyczka / PAP
Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia. Zamknięte galerie handlowe, żłobki i przedszkola
Obowiązujące obostrzenia zostają przedłużone do 18 kwietnia; zamknięte pozostają m.in. galerie handlowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne, obiekty noclegowe, siłownie, a także żłobki i przedszkola; uczniowie uczą się zdalnie - poinformowano na stronach rządowych.

W komunikacie umieszczonym na stronie gov.pl podano, że obecnie zajętych jest blisko 34,7 tysięcy (78 proc.) łóżek covidowych oraz ponad 3300 (ok. 79 proc.) wykorzystywanych respiratorów; dla porównania dwa tygodnie zajętych było ponad 27 tys. zajętych łóżek i ponad 2600 respiratorów.

"Odnotowywany w ostatnich dniach spadek zakażeń niestety nie znajduje odzwierciedlenia w szpitalach, do których trafiają chorzy zakażeni w poprzednich tygodniach. Mamy wciąż bardzo trudną sytuację. Musimy zadbać o zdrowie Polaków, ale też pamiętać o wydolności służby zdrowia. Dlatego utrzymujemy obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień" - głosi komunikat.

Jak podkreślono, ostatnie trzy dni przyniosły spadek zakażeń koronawirusem, jednak poprzedni tydzień i weekend były bardzo trudne; 1 kwietnia zanotowano ponad 35 tys. nowych przypadków zakażeń.

"Dlatego chcemy bardzo ostrożnie podejmować dalsze kroki, tym bardziej, że za nami okres świąteczny, kiedy część z nas z pewnością widziała się z rodzinami" - czytamy.

Jak podkreślono, rząd bacznie przygląda się napływającym każdego dnia informacjom o liczbie zakażonych, liczbie zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów. "Od tych danych uzależniamy dalsze decyzje. Rozumiemy zmęczenie obostrzeniami, ale pamiętajmy, że na szali leży ludzkie życie. Ono jest najważniejsze" - zaznaczono.

Zgodnie z obowiązującymi zasada bezpieczeństwa do 18 kwietnia, zamknięte pozostaną m.in. wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. m2, a także centra handlowe i galerie handlowe (z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni).

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: w sklepach do 100 m2 może przebywać jedna osoba na 15 m2, w sklepach powyżej 100 m2 - jedna osoba na 20 m2. Limit osób obowiązuje również w miejscach kultu religijnego – na 1 osobę musi przypadać 20 m2.

Bez zmian pozostaje również obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Zamknięte pozostają salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także żłobki i przedszkola (wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych, m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Działalność obiektów sportowych pozostaje ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Przedłużenie obostrzeń zakłada ponadto, że uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Zamknięte pozostają obiekty noclegowe (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy), a także teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Jak podkreślono w komunikacie, wielką szansą na pokonanie pandemii są szczepionki. Poinformowano, że do tej pory w polskich punktach szczepień wykonano blisko 6 mln 800 tys. zastrzyków, prawie 2 mln 100 tys. osób przyjęło już dwie dawki szczepionki.

"Drugi kwartał tego roku to zdecydowane przyspieszenie. Będziemy szczepić się szybciej dzięki temu, że napłynie do nas znacznie więcej szczepionek niż do tej pory. Dlatego przesuwamy terminy szczepień dla osób 60+ z maja na kwiecień, a 12 kwietnia uruchamiamy rejestrację dla kolejnych roczników" - czytamy.

"Mamy nadzieję, że producenci wywiążą się z deklaracji i do końca wakacji uda się zaszczepić w Polsce wszystkich chętnych" - podkreślono. Szczegółowe informacje o Narodowym Programie Szczepień znajdują się na stronie gov.pl/szczepimysie.

W opublikowanym komunikacie rząd zaapelował również o ostrożność do momentu wyszczepienia większej części społeczeństwa - noszenie maseczek, unikanie dużych zgrupowań, zachowywanie dystansu, dezynfekowanie rąk, wietrzenie pomieszczeń oraz pobranie aplikacji Stop Covid – ProteGo Safe.

"Od sytuacji epidemicznej zależne są decyzje związane z obostrzeniami. Pamiętajmy również, że nasze zachowanie ma nie tylko wpływ na własne zdrowie i życie, ale też może decydować o losie innych" - podkreślono. (PAP)

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka / PAP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zw-kowalski
zw-kowalski 07.04.2021, 15:55
cytat z o2 "W Europie najwięcej nowych przypadków odnotowano w Turcji (265 937 nowych przypadków, wzrost o 43 proc.), Francji (244 607 nowych przypadków; spadek o 4 proc.) i Polsce (187 551 nowych przypadków; spadek o 3proc.).

We wszystkich regionach, z wyjątkiem Afryki odnotowano wzrost liczby zgonów, przy czym największy wzrost wyniósł 46 proc. w Azji Południowo-Wschodniej.
We Włoszech i w Polsce najwięcej zgonów w Europie

Największą liczbę zgonów w krajach europejskich odnotowano we Włoszech (3068 nowych zgonów; wzrost o 2 proc.). Druga w tym zestawieniu jest Polska (3057 nowych zgonów; wzrost o 18 proc.). Na trzecim miejscu znalazła się Rosja (2634 nowych zgonów; spadek o 3 proc.)."
Renata
Renata 07.04.2021, 14:26
A bo chodzą ludzie mez maseczek i takie później są tego efekty 😪
Ze szczepionkami też się co niektórzy buntują i je lekceważą 😔
Jak tak będziemy robić to nigdy z tego nie wyjdziemy.
Dobrze, że nasz kochany Burmistrz coraz więcej ludzi nakłania i promuje bezpieczeństwo.
zw-kowalski
zw-kowalski 07.04.2021, 14:59
Renata. Totalna bzdura. Maseczka g... pomaga. To tylko chwyt psychologiczny aby odpowiedzialność za złe działanie rządu zwalić na społeczeństwo. Na Zanzibarze nie ma żadnych obostrzeń i nikt z turystów nie wrócił z wirusem. Będąc w grudniu styczniu nosiłem chustę. Teraz nie mogę. Ale gdy z tej chusty uszyję 15-20 maseczek to już będę chodził zgodnie z przepisami. Gdzie sens gdzie logika. państwa które prawie nic nie zrobiły (np Szwecja) wcale nie mają tak złych wyników jak powinny mieć przyjmując idiotyczne założenia rządu w Polsce. Natomiast wskazany głęboki dystans społeczny. Ograniczenie kontaktów do niezbędnego minimum. Jak wy teraz podniesiecie się z tej zapaści Powodzenia wam życzę.
jolka
jolka 07.04.2021, 14:48
tak Krawczyk mial dwie dawki eksperymentalnej szczepionki dawki a jednak c19 go pokonalo>Szkoda nastepnej ofiary z powodu eksperymentu

Pozostałe