Co z procesem byłego sekretarza Oleśnicy?

  • 06.04.2021, 10:28
  • Źródło: Panorama Oleśnicka
Co z procesem byłego sekretarza Oleśnicy?
Co się dzieje w procesie, który były sekretarz założył swojemu wieloletniemu pracodawcy?

Przypomnijmy, że w lipcu 2019 roku w niejasnych okolicznościach został zwolniony z pracy sekretarz Miasta Oleśnicy, mający ponad 30-letni staż pracy i nienaganną opinię.

Zbigniew Rybak w sierpniu 2019 roku złożył pozew do Sądu Pracy we Wrocławiu - data rozpoczęcia sprawy to 14 sierpnia 2019 r. "Panorama  Oleśnicka" relacjonowała przebieg procesu. Czytaj - jedną rozprawę. Potem proces stanął. Do dzisiaj nie odbyła się żadna kolejna rozprawa. A minęło już 1,5 roku...

Z jakiego powodu proces trwa tak długo?

"W sprawie zostały wyznaczone terminy: 28.02, 7.04, 21.04, 28.04 oraz 7.05.2020 r. W terminie 28 lutego 2020 wyznaczona rozprawa odbyła się, natomiast pozostałe terminy zostały odwołane z uwagi na ograniczenia w pracy sądów na skutek stanu epidemii wynikającej z SARS-CoV-2, w tym do końca sierpnia 2020 r. nie były wyznaczane sprawy w składach ławniczych, natomiast jesienią 2020 r. pracę X Wydziału Pracy I Ubezpieczeń Społecznych Sądu spowolniły absencje wywołane SARS-CoV-2" - tak na pytanie "Panoramy Oleśnickiej" odpowiada Biuro Rzecznika Prasowego Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

I dodaje: "Postanowieniem z 10.08.2020 r. Sąd zdecydował o przesłuchaniu 15 świadków na piśmie. Aktualnie, w ramach czynności procesowych zaplanowanych przez Sąd, należy wskazać przesłuchanie świadków, których zgłosiły strony i przeprowadzenie dowodów, które zostały zawnioskowane przez strony.".

W Biurze poinformowano "Oleśnicką", że sąd nie wyklucza możliwości przeprowadzenia wideokonferencji. I że drugi termin wyznaczono na koniec kwietnia.

"Panorama" zapytał też, dlaczego w innych sprawcach odbywają się standardowe posiedzenia, a w tej nie? "Sprawa nie należała do kategorii spraw pilnych w rozumieniu zmiany organizacji pracy sądów na skutek SARS-CoV-2" - wyjaśnia Biuro Rzecznika.

Źródło: Panorama Oleśnicka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pozdrawiamy
Pozdrawiamy 07.04.2021, 20:52
Czas wracać Panie Sekretarzu - czeka Pana dużo pracy. Może Pan jednak liczyć na wielu urzędników.
zw-kowalski
zw-kowalski 07.04.2021, 15:26
Przy okazji tego procesu widzicie jak sądy w Polsce pozorują pracę. Tworzą statystyki. W praktycznie wszystkich pozwach najpierw sąd kieruje sprawę na rozpoznanie niejawne. Po 2-3 miesiącach sąd się rozmyśla i kieruje sprawę do rozpoznania jawnego. Dla strony to jedna sprawa. Dla sądu dwie. Po wyrokach ETPCz sędziowie dostali wszystkie możliwe narzędzia aby sprawnie prowadzić postępowania. Ale sędziowie potrafią liczyć. Połowa z nich zaliczyć może zieloną trawkę. A tak niektórzy za pozorowanie pracy dostają ok 4 mln nim przejdą w stan spoczynku. Prezes sądu zamiast w drodze nadzoru aby komornik wydał kopię z akt postępowania woli tolerować niezgodne z prawem działania komornika. Bo każda skarga to nowa sygnatura. Nowa sygnatura to poprawa statystyki. Tak to działa. Choć w jednym sądzie w Polsce jest sędzia, że jednego dnia wydaje postanowienie a drugiego dnia sekretarz wydziału wysyła pisma do mnie jako powoda. A tu wydano postanowienie 10 sierpnia i raczej nikogo ze świadków nie przesłuchano na piśmie. W moim przypadku jeden sąd wydał postanowienie o przesłuchaniu mnie jako powoda, dał mojemu pełnomocnikowi i pełnomocnikowi strony przeciwnej 14 dni na zadanie pytań na piśmie. Te pisma zostaną doręczone mi. Ja odpowiem. I 31 maja sąd wyda wyrok. No chyba , że wyjdzie coś nowego. Jak się chce to można.
ja
ja 07.04.2021, 12:42
@zw-kowalski żyjesz we własnym wyimaginowanym świecie ,wyobraź sobie ,że nikt nie chciałby żyć w twojej postępowej Szwecji .Niedługo wszyscy będą uciekać z tego komunistycznego kołchozu do normalnych krajów ,lepiej żyć trochę biedniej ale bezpiecznie
zw-kowalski
zw-kowalski 07.04.2021, 15:13
do @ja. To jedno z najbezpieczniejszych państw na świecie. Ja oraz moi znajomi Polacy czujemy się tu bardzo bezpiecznie. Natomiast ze względu na UE nieco się pogarsza. Tu spraw przeciw pracodawcy praktycznie nie ma. A jeśli jest to w I instancji trwa około 2 tygodni. Po wniesieniu pozwu następnego dnia sąd wyznacza posiedzenie. Dwa lata temu jako powód z odezwy sądu w Polsce byłem przesłuchiwany. Na cały sąd były dwie sprawy. Moje przesłuchanie i sprawa jakiegoś narkomana. Sąd jest na parterze budynku 10 piętrowego. Są tam też biura różnych firm. Na piętrach mieszkają lokatorzy. Możesz sprawdzić jak wygląda budynek. Lasaretsgatan 13. Bryła budynku mi się nie podoba. Nie podoba się też innym.
Tak trzeba
Tak trzeba 06.04.2021, 21:42
Jak pomyślę co mnie czeka w Sycowie, widząc co się dzieje w Oleśnicy to ręce opadają. Dobrze że chociaż PIP się spisał. Walczymy dalej. Nie ma rzeczy niemożliwych. Jak ktoś bezkarnie kogoś wyrzuca i nie ma podstaw to musi za to zapłacić.
zw-kowalski
zw-kowalski 06.04.2021, 21:42
Dla mnie najbardziej przegranym przy takiej patologii sądu będzie społeczeństwo Oleśnicy. Nie znam wartości przedmiotu sporu. Dopiero wystąpiłem o informację jawną jaka jest sygnatura akt i wartość przedmiotu sporu. Dziś trudno rozstrzygnąć która ze stron ma rację. Ale przy założeniu , że Rybak wygra to wy tracicie na tym odsetki ustawowe. Jeśli się nie mylę to aktualnie wynoszą one 8%. Nie wiem czy Rybak wniósł od dnia pierwszej wypłaty czy od daty wniesienia pozwu. Znając jego wynagrodzenie w UM Oleśnicy można się spodziewać około tysiąca zł odsetek rocznie od jednej pensji. A za ile miesięcy może dostać wynagrodzenie trzeba dzwonić do wróżki. To zapłacicie wy a nie sędzia w patologicznym sądzie. Tak to działa.
i o to chodzi !!!
i o to chodzi !!! 06.04.2021, 15:20
Im dłużej w Urzędzie nie ma Rybaka, tym dłużej nikt Bronsiowi nie patrzy na ręce.
Joanna
Joanna 06.04.2021, 15:09
Prokuratura i sąd pokazały jak żałosne jest postępowanie Bronsia w tej sprawie.
.
. 06.04.2021, 15:57
Niestety nie tylko w tej sprawie.
zw-kowalski
zw-kowalski 06.04.2021, 21:45
Do @kropka. Jakiś czas temu zarzuciłeś mi, że się uparłem na Rybaka. To ci przypomnę pewną historię. Ponad 20 lat temu, gdy z donosu Bronsia, Rybaka i ich świty, byłem oskarżonym to niejaki Andrzej Paweł Szachnowski jako rzecznik burmistrza pisał, że "upodobałem sobie Bronsia". A ty znów powielasz to tylko wskazując na sekretarza Rybaka.
Gucio
Gucio 06.04.2021, 15:20
Sąd pokazuje patologię polskiego sądownictwa.
Koledzy
Koledzy 06.04.2021, 15:05
Zbyszek wracaj i ratuj Urząd !
Liczymy na to bardzo
Liczymy na to bardzo 06.04.2021, 13:49
Wielka szkoda , że tak dlugo trwa ten proces ja osobiście nie mam wątpliwości, że pan Zbigniew Rybak osiagnie korzystne dla siebie rozstrzygniecie i będzie to poczatek końca oleśnickiwj sitwy.
Ehhh
Ehhh 06.04.2021, 14:07
Również na to liczę.
Ehhh
Ehhh 06.04.2021, 12:25
Mam nadzieję na sprawiedliwość i zakończenie tego nieudanwgo eksperymentu .
zw-kowalski
zw-kowalski 06.04.2021, 11:54
Szkoda tylko, że na temat patologii w sądach, prokuraturach i komornikach Panorama nie pisze na innych przykładach. Skupili się tylko na byłym sekretarzu. Nie tylko były sekretarz doświadcza patologii polskich sądów. Moja sprawa o zaległe wynagrodzenie trwała ponad pięć lat. Ponad 23 posiedzenia. Wystarczyły 3-4 na przesłanie moich wydruków i wykresówek do biegłego oraz przesłuchanie biegłego. Samo wydanie kopii z akt sprawy sędziemu Wojciechowskiemu trwało 1,5 roku. Sygn IVP 140/10 SR Piotrków. Natomiast sprawa o egzekucje kontaktów z synami oraz ich zmianę trwała w Żorach 5 lat. Ja na początku musiałem wpłacić zaliczkę na tłumaczenia biegłego. Sąd biegłemu nie zapłacił na bieżąco ale dopiero po roku od zakończenia procesu. To nie tylko problem sekretarza Rybaka. To również problem UM Oleśnicy która też doświadcza patologii w sądach polskich. Bo patologia dotyczy dwóch stron. Powoda i pozwanego. Dwie strony latami nie mają rozwiązanego problemu. Dwie strony przez patologie polskich sądów czuje się pokrzywdzona.
Kolega
Kolega 06.04.2021, 13:11
Co to panie zw - dostało się bana na Mojej Oleśnicy? Bo się pan tam nie udzielasz, a szkoda. Miło pana czytać.
zw-kowalski
zw-kowalski 06.04.2021, 21:25
Do @kolega. Nie wiem czy mam bana. Jak chcę to wchodzę i piszę. Tylko z pewnych względów zmieniłem nick i nie piszę nic o Szwecji bo to doprowadza do zbiorowej depresji internautów. Jak czytali moje wpisy jak dużo lepiej jest w Szwecji to popadli w depresję, że żyją tu gdzie żyją. Jest grupa internautów, która ze względu na moje nazwisko zawsze i wszędzie tam wszystko blokuje.
Jan
Jan 07.04.2021, 08:28
A ja właśnie mam zapytanie, kiedy pana barbarzyńska nowa ojczyzna odda zagrabione w czasie potopu szwedzkiego nasze dobra, które wystawiacie bezczelnie w swoich muzeach. Nawet tamtejsze posadzki z marmurów są nasze.Przypomnę,że skala grabieży ZSRR i NIemiec razem wzietych w porównaniem z grabieżą Szwecji to pikus. A taki wasz lewacki ambasador ma czelność apelowac o praworzadność w Polsce! I pan wciaż nam Polakom przypomina, jak to tam jest super. To po cholerę wchodzisz na polskie strony, upajaj się swoja SZwecja.
mk
mk 07.04.2021, 12:53
Jan ,brawo sama prawda,niech złodzieje oddadzą co nakradli
ciekawy
ciekawy 07.04.2021, 08:54
A ja mam inne zaptyanie gabrysiu, kiedy czarna mafia odda zagrabione złoto z Ameryki Łacińskiej?
Gucio
Gucio 06.04.2021, 15:23
Kolego. On tam pisze kiedy ma ochotę. Na przełomie grudnia i stycznia było trochę wpisów.
kolega
kolega 06.04.2021, 16:58
no i dostał bana
mab
mab 06.04.2021, 11:24
"Świadkowie zostaną przesłuchani na piśmie"- czytaj zostaną przesłuchani przez policjantów twarzą w twarz, bo sąd nie może na rozprawie.
zw-kowalski
zw-kowalski 06.04.2021, 11:46
do @Mab. Jesteś niedouczony. Policja nic do tego nie ma. Pełnomocnicy stron mają zadać pytanie do świadków na piśmie. Te pytania sąd doręcza świadkom oraz stronom i wyznacza termin na udzielenie informacji. Ja jako powód byłem zwyczajowo przesłuchiwany w Sztokholmie przez Konsula RP. Natomiast teraz i sąd i moi adwokaci kierują do mnie pytania na piśmie i wyznaczają mi czas na udzielenie odpowiedzi. W niektórych przypadkach to przyśpiesza postępowanie.
mab
mab 06.04.2021, 12:13
Do Pana Kowalskiego. Pewnie w Pana przypadku tak było i faktycznie taka informacja wystarczyła, lecz przesłuchanie jak jest napisane, jest czynnością procesową więc musi zostać sporządzony z tej czynności protokół. U Pana wykonał czynność konsul ok, w RP nie uczyni tego konsul lecz policjant bo niby kto inny. Pełnomocnik ma przesłuchać swojego klienta? Nie ma Pan racji niestety.
zw-kowalski
zw-kowalski 06.04.2021, 12:23
Do @mab. Mylisz się. W wezwaniu jakie dostałem z sądu powołują się na ustawę o rzekomej pandemii modyfikującej KPC. Na ten moment nie chce mi się szukać podstawy prawnej jaka jest wpisana w wezwaniu. Nie ma to związku z moim zamieszkaniem. To sędzia wybiera stosowną ścieżkę procesową aby mieć pełną wiedzę o sprawie. Policja nic nie ma do procesu cywilnego. Policja na żądanie sądu może jedynie doprowadzić świadka w przypadku kiedy on się nie stawia na wezwanie. Cokolwiek się nie dzieje w sprawie sekretarza Rybaka to postępowanie to dowód na patologię w sądownictwie. W w sądzie dla Wrocławia Śródmieście około 20 lat temu zginęła mi lista obecności w pracy przeciw pozwanej spółce. Zaginęła między biurem podawczym a sekretariatem wydziału. W Oleśnicy w sprawie I C 1711/2018 między biurem podawczym a sekretariatem. Może nie mają papieru toaletowego i korzystają z papieru stron ?
mab
mab 06.04.2021, 12:40
Do Pana Kowalskiego. Wszystko się zgadza, Sąd decyduje, lecz albo jest wniosek o przesłanie dodatkowych informacji w formie dokumentu albo przesłuchanie a wtedy musi być protokół, chodzi o pouczenia z art. 233 kk i inne. Taką czynność nie może wykonać kto chce a jedynie osoby uprawnione. I oczywiście, że Policja nie ma nic do procesu cywilnego ale właśnie z uwagi na covid, skoro Sąd nie może przesłuchać świadka to kto ma to uczynić jeśli nie Policja? Kto ma jeszcze uprawnienia procesowe, Prokuratura ( oczywiście nieobecna w procesie KPC) też zleci taką czynność Policji.
zw-kowalski
zw-kowalski 06.04.2021, 12:57
Do @mab. A co ma artykuł 233 kpk do procesu z prawa pracy prowadzonego przez wydział pracy i ubezpieczeń społecznych. Teraz protokół jest zazwyczaj w formie elektronicznej. W formie papierowej jedynie kto prowadzi rozprawę, kto jest protokolantem, kto się stawił i kogo przesłuchiwano. W protokół papierowy nie wpisuje się zeznań świadków i stron. Trzeba je odsłuchać. Tak to działa od kilku lat.
mab
mab 06.04.2021, 13:08
Do Pana Kowalskiego. Dużo w tym prawdy co Pan pisze, ale pomimo faktu nie wykonywania protokołu papierowego, rejestruje się obraz wideo, ale nawet w procesie cywilnym i każdym innym nie można kłamać i o tym mówi treść art. 233 kk, bo w przeciwnym razie narażamy się na odpowiedzialność z kodeksu karnego i taka czynność jest przesłuchaniem bo zostaliśmy pouczeni na ten temat i bierzemy za to odpowiedzialność, nawet w procesie o prawach pracy.
Gucio
Gucio 06.04.2021, 15:26
Man. Można nie odpowiadać na pytania. Przed podpisaniem zeznań na papierze też się podpisuje oświadczenie.
Kawka
Kawka 06.04.2021, 10:53
Takie mamy sądy.

Pozostałe