Światowy Dzień Zdrowia

  • 06.04.2021, 14:57
  • PSSE Oleśnica
Światowy Dzień Zdrowia
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia obchodzone są pod hasłem ,,Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich.”

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, który upamiętnia rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Wydarzenie rozpoczyna Miesiąc Zdrowia oraz rok działań pod przewodnim tematem, który każdego roku poświęcony jest innej tematyce, podkreślającej priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie.

Światowy Dzień Zdrowia 2021

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia obchodzone są pod hasłem ,,Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich.”

Wszechobecna pandemia ograniczyła możliwości rozwoju i negatywnie wpłynęła na wiele gałęzi gospodarki, pogarszając sytuację ekonomiczną ludzi w różnych zakątkach świata. W ostatnich latach kraje zachodniego Pacyfiku doświadczyły szybkiego wzrostu gospodarczego, migracji i urbanizacji. Stworzyło to możliwości lepszego życia dla wielu, ale pozostawiło innych w tyle. Pandemia COVID-19 zniweczyła niedawne zyski zdrowotne, popchnęła więcej ludzi w ubóstwo i brak bezpieczeństwa żywnościowego oraz zwiększyła nierówności ze względu na płeć, społeczne i zdrowotne.

Fakty i liczby:

  • Przewiduje się, że po raz pierwszy od 20 lat poziom ubóstwa na świecie wzrośnie i utrudni postęp w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

  • Do 60% ludzi mieszkających w niektórych krajach Regionu nie ma dostępu do podstawowych usług zdrowotnych.

  • Ponad 1 miliard ludzi mieszkających w nieformalnych osiedlach lub slumsach stoi w obliczu zwiększonych wyzwań związanych z zapobieganiem infekcjom i przenoszeniu koronawirusa.

  • Cały region Azji i Pacyfiku stanowi prawie 82,5 miliona, czyli 32% międzynarodowych migrantów na świecie.

  • 5,9 mln dzieci w regionie Azji i Pacyfiku jest zagrożonych, że nie wrócą do szkoły z powodu zakłóceń w edukacji i ekonomicznych skutków pandemii.

  • 52% populacji regionu Azji i Pacyfiku nie ma połączenia z Internetem.

Celem Światowego Dnia Zdrowia jest wezwanie do podjęcia działań w celu wyeliminowania nierówności zdrowotnych, łączenie ludzi w celu budowania sprawiedliwszego i zdrowszego świata. Kampania podkreśla konstytucyjną zasadę WHO, zgodnie z którą „cieszenie się najwyższym osiągalnym standardem zdrowia jest jednym z podstawowych praw każdego człowieka, bez względu na rasę, religię, przekonania polityczne, warunki ekonomiczne czy społeczne”.

Nierównościom w zdrowiu można zapobiec dzięki strategiom, które przywiązują większą wagę do poprawy równości w zdrowiu, zwłaszcza w przypadku grup znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji i zmarginalizowanych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wzywa liderów do monitorowania nierówności zdrowotnych oraz do zapewnienia w ich społecznościach warunków życia i pracy sprzyjających zdrowiu, a także wysokiej jakości usług zdrowotnych, adekwatnych do potrzeb.

 

PSSE Oleśnica

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe