Czy ogrzewalnia w Oleśnicy to budowlana samowola?

  • 06.03.2021, 07:10
  • Źródło: Panorama Oleśnicka
Czy ogrzewalnia w Oleśnicy to budowlana samowola?
Radny opozycji uważa, że ogrzewalni i łaźnia działają w obiekcie, w którym doszło do samowoli budowlanej. Co na to Komisja Rewizyjna, która kontroluje MOPS?

Na ostatnim posiedzeniu Komisja Rewizyjna Rady Miasta miała zakończyć kontrolę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej dotyczącą postępowania ofertowego oraz zlecenia usługi organizacji miejskiej ogrzewalni i łaźni podmiotowi zewnętrznemu (Służbom Ratowniczym). Ale nie zakończyła...

Swoje uwagi przesłali radni Paweł Bielański (Oleśnica Razem) i Damian Siedlecki (klub Koalicji Obywatelskiej), zgłosił je także Michał Kołaciński (OR).

Bielański złożył pismo, w którym zwrócił uwagę, że "miejską ogrzewalnie i łaźnie zorganizowano w budynku przy ulicy Kolejowej 2 w  Oleśnicy, w którym wcześniej nie prowadzono podobnej działalności usługowej. Budynek przy ulicy Kolejowej 2 w Oleśnicy pełnił funkcje pomieszczenia biurowego/magazynowe. Z pewnością nie był przeznaczony na prowadzenie publicznej ogrzewalni i łaźni. Nastąpiła więc zmiana sposobu użytkowania budynku".

Radny przywołuje przepisy o tym, że "zmiana sposobu użytkowania obiektu lub jego części  wymaga co do zasady zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej (w tym  przypadku jest to starosta powiatowy). Jest to obowiązek wynikający z art. 71 ust. 1 i pkt. 2  Ustawy Prawo budowlanego: "1. Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności: 2) podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń".  

W ocenie rajcy "organizacja miejskiej ogrzewalni i łaźni w budynku przy ulicy Kolejowej  zmieniła warunki higieniczno-sanitarne dla tego budynku (warunki te określone zostały Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 27 kwietnia 2018 roku w sprawie minimalnych standardów noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych i ogrzewalni), co powodowało konieczność i obowiązek zgłoszenia zmiany sposoby użytkowanie tego budynku do starosty powiatu oleśnickiego. Obowiązek ten ciążył na oferencie, który zgłosił gotowość do świadczenia usługi. Obowiązek sprawdzenia, czy takiego zgłoszenia dokonano, ciążył na MOPS, który podpisał umowę".

Bielański 13 stycznia do starosty złożył zapytanie, czy dokonano obowiązkowego zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania budynku. 26 stycznia uzyskał odpowiedź, z której wynika, że do tego dnia takie zgłoszenie nie wpłynęło. I uważa, że oznacza to naruszenie przywołanego wyżej przepisu prawa. "Jest to uchybienie, które powoduje, że miejska ogrzewalni i łaźnia zorganizowana została w budynku, który nie został zgłoszony do użytkowania w sposób prawem przewidziany. Nadmienię, że gdyby takie zgłoszenie nastąpiło, starosta wydałby w terminie 30 dni tzw. zgodę milczącą na zmianę sposobu użytkowania budynku po otrzymaniu opinii m.in. Sanepidu czy Straży Pożarnej" - napisał.

Wnioski?

W ocenie radnego OR "wobec powyższego zgodnie z obowiązującym prawem zmiana sposobu użytkowania bez jej zgłoszenia w urzędzie to samowola budowlana. Obiekt może być wyłączony z eksploatacji do czasu dokonania zgłoszenia". Dodaje, on, że "z uwagi na fakt, że w miejskiej ogrzewalni funkcjonuje również łaźnia, w mojej ocenie powinny przeprowadzone być badania  ciepłej wody używkowej prysznicu łaźni na obecność bakterii Legionella, co wynika z odrębnych przepisów prawa".

Radny opozycji uważa, że Komisja Rewizyjna "powinna bezwzględnie wyjaśnić tę sprawę, wydać zalecenia pokontrolne w celu legalizacji samowoli budowlanej. Wydatkowane zostały publiczne pieniądze na usługę zorganizowany w budynku bez wymaganych prawem zgłoszeń".

Po otrzymaniu tych wiadomości Komisja kontroli nie zakończyła. Czy potwierdzi zastrzeżenia radnego?
 

Źródło: Panorama Oleśnicka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (31)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zw-kowalski
zw-kowalski 09.03.2021, 11:35
W polityce mówi się o "zakonie PC". Ci działacze PC mają dobre posady w NBP i spółkach SP. Może w Oleśnicy też jest taki zakon. Marszałek Burmistrza był ministrantem. Szef SR też był ministrantem. Więc coś może być na rzeczy , że ta ogrzewalnia działa jak działa.
wszystko
wszystko 09.03.2021, 07:33
Jakie pierdzieszewo...taka 'ogrzewalnia'!
zw-kowalski
zw-kowalski 07.03.2021, 23:14
Trehörningsjö, 7 marca 2021 roku

Rada Miasta Oleśnicy

Rynek- Ratusz
56-400 Oleśnica

PETYCJA


Na podstawie Konstytucji RP i ustawy wnoszę petycję o nazwanie ogrzewalnii miejskiej prowadzonej przez Służby Ratownicze na zlecenie gminy imieniem Jana Bronsia. Nie wyrażam zgody na kierowanie do mnie pism w formie elektronicznej.


U Z A S A D N I E N I E

W uznaniu zasług Jana Bronsia należy ogrzewalnię dla bezdomnych prowadzonej na zlecenie miasta Oleśnicy przez bohaterskie Służby Ratownicze nazwać jego imieniem. Potomni powinni zapoznać się z dokonaniami Jana Bronsia na przykładzie ogrzewalni.
Dodatkowe uzasadnienia Rada znajdzie w protokołach sporządzonych przez radnych Beatę Krzesińską i Pawła Bielańskiego.

Lokalne media często przyznawały Janowi Bronsiowi tytuł nieformalnego inspektora nadzoru przy inwestycjach miejskich. Jak one funkcjonują mieszkańcy Oleśnicy widzą.

Na mocy ustawy wnoszę jak na wstępie.

Nie wyrażam zgody na kierowanie do mnie pism w formie elektronicznej.
Epuap, jak wszystko w Polsce, nie działa poprawnie. Odmawiając przyjmowania korespondencji w formie elektronicznej nie można wpisać adresu w Królestwie Szwecji. Radca Kazimierz Schmidt z MC przeprasza za sytuację ale MAiC drugi rok nie zmienia błędu w funkcjonowaniu Epuap.


Zbigniew Kowalski
Holistycznie
Holistycznie 08.03.2021, 12:27
W sumie te wszystkie buble można nazwać imieniem Jana Bronsia.
Panie Zbigniewie niech Pan wystąpi z podobną inicjatywą w sprawie łącznika ul. Mikołajczyka ....
Podsłuchane
Podsłuchane 07.03.2021, 22:03
Dwaj bezdomni wymieniają pierwsze doświadczenia z ogrzewalni: Jaka ta ogrzewalnia?
Człowieku, full wypas; pisuar, wanna, bidet, zmywarka....i to wszystko w jednej umywalce!
bezdomny
bezdomny 08.03.2021, 11:24
...do której idzie się po czerwonym dywanie.
zw-kowalski
zw-kowalski 07.03.2021, 12:20
A ja mam petycję. Aby tę ogrzewalnię nazwać imieniem Jana Bronsia. Zgodnie z jego zasługami.
.
. 07.03.2021, 14:03
Dobry pomysł. Złóż pan radni będę musieli rozpatrzyć
zw-kowalski
zw-kowalski 07.03.2021, 21:01
Zaraz wysyłam. W uzasadnieniu wskażę interwencje radnych.
mgr architektury
mgr architektury 07.03.2021, 11:34
Przecież ten budynek trzeba zgłosić na ogólnopolski konkurs architektoniczny!
Starszy pan z Wieruszowa
Starszy pan z Wieruszowa 09.03.2021, 06:41
.... proszę na ten konkurs zgłosić jeszcze MÓJ łącznik !!!!!!
.
. 07.03.2021, 09:02
Fajny budynek
.
. 07.03.2021, 11:06
Miejska ogrzewania na miarę Oleśnicy i Jana Bronsia
sPOcony Janek
sPOcony Janek 07.03.2021, 14:07
I co my robimy tą ogrzewalnią ????
.
. 07.03.2021, 20:55
Otwieramy oczy niedowiarkom!
Lorem ipsum
Lorem ipsum 08.03.2021, 12:29
A w przyszłości utworzy się tam Dom Emerytowanego Samorządowca ....
.
. 06.03.2021, 19:26
Oleśnica odzyskała blask. Rudera 1 liga
Inżynier budownictwa lądowego
Inżynier budownictwa lądowego 09.03.2021, 06:44
W ten sposób znaleźliśmy się w elitarnym gronie obok wrocławskiego Trójkąta Bermudzkiego, łódzkich Bałut i Sosnowca ...
zw-kowalski
zw-kowalski 06.03.2021, 10:52
Może ktoś wystraszył się tych warunków i pojechał na północ. "ak informuje szwedzki dziennik "Aftonbladet", niebezpieczna sytuacja miała miejsce około godziny 16 w autobusie jadącym w kierunku dzielnicy Lindängen. Agresor miał zawiązany na ramieniu kawałek materiału w barwach polskiej flagi oraz zasłoniętą twarz. W jednej ręce dzierżył siekierę.

Przeczytaj także: Polak skrzywdził dziecko, bo nie potrafiło przeczytać książki po polsku

Gdzie są wszyscy islamiści? Zabiję was wszystkich – miał według świadków krzyczeć agresor.

Szwecja. Polak z siekierą w autobusie. Co się z nim stało?

Jednemu ze świadków udało się ukradkiem zrobić agresorowi zdjęcie. Ponieważ wszyscy bali się ataku ze strony Polaka, nie reagowali na jego zachowanie i czekali, aż opuści on pojazd. Gdy tylko wysiadł na ostatnim przystanku, jeden z pasażerów wezwał na miejsce funkcjonariuszy policji.

Przeczytaj także: Anglik cwaniakował w pociągu. Do czasu, aż przyszli Polacy

Był zamaskowany i machał siekierą. Urządziłby polski dżihad każdemu, niezależnie kim by był – relacjonowała jedna z kobiet obecnych w autobusie.

Na temat zdarzenia zabrała głos Evelina Olsson. Rzeczniczka prasowa policji w Malmö przyznała, że już wcześniej pojawiały się sygnały o agresywnym Polaku. W trakcie aresztowania agresor groził funkcjonariuszom, za co usłyszy zarzuty.

Przeczytaj także: Polka zamordowana w Anglii. Wstrząsające informacje rodziny ofiary

Najpierw szukaliśmy go w centrum Lindängen. Później pojawiły się zawiadomienia o agresywnym mężczyźnie w Söderkulla. Okazało się, że chodzi o jedną osobę – wyjaśniła Evelina Olsson."
Dziwne
Dziwne 06.03.2021, 10:00
Dlaczego nie zajmuje się tym PCK. Tyle lat dorze wykonywali swoją pracę.
zw-kowalski
zw-kowalski 06.03.2021, 10:48
Z tego co pisali internauci to olali przewodniczącego to patron radnego zrobił co zrobił.
trampek
trampek 06.03.2021, 09:49
Only Herr Christo can make this pierdziszewo great again!
Natychmiast
Natychmiast 06.03.2021, 09:22
Bielański na burmistrza.
Jasiu
Jasiu 06.03.2021, 08:39
Oleśnica zasługuje na wszystko, co najlepsze. Widać, że tak jest.
K
K 06.03.2021, 08:19
W Panoramie napisano, że burmistrz podpisał nową umowę na na 124 tysięce złotych za prowadzenie miejskej ogrzewalni. Budynek wygląda jak widać. Rudera.

Czyli miesięcznie oleśniccy podatnicy płacą ponad 10 tysięcy złotych do prywatnej firmy. A co robi MOPS? Dlaczego nie jest w stanie zapewnić pomieszczenia (jednego pokoju) w wielkim gmachu przy Armii Krajowej? Tak jak Panorama wskazała taniej to wyjedzie w Hotelu Perla, gdzie nocleg że śniadaniem kosztuje bodajże 90 zł . To jest niesanowite, że Joanna Jarosiewicz wieloletni skarbnik Miasta zgadza się na takie wydatkowanie miejskej kasy.
Służbista Ratownik
Służbista Ratownik 06.03.2021, 08:09
Ale przcież Janek i Janusz mówili, że nie mamy się niczym przejmować, że oni wszystko załatwią .....
Zwkowalski
Zwkowalski 06.03.2021, 08:08
Coś z tymi SR nie tak. Wtopa za wtopą. Mają mocne plecy
. A jak aktualnie są wykorzystane pomieszczenia po PCK? Działa już to archiwum MOPS ?
PYTAM
PYTAM 06.03.2021, 07:58
To że zgłoszeń nie ma to jedno, ale jeżeli to o na zdjęciu to jest miejska ogrzewanie i łaźnia w powiatowym mieście to jest po prostu WSTYD? Za to miasto płaci komuś ponad 120 tysięcy?Czy Skarbnik Miasta się na to zagadza?
zw-kowalski
zw-kowalski 06.03.2021, 10:51
Wiesz. Ta kasa może drogą okrężną wracać do pewnych osób. Tak jest z darowiznami na kościół. Kościoły nie rozliczają się z darowizn. Można dać inną kwotę a wykazać inną kwotę. To Polska. Wszystkie usługi na rzecz państwa, samorządów są dużo droższe niż w normalnym obiegu.
CBA
CBA 09.03.2021, 06:45
Że niby - Jasiu Kopertfield ????
.
. 06.03.2021, 10:42
Spróbowałaby się nie zgodzić.......

Pozostałe