Społeczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Oleśnicy

  • 01.03.2021, 12:21 (aktualizacja 02.03.2021, 10:17)
  • hag
Społeczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Oleśnicy Grzegorz Huk
- Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy świętować wspólnie. W tym burmistrz nam tego odmówił - powiedział Krzysztof Sycianko, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwód Oleśnica.

Około 130 osób uczestniczyło w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowanych przez oleśnicki obwód Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i grupę Oleśniccy Patrioci.

- Spotykamy się tutaj od 2003 roku - przypomniał Krzysztof Sycianko. Podkreślił, że obelisk na rondzie Żołnierzy Wyklętych powstał z inicjatywy oleśnickich kibiców Śląska Wrocław. - Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy świętować wspólnie. W tym burmistrz nam tego odmówił - dodał. Przypomnijmy, że dwie godziny wcześniej odbyły się miejskie uroczystości święta Niezłomnych (CZYTAJ TUTAJ).

Radny Paweł Bielański (Oleśnica Razem) przedstawił sylwetkę Zygmunta Edwarda Szendzielarza, ps. „Łupaszko” – majora kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej, dowódcy 5 Wileńskiej Brygady AK.

To właśnie tabliczkę memoratywną "Łupaszki" uroczyście odsłonięto na obelisku.

Zebrani - obecnych było ok. 130 osób, w tym dr Wojciech Trębacz z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. A na koniec uroczystości krzyknęli "Cześć i chwała bohaterom!".

O godz. 18 odprawiona została okolicznościowa msza święta w kościele NMP Matki Miłosierdzia.

hag

Zdjęcia (74)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (100)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zw-kowalski
zw-kowalski 04.03.2021, 00:45
Akurat przeczytałem w zaległej Angorze nr 51 z 20/12 2021 litanię krzywd pisaną przez Piotra Ikonowicza (zaraz usłyszę lewaka i komunistę) . Cytuje On list " D.D. Pozwolę sobie do Pana napisać ponieważ instytucje wymiaru sprawiedliwości nie zdały egzaminu. Chodzi o starą, schorowaną kobietę , powstańca warszawskiego, osobę, która przez długi okres walczyła za nas, za przyszłe pokolenia i za za nasz kraj, a dziś jest poniżana i szykanowana przez ludzi, którzy dla zysku dopuszczają się wobec niej przestępstw.Mieszka w Warszawie, na Powiślu, mija piąty rok, kiedy to jej zarządca odciął jej do wody i centralnego ogrzewania. Naliczane są rachunki na potężne kwoty aby pozbawić jej mieszkania. Mieszkanie trafi za chwilę pod "sądowniczy młotek"....

Wy, wszyscy rzekomi patrioci, lubicie świętować. popatrzcie się na te wieńce i wiązanki kwiatów. Ile to kosztuje ? A tej kobiecie, powstańcowi warszawskiemu, nie ma kto zapewnić wody i CO, opłat z kosmosu. Pamiętam pogrzeb mojego nauczyciela z LO Józefa Stojanowskiego. Rodzina poprosiła aby zamiast kwiatów wspomóc potrzebujących. Na cmentarzu w Solna jest grób Nobla. Żadnych wieńców i kwiatów (nawet od Wałęsy) a zostawił miliony. Przemyślcie swoje postępowanie lokalni patrioci
Jan
Jan 04.03.2021, 10:11
Odnosnie 1-szej cżęści wpisu: To właśnie pokazany jest cały okres rządów Gronkiewicz-Waltz (kiedyś obnoszącej się z wizerunkiem Matki Boskiej w klapie) jak to 40tyś ludzi wyrzuconych zostało ze swych mieszkań!Komisja Weryfikacyjna odrzuciła wiele niezgodnych z prawem decyzji prywatyzacyjnych i zabezpieczyła wielomilioną kwotę dla poszkodowanych.Sądy już polowe decyzji KW odrzuciły, a dodatkowo nowy namiestnik R. Trzaskowski nie wypłaca odszkodowań wyrzuconym z mieszkań, które KW przelała na konto Ratusza, bo to niezgodne z prawem.2. Wspomnianym osobom,jak ta starsza wdowa po powstańcu, wciąż udzielana jest pomoc czy to w zakupach, pomoc państwa (wsparcie materialne, pomoc w dotarciu na szczepienia, lekarza), wolontariat mlodzieży,Nic jakoś nie słyszałem o pomocy ze strony miasta. Mowimy tutaj o pomocy, gdy jednoczesnie czytam, że na Zachodzie, w Belgii i Niderlandach w 2019r łącznie udzielono 8 tyś. razy pomocy w śmierci osoby chorej lub starej (eutanazja) PiS przywraca nasza historię, która poprzednicy wymazywali ku zadowoleniu np. Niemców, więc swietujmy by młodzież ja pozanawała.
zw-kowalski
zw-kowalski 04.03.2021, 11:03
Jan. Jesteś takim samym demagogiem jak mad. Ja piszę o konkretnej osobie która zwróciła się z prośba do kancelarii Piotra Ikonowicza teraz. To samo co za Gronkiewicz działo się za prezydenta Kaczyńskiego. Może w mniejszym wymiarze. Ale to prezydent Kaczyński powiedział "***j dziadu" a nie Gronkiewicz. Co ty pieprzysz? Powstaniec warszawski od 5 lat nie ma dostępu do wody i CO. A ty piszesz o pomocy. Burmistrz Oleśnicy też pomaga tym z zerowym dochodem. Decyzja o 1,67 na dzień ma pokryć koszty utrzymania dorosłego z zerowym dochodem. Curva. Przecież burmistrz Oleśnica pomaga mieszkańcom w trudnej sytuacji życiowej i mieszkaniowej.
jak widać
jak widać 03.03.2021, 06:44
Niestety, ale hipokryzja pisomatołków nie ma granic!
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 02.03.2021, 22:18
Protestujemy, że Litwini, Łotysze, Ukraińcy za bohaterów narodowych uznają tych, którzy mordowali Polaków, a sami na piedestał wynosimy "Łupaszkę", winnego śmierci blisko 60 cywili. I to wbrew rozkazom jego zwierzchników z AK.
zw-kowalski
zw-kowalski 02.03.2021, 22:30
Krzysztof. To się nazywa mentalnością Kalego. Z tego co zeznawali świadkowie przed IPN to kazano się ludziom żegnać. W zależności od kierunku żegnania się strzelano do prawosławnych. Co strzelanie do prawosławnych ma wspólnego z walką o rzekomo niepodległą Polskę ?
UB
UB 02.03.2021, 19:51
Zw - gównialski czy jak ci tam szwedzki mieszkańcu kartonu po telewizorze... Ci ludzie nie muszą się tłumaczyć obszczymurkowi twojego pokroju... Spytaj swoich protoplastów, może tak pomagali, jak Michnik i dlatego wylądowałeś w Szwecji, jak ten morderca Polaków...
zw-kowalski
zw-kowalski 02.03.2021, 21:58
UB. Koleś. W artykule obok występujesz jako Perturabo. Czy ty masz rozdwojenie jaźni. Raz jesteś Perturabo a za chwilę UB. Jako UB doskonale wiesz jak było z tymi żołnierzami zwanymi teraz wyklętymi. A czy Sąd Okręgowy na wniosek IPN wydał Europejski Nakaz Aresztowania za Stefanem Michnikiem ? Masz może jakąś sygnaturę akt ? To jest informacja jawna. Ogarnij się i nie pajacuj.
UBerturabo
UBerturabo 03.03.2021, 05:54
https://www.wprost.pl/kraj/102… nie pajacu, to informacja jawna.
Piusa
Piusa 02.03.2021, 20:14

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

zw-kowalski
zw-kowalski 02.03.2021, 22:33

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

zw-kowalski
zw-kowalski 02.03.2021, 13:56
A mnie interesuje jedno. Jak rodzice i dziadkowie Kołacińskiego, Bronsia, Piechówki, Bartnika, Bielańskiego, Sycianki,Ozimka i innych realnie pomogli w tamtych walkach o niepodległą rzekomo Polskę żołnierzom ? Czy oddali im ostatnią świnię i sami głodowali przez pól roku ? Czy oddali im jedynego konia i nie mogli zaorać własnego pola aby zasiać zboże czy posadzić ziemniaki ? Teraz gdy tacy jak Michnik, Kuroń, Moczulski, Wałęsa, Gieremek i setki innych siedzieli w więzieniach lub byli internowani pojawili się inni którzy mają patent na rzekome odzyskanie niepodległości.
Jan
Jan 02.03.2021, 09:54
Prokuratorzy oprawcy skazujący na śmierć ŻW jak Wolińska,St.Michnik (brat stryjeczny Adama Michnika) uciekli za granice przed odpowiedzialnoscia. Ale duch ich wciąż zywy skoro np. sędzia Tuleya opźnia postepowanie gangu tzw. opcinaczy palców czy przyznaje kilkaset tyś. odszkodowania gangsterowi Boguckiemu ps. Słowik.
lolo
lolo 02.03.2021, 13:54
Pana Tuleję możesz cmoknąć!
zw-kowalski
zw-kowalski 02.03.2021, 10:21
Jan. Wyssałeś nienawiść z mlekiem matki. Rutkowski potrafi ściągnąć do Polski dowolną osobę z innego państwa a państwo polskie nie potrafi tego zrobić z Michnikiem ? Czy Michnik podrabiał wyroki czy orzekał na podstawie spreparowanych dowodów ? Poza tym w tamtych czasach wydawano wyroki śmierci nie tylko na żw ale też na mordercach. Mosad potrafił ściągnąć do Izraela zbrodniarzy wojennych w tym Eichmana.Co do sędziego Tulei. To sąd apelacyjny stwierdził, że jest jest sędzią i może orzekać. A prezes sądu okręgowego nadal go trzyma w zawieszeniu. Więc jak ma orzekać gdy jest zawieszony przez prezesa sadu ? Dochodzi do cyrków gdy sąd niższej instancji nie uznaje orzeczeń sądu wyższej instancji. Podobnie jest w Oleśnicy. Sąd w Oleśnicy nie uznaje wyroku TK, że orzekanie asesorów jest niezgodne z Konstytucją i przez 20 lat pozwala orzekać asesorom. I co ty na łamanie Konstytucji RP w SR w Oleśnicy.
Jan
Jan 02.03.2021, 11:34
Tylko przytaczam fakty historyczne i po tylu latach tak powinniśmy odnosić się to historii..1. Nie potrafie powiedzieć dlaczego Szwecja nie chce wydać Michnika, tak jak nie potrafie powiedziec dlaczego Szwecja nie chce zwrócić zagrabionych ogromnych dóbr narodowych zagrabionych Polsce. A dla porównania skala grabieży sowieckiej i niemieckiej w trakcie II w.światowej była nieporównywalnie mniejsza niz dokonania Szwedów. Nikt przed nimi ani po nich nie ograbił, zniszczył tak Polski.2. Nikt w/w oprawcom nie kazał służyć "stalinowskiemu wymiarowi sprawiedliwości". Tak jak w czasie PRL nikt nie zmuszał do zapisywania sie do PZPR. 3. Co do sedziego Tulei to nie zrozumielismy sie,chcialem pokazac jakie haniebne wyroki wydawał. Status sedziego Tulei znam ,wydarzenia sledze uwaznie. I na koniec czyz nie potrzebna jest głęboka reforma wym sprawiedliwosci ale tez i szkol. wyzszego? Robi to PiS i wala sie gromy nawet z UE, ale czy ktos inny to zechce zrobić?
zw-kowalski
zw-kowalski 02.03.2021, 18:39
Jan. ja też przytaczam fakty historyczne. Nie tylko ja. To samo czyni i Krzysztof i Pan Edmund. Nie wszyscy tzw żołnierze wyklęci byli święci. Nie dokonano oczyszczenia. I stąd taki stosunek części społeczeństwa. Pamiętasz jak po filmie Sekielskich zabawa w chowanego poszła fala hejtu na pokrzywdzonego. Było podejrzenie o lans itp itd. A dziś podają, że duchowny przyznał się do winy. To teraz jego "wielbiciele" w ramach walki o oczyszczenie duchownego twierdzą, że to nie był proboszcz tylko wikary. Ot moralność katolicka. Jakie to ma znaczenie dla ofiary gwałtu.
zw-kowalski
zw-kowalski 02.03.2021, 13:27
Jan. Cechuje cię analfabetyzm wtórny. To wszystko kilkaset razy było opisane w orzeczeniach sądowych. Polska nie może wydać pedofila Polańskiego do USA. Bo według polskiego prawa gwałt na 11 latce przedawnił się według prawa polskiego. Szwedzi nie twierdzą, że Michnik jest niewinny. Szwedzi twierdzą, że czyn jemu zarzucany według prawa szwedzkiego przedawnił się. Polska wydając pedofila Polańskiego naruszyłaby prawo i to samo jest ze Szwecją a Szwecja szanuje prawo. Szwecja to nie Polska gdzie SR w Trzebnicy postanowieniem I Co stwierdził, że komornik Słomka działał niezgodnie z prawem zajmując mi 12 tys zł a sąd w Oleśnicy nie chce nakazać zwrotu tej kwoty przez komornika Słomkę. Sąd w Oleśnicy zachowuje się jak paser bo kasa trafiła do SP a ze skarbu państwa sędzia dostaje kasę. 4 mln nim przejdzie w stan spoczynku.
Jan
Jan 02.03.2021, 17:28
Dokładnie , Szwecja to nie Polska.Pokój w Oliwie gwarantował zwrot zagrabionych dóbr w ciągu 3 miesięcy !? Minęło ponad 300lat i wciąż nic. Tylko barbarzyńcy tak postępują. Polska przez dziesiątki lat nie mogla się z potopu szwedzkiego otrząsnąc sie. A ty masz czelnosc pisac, że jestesmy opóźnieni cywilizacyjnie wobec Zachodu!?Trzeba być bardzo rozważnym i roztropnym by wiedzięc w czym tak na prawdę można Was naśladować. Jeden tegoroczny przyklad: program Zielony Ład-tylko OZE. Szwecja jako pilny uczeń wygasza elektrownie atomowe stawiajac na wiatraki i fotowoltaikę. Panele zasypane sniegiem,skumulowany z wiatrakow prad w 60proc. zaginąl trzeba postawic na tradycyje zrodlo energii. I co ? Węgiel sparowadzali min. z Polski!
tyle
tyle 02.03.2021, 11:50
na reformę sądów w Polsce nigdy nie pozwoli UE (TSUE) bo to jest klucz aby ponownie zawitał nowoczesny socjalizm znany Polakom jako dawny ustrój PRL. ale tym razem w nowej odsłonie dlatego nigdy nie pozwolą zreformować sądów w Polsce bo te sądy mają w przyszłości dużą rolę odegrać w "transformacji likwidacji kraju" - jest to zła wiadomość dla zwykłego Polaka.Takich sędziów jak Tuleja będą potrzebować masę dlatego go tak chronią.
zw-kowalski
zw-kowalski 02.03.2021, 13:36
tyle . masz urojenia ? Przed wstąpieniem do UE Polska musiał zreformować orzecznictwo karne. Prawo UE gwarantuje ci dostęp do sądów. A Kolegia do spraw wykroczeń nie były sądami wiec je zlikwidowano. Orzekali radcy. Ale sądy to nadal największe oszusty w Polsce. Polska ominęła to. Dopuściła do orzekania asesorów. A asesor to nie sędzia. TK stwierdził, że orzekanie asesorów jest niezgodne z Konstytucją. Spytaj prezes sądu dlaczego asesor Adamska i Ciesielski orzekają ? Ba asesor Ciesielski potrafił przewodniczyć nawet 3 - osobowemu składowi. Gdzie 2 sędziów SR było członkami. To jest patologia. Dlaczego sądy nie uznają orzeczenia TK w sprawie orzekania asesorów ? Dlaczego Sąd Okregowy nie uznaje wyroku Sądu Apelacyjnego , że SSO Tuleja nadal jest sędzią ? Dlaczego ZUS nie wykonuje wyroków sądowych nakazujących wypłacanie większych emerytur. W Polsce zaczeła sie tzw wolnaamerykanka. W Polskich sądach jest burdel. Gubią koperty, mylą strony postępowania itp itd.
tak
tak 02.03.2021, 09:25
Od momentu poznania ich historii i za co byli mordowani mam ogromny szacunek do tych ludzi - niezłomni- dziś takich ludzi już nie ma wśród nas. Jeszcze raz ogromny szacunek dla tych ludzi za tak nikczemny los jaki zgotowali im Polacy -komuniści.Na koniec dodam że "człowiek człowiekowi zgotował taki los".I to jest niezmiennie przykre w całej historii.
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 02.03.2021, 10:38
Polecam "Śród żywych duchów" Małgorzaty Szejnert. Znam też przypadki ludzi dbających o dobro innych, walczących o uczciwość i sprawiedliwość - zostali zamordowani, bo mieli legitymację partyjną. Różnie plotły się ludzkie losy. Dziś jaki los gotują jedni drugim?
zw-kowalski
zw-kowalski 02.03.2021, 13:43
Krzysztof. Bardzo wielu żołnierzy AK wykonało wyrok o rozwiązaniu armii. I pracowało tak jak umiało dla dobra Polski. Dla mnie wzorem do naśladowania jest prof. Aleksander Kamiński. Powstaniec Warszawski. jego imię miał nosić ZDŻ ZHP i chyba CSI ZHP w Oleśnicy. Niekoniecznie trzeba było strzelać i mordować. Jeśli w tamtych czasach ktoś kogoś zabijał to zostawał skazywany na karę śmierci. A na jaką karę został skazany "Diabeł" z Oleśnicy za zabicie policjanta ? Dopiero później karę mu zamieniono. Jeśli dobrze pamiętam. Myślę, że ktoś prawy zamaluje tabliczkę Łupaszka za zamordowanie około 60 cywilów.
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 02.03.2021, 22:09
Polecam "Śród żywych duchów" Małgorzaty Szejnert.
Jan
Jan 02.03.2021, 10:00
Nie ma Narodu, nie ma Polski bez historii
@
@ 02.03.2021, 09:20
Dla ub patrioci byli bandytami.
$
$ 02.03.2021, 09:17
Potomkowie ub-ków nie znają prawdy tylko to co im przekazano.
d
d 02.03.2021, 09:38
potomkowie ubeków doskonale znają prawdę tylko chcą ją zakrzyczeć-to chyba próba zakrzyczenia sumienia że zabijali "bandytów" a w rzeczywistości byli to dobrzy i porządni ludzie.Nie są w stanie zakrzyczeć sumienia, czym więcej będą krzyczeć to większa hańba tych ludzi okryje.Sumienie nie pozwoli zapomnieć że znęcali z dużym okrucieństwem na ludziach niewinnych wierzących w wolną Polskę - oni naprawdę wierzyli że Polska może być wolna od wpływów Rosyjskich i Niemieckich.Oni wierzyli i pragnęli takiej Polski.
zw-kowalski
zw-kowalski 02.03.2021, 10:24
do @d. Ale te materiały na temat zbrodni popełnionych przez Łupaszkę i Ognia są w archiwach IPN. IPN tłumaczy się, że nie można ich pociągnąć do odpowiedzialności ponieważ ustawodawca (SEJM) nie przewidział, że żw może być taki sam jak zły SB-ek. Ich zbrodnie to prawda leżąca w archiwach IPN a nie SB.
obserwator
obserwator 02.03.2021, 08:48
Oleśnica, ul. 11-go Listopada budynek dawnego Urzędu Bezpieczeństwa .Kilka lat temu robiono tam mały remont w piwnicy i pod betonem znaleziono jakieś kości prawdo podobnie ludzkie czas sprawdzić to miejsce
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 02.03.2021, 10:38
Dlaczego o tym cicho?
oleśniczanin
oleśniczanin 02.03.2021, 08:38
do "wszystko" -jesteś pierwszymi 4 literami tego słowa gnido
wszystko
wszystko 02.03.2021, 08:00
Uwielbiam, ten polski sado-masochizm bogo-ojczyźniany!
Cześć ich pamięci
Cześć ich pamięci 02.03.2021, 07:54
W Bibliotece Publicznej na Reja piękna wystawa poświęcona bohaterom antykomunistycznego powstania. Pułkownik Zygmunt Szendzielarz jest pięknie wyeksponowany obok Rotmistrza Pileckiego.
Brawo dla Biblioteki i Pani Dyrektor Anny Zasady.
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 02.03.2021, 10:40
Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" winien śmierci blisko 60 litewskich cywili. Nie wykonał rozkazu zwierzchników.
P
P 02.03.2021, 21:22
Ile kobiet i polskich dzieci wymordowali Litwinii? Polskie rodziny masowo zabijane przez Litwinów którzy kolaborowali z Niemcami. Były czystki etniczne na Polakach
zw-kowalski
zw-kowalski 02.03.2021, 22:36
do P. Nikt przy zdrowych zmysłach tego nie kwestionuje. Ale czy to dawało prawo Łupaszce potraktowanie tak prawosławnych ?
Warto czytać ksiażki
Warto czytać ksiażki 02.03.2021, 07:08
https://www.znak.com.pl/ksiazk…

Biografia jednego z najsłynniejszych „żołnierzy wyklętych”; zawodowego oficera Wojska Polskiego, uczestnika kampanii polskiej 1939 r., dowódcy 5 i 6 Brygady Wileńskiej AK.
Wsławiony bojami z niemieckim okupantem, major "Łupaszko" był również obrońcą ludności cywilnej na Wileńszczyźnie przed zagrożeniem ze strony oddziałów litewskich oraz partyzantki sowieckiej. Po 1945 r. stał się jednym z największych zagrożeń dla nowej władzy, kiedy odtworzył 5, a następnie 6 Wileńską Brygadę Partyzancką działające w pasie od Podlasia, poprzez Białostocczyznę, Warmię i Mazury do Pomorza.

Wydaj te 30 parę złoty i nie pisze głupstw jeden z drugim
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 02.03.2021, 10:44
Nie "Łupaszko", lecz "Łupaszka" - winien śmierci blisko 60 cywili. "Wielki znawca Armii Krajowej na Wileńszczyźnie, Romana Koraba-Żebryka, stwierdził, że dowódca 5. brygady nie informował przełożonych o planowanym odwecie. Mało tego, wiedział, że po mordzie w Glinciszkach zakazali oni jakichkolwiek akcji odwetowych na własną rękę. Wiadomo też, że "Łupaszka" w czasie akcji nie kontaktował się bezpośrednio z przełożonymi, sam podejmował decyzje. I to on zdecydował się zastosować niedopuszczalną odpowiedzialność zbiorową." "dowodzona przez rtm. Zygmunta Szendzielarza 5. Wileńska Brygada AK zabiła 21 cywilów w zamieszkanych głównie przez Litwinów Dubinkach. Partyzanci "Łupaszki" nie ograniczyli się do tej wsi, zabijali też w okolicy. Szacuje się, że łącznie zabili nie mniej niż 66 osób."
Wołyń pamiętamy!
Wołyń pamiętamy! 02.03.2021, 21:19
Litwinii wyrzynali razem z Niemcami polskie rodziny, gwałcili kobiety, widłami przebijali polskie dzieci. Brygada Wileńską chroniła ludność polską przed drugim Wołyniem na Litwie. Ogarniasz to człowieku? Wiesz co to był Wołyń?
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 02.03.2021, 22:14
Dlaczego tchórzysz i ukrywasz się za anonimowością? Taki z Ciebie bohater? Nic o mnie nie wiesz, ani też o mojej rodzinie. Nie dość, że tchórz, to jeszcze bez wiedzy i zaślepiony. Poczytaj i odważ się. Jakże łatwo klepać po klawiaturze bez odpowiedzialności za słowo. Gdyby trzeba było współcześnie stanąć tak jak oni, pewnie zostałbyś w domu tak, jak teraz ukrywasz się za anonimowością, bo strach Ciebie ogarnia przed odpowiedzialnością. Wstyd.
cytat
cytat 02.03.2021, 07:03
"Major był uosobieniem trzech cnót, które kształtują tożsamość Polaków i tożsamość chrześcijan. Był uosobieniem wiary, nadziei i miłości. Wierzył w Boga i Polskę. Miał nadzieję na to, że Polska odzyska suwerenność i wreszcie miał coś, co jest najpiękniejsze – nieograniczoną miłość do RP, do drugiego człowieka, do wspólnoty, jaką jest naród. Poniósł najwyższą ofiarę, jaką można ponieś. Oddał życie za to, żebyśmy byli wolni – przypomina Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych."
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 02.03.2021, 22:16
Mordując blisko 60 cywili.
.
. 03.03.2021, 05:50
Dlaczego tak bezczelnie kłamiesz? Nie ma żadnych dowodów by Łupaszka brał udział w akcjach odwetowych na kolaborantach Litewskich. Chronił ludność polska, która prześladowałi Litwini w rękę w rękę z Niemcami.
widać komuniści dalej się go boją
widać komuniści dalej się go boją 02.03.2021, 06:56
"Przez kilkadziesiąt lat komuniści ukrywali miejsce pochówku zamordowanych przez bezpiekę. Dopiero w 2013 r. zostały odnalezione szczątki „Łupaszki” w kwaterze „Na Łączce” na warszawskich Powązkach.

Wyroki ciążące na Zygmuncie Szendzielarzu zostały uchylone w 1993 roku.

W 2008 r. odbył się jego symboliczny pochówek na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, a 24 kwietnia 2016 roku, po odnalezieniu szczątki „Łupaszki” – podczas uroczystego państwowego pogrzebu – zostały złożone w rodzinnej mogile. Major Szendzielarz został awansowany do stopnia pułkownika.

Został też odznaczony licznymi wyróżnieniami. Za udział w wojnie obronnej 1939 r. – Krzyżem Virtuti Militari V klasy, w 1944 r. – Krzyżem Walecznych. W 1988 r. prezydent Polski na uchodźstwie w uznaniu wybitnych czynów w czasie wojny nadał majorowi Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari. Prezydent Lech Kaczyński w 2007 r. odznaczył Zygmunta Szendzielarza Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”."
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 02.03.2021, 22:15
Przede wszystkim nie "Łupaszko", tylko "Łupaszka". I nie godzi się, by człowiek, odpowiedzialny za śmierć blisko 60 cywili miał tabliczkę pamiątkową obok "Nila". "Łupaszka" nie podporządkował się rozkazom swoich zwierzchników. Brak podstawowej wiedzy - poraża.
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 02.03.2021, 01:04
Przede wszystkim nie "Łupaszko", tylko "Łupaszka". I nie godzi się, by człowiek, odpowiedzialny za śmierć blisko 60 cywili miał tabliczkę pamiątkową obok "Nila". Brak podstawowej wiedzy - poraża.
zw-kowalski
zw-kowalski 02.03.2021, 10:31
Krzysztof. To prawda oczywista mająca swoje pokrycie w archiwach IPN. Sam poczytałem na bazie materiałów IPN nieco o tych rzekomych bohaterach. Błędem ustawodawcy i IPN było to, że nie "oddzielili ziarna od plew. To samo jest z KK. Gdyby księży pedofili nie kryli biskupi i nie przenosili do innych parafii to nie byłoby takich filmów Sekielskich i innych.
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 02.03.2021, 10:45
Trudno nie przyznać Tobie racji.
ask
ask 02.03.2021, 07:03
a w pośredniaku już byłeś?
zw-kowalski
zw-kowalski 02.03.2021, 10:32
do @ask. I to ma być argument w dyskusji ?
Poczytaj chłopie, a nie siej propagandy
Poczytaj chłopie, a nie siej propagandy 02.03.2021, 05:48
https://natemat.pl/171037,zygm…
zw-kowalski
zw-kowalski 02.03.2021, 10:33
do @poczytaj. Dokumenty IPN potwierdzają te zbrodnie. Tego nikt w IPN nie zaprzecza.
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 02.03.2021, 00:59
"Wielki znawca Armii Krajowej na Wileńszczyźnie, Romana Koraba-Żebryka, stwierdził, że dowódca 5. brygady nie informował przełożonych o planowanym odwecie. Mało tego, wiedział, że po mordzie w Glinciszkach zakazali oni jakichkolwiek akcji odwetowych na własną rękę. Wiadomo też, że „Łupaszka” w czasie akcji nie kontaktował się bezpośrednio z przełożonymi, sam podejmował decyzje. I to on zdecydował się zastosować niedopuszczalną odpowiedzialność zbiorową." "dowodzona przez rtm. Zygmunta Szendzielarza 5. Wileńska Brygada AK zabiła 21 cywilów w zamieszkanych głównie przez Litwinów Dubinkach. Partyzanci „Łupaszki” nie ograniczyli się do tej wsi, zabijali też w okolicy. Szacuje się, że łącznie zabili nie mniej niż 66 osób."
Edmund Kaleciński
Edmund Kaleciński 02.03.2021, 00:03
Kiedy widzę w jaki sposób i w jakim stylu jest obchodzony w mieście Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych robi się głupio, straszno i śmieszno.
14 lutego Jan Bronś prawił o miłości przytaczając słowa ks. prof. Józefa Tischnera: "Jak mawiał ksiądz Józef Tischner, miłość sama w sobie jest „nie do pojęcia”, ale dzięki miłości możemy „pojąć wszystko”. Pojąć wszystko ? A pamięta Pan Burmistrz jedną z góralskich prawd tego księdza - "gówno prawda" ?
Miejskie i społeczne obchody. Osobno.
Przecież z Was obchodzących zieje nienawiść. Taka biblijna, ewangeliczna, mimo, że obaj burmistrzowie - obecny i były - często na kolanach.
.
. 02.03.2021, 07:57
Gdybyśmy chcieli czytać wynurzenia esbeckiego kapusia poczytalibyśmy jego teczkę. Ale jesteśmy normalni i nie mamy ochoty zadawać się z taką postacią. Więc przypomnij sobie człowieku hasło twojej idolki Lempart i... oddal się stąd.
Fiu, fiu ....
Fiu, fiu .... 02.03.2021, 12:12
TW "Anna" donosił dla idei, czy dla talonów na niedostępne dobra luksusowe ???
zw-kowalski
zw-kowalski 02.03.2021, 09:57
Kropka. Zamiast pie.... weź się i poczytaj. Jeśli IPN ci pozwoli. Wielu ludzi i z wielu powodów miało taką teczkę. Gdyby po 89 policja miała odpowiednich informatorów to w Sycowie duchowny nie gwałciłby dzieci. Dziś policja też ma swoich informatorów. PiS nie skasował instytucji świadka koronnego. Wręcz rozbudowało.
gumowe ucho
gumowe ucho 02.03.2021, 09:27
fake newsy są dla ciebie lekturą cymbale ?
.
. 02.03.2021, 06:58
TW Anna nadaje
!!!
!!! 01.03.2021, 21:20
Chcę burmistrza który łączy a nie dzieli !
taka rada
taka rada 02.03.2021, 00:21
To nie głosuj już więcej na Bronsia.

Pozostałe