W roku 2020 zginęło 2 motocyklistów. Apel policji!

  • 03.03.2021, 09:01
  • asp. Bernadeta Pytel, KPP w Oleśnicy
W roku 2020 zginęło 2 motocyklistów. Apel policji!
Dłuższe i cieplejsze dni sprawiły, że na drogach jest więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi niestety do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Należy zauważyć, że w zderzeniu z innym pojazdem ich użytkownicy narażeni są na znaczne niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia.

W roku poprzednim na terenie naszego powiatu doszło do 21 zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów w tym niestety 2 motocyklistów poniosło śmierć.Główną przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Pamiętajmy! Motocyklista jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, jego pojazd nie posiada pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. W momencie zderzenia z drugim pojazdem, bądź inną przeszkodą narażony jest na duże niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. W chwili gdy do tego dochodzi brawura, przecenianie własnych umiejętności, i niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego to taka jazda kończy się zazwyczaj tragicznie. Brak zrozumienia i wzajemnego szacunku to kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu.

A przecież bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego - bezpiecznie dojechać do celu. Kierowco - motocyklisto używaj kierunkowskazów i patrz w lusterka. Wszyscy powinniśmy przewidywać sytuacje na drodze. Mniejsze gabaryty i lepsze przyspieszenia to duża zaleta jednośladów, ale też i pewny mankament. Właśnie dlatego, że motocykl jest mniejszy, inni użytkownicy dróg mogą go przeoczyć. Dlatego trzeba być maksymalnie skoncentrowanym na jeździe i przewidywać ruchy jadących przed nami pojazdów.Zadbajmy też o to, aby być widocznym. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność użytkowników jednośladów i może uchronić nas od zdarzenia drogowego.

Fluorescencyjne wstawki w kurtce, spodniach, czy na butach sprawią, że zostaniesz szybciej zauważony na drodze. Uważajmy na pieszych. Przepuszczajmy na pasach przechodniów, pokażmy wszystkim, że motocykliści potrafią się zachować kulturalnie.

Policjanci apelują, że zastosowanie się do tych wskazówek znacznie poprawi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

 

asp. Bernadeta Pytel, KPP w Oleśnicy

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe