Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 08:35

Wentylacja w domu jednorodzinnym - co warto o niej wiedzieć? - MURATOR doradza

Wentylacja to jeden z ważniejszych procesów odbywających się w każdym domu. Odpowiada za sprawny obieg powietrza polegający na usuwaniu zanieczyszczonego powietrza z łazienek, kuchni i dostarczaniu w jego miejsce świeżego powietrza. Planując budowę obiektu mieszkalnego, możesz zdecydować się na jeden spośród kilku typów wentylacji. Co musisz wiedzieć o jej działaniu oraz jakie są najważniejsze plusy i minusy poszczególnych systemów wentylacyjnych?
  • 30.01.2024 10:11
Wentylacja w domu jednorodzinnym - co warto o niej wiedzieć? - MURATOR doradza

Wentylacja w domu – co mówią przepisy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz polska normą dotyczącą wentylacji w budynkach mieszkalnych, w każdym budynku musi być zapewniona wentylacja. Wentylacja może być zapewniona w formie wentylacji naturalnej tzw grawitacyjnej poprzez kominy, nieszczelności lub nawiewniki w stolarce okiennej lub też w formie instalacji wentylacji mechanicznej.

Przepisy wskazują minimalne ilości powietrza, jakie system wentylacyjny musi być stanie odprowadzić z określonego pomieszczenia. Przykładowo dla kuchni z kuchenką elektryczną czy łazienki jest to 50 m3/h, natomiast dla kuchni z kuchenką gazową – 70 m3/h. Przepisy budowlane określają również zasady budowy kominów, przekroju kanałów czy lokalizacji kratek wentylacyjnych.

Czym grozi brak wentylacji w budynku?

Główną rolą wentylacji jest usuwanie zanieczyszczeń z pomieszczeń oraz dostarczanie do nich świeżego powietrza. Brak takiego przepływu sprawia, że jakość powietrza we wnętrzach szybko spada, zmniejsza się ilość tlenu, a poziom dwutlenku węgla wzrasta. Niesprawna wentylacja lub jej brak prowadzi przede wszystkim do zwiększenia poziomu wilgotności w budynku. Skutkiem tego zjawiska jest rozwój grzybów i pleśni na ścianach i sufitach, pojawienie się nieprzyjemnego zapachu, czy powolne niszczenie konstrukcji obiektu oraz elementów jego wyposażenia. W konsekwencji mieszkańcy cierpią z powodu gorszego samopoczucia, bólów głowy, alergii skórnych czy chorób układu oddechowego.

Rodzaje wentylacji domowej

Zdecydowana większość już istniejących oraz znaczna część nowo powstałych obiektów mieszkalnych jest wyposażona w podstawową formę wentylacji, czyli wentylację grawitacyjną. Jej działanie jest oparte na różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Chłodne powietrze jest dostarczane do pomieszczeń przez nawiewniki, podczas gdy ciepłe, zanieczyszczone – usuwane przez komin. Taka instalacja jest tania i prosta w budowie. Jej efektywność jest jednak w znacznej mierze uzależniona od warunków atmosferycznych. Nie zawsze działa prawidłowo. Czasami możemy zaobserwować odwrócenie ciągu w kominach. Objawia się to nawiewaniem powietrza do budynku przez kanały wentylacyjne zlokalizowane w kominie.

O wiele większą skutecznością i niezawodnością cechuje się wentylacja mechaniczna. Obecnie nietrudno jest znaleźć projekt domu, w którym taką instalację przewidziano już w standardzie. System mechaniczny bazuje na wymuszonym obiegu powietrza, niezależnym od temperatury czy ciśnienia na zewnątrz. Dzięki zastosowanym filtrom dodatkowo skutecznie oczyszcza powietrze z patogenów, alergenów i kurzu – poprawiając mikroklimat we wnętrzach.

Połączeniem obu wyżej wymienionych systemów jest wentylacja hybrydowa, sterowana ręcznie lub elektronicznie. Przy sprzyjających warunkach pogodowych wykorzystuje ona układ grawitacyjny, w razie potrzeby wspomagając jego pracę zasilaną elektrycznie nasadą hybrydową, zamontowaną w kominie.

Planujesz budowę? Koniecznie zainteresuj się kwestią wentylowania budynku. Już na etapie zakupu projektu domu i jego adaptacji możesz zdecydować o rodzaju zastosowanej w obiekcie wentylacji. Jeżeli jednak mieszkasz już u siebie i zauważasz objawy niedostatecznego obiegu powietrza, także w tym przypadku możesz dokonać pewnych zmian. Należy skonsultować się ze specjalistą np kominiarzem który pomoże Ci rozwiązać problem.

Wiele innych, ciekawych porad znajdziesz także w Poradniku dla Budujących MURATORA - https://projekty.muratordom.pl/poradnik-dla-budujacych/

--- Artykuł sponsorowany ---


Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic