Standardowo naliczanie zniżek zaczyna się od pułapu 10% w skali roku. Jeśli po podpisaniu umowy jeździłeś bezpiecznie i nie spowodowałeś żadnej kolizji, to przy przedłużaniu polisy jej cena zostanie odpowiednio obniżona o 10% lub wielokrotność tej wartości. Łatwo obliczyć, że już po 6 latach staniesz się posiadaczem zniżek w wysokości aż 60%.
Wysokość zniżek
Większość towarzystw ubezpieczeniowych ma podobny system premiowania i naliczania zniżek na zakup OC. Naliczają je za bezkolizyjną jazdę, a zabierają za spowodowanie wypadku. Są jednak takie, które, robiąc obliczenia, kierują się własnymi kryteriami. Np. Proama pozwoli Ci uzyskać nawet 70% bonusu po 3 latach, ale w razie kolizji zabierze aż 30%!
Jak przekonują się użytkownicy internetowego kalkulatora https://rankomat.pl/samochod/znizki-w-towarzystwach-ubezpieczeniowych pozwalającego oszacować wysokość OC ze zniżkami, oferty mogą się od siebie mocno różnić. Dla porównania Goather zabiera tylko 10% za spowodowanie wypadku, ale wypracowanie 60% zniżek zajmuje kierowcom 10 lat.
Zgodnie z danymi z lipca 2018 roku, osoby chcące negocjować warunki zbierania składek oraz wysokości zwyżki powinni rozważyć propozycje Allianz lub MTU. Druga firma jako jedna z nielicznych dopuszcza możliwość uzyskania maksymalnej zniżki już po 3 latach.
Od czego zależy wysokość zniżki na OC?
Jak widzisz, każda firma może mieć własne zasady weryfikowania klientów i klasyfikowania ich do otrzymania zniżki. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?
-
niektóre firmy uwzględniają zniżki zgromadzone podczas użytkowania auta służbowego lub motocyklu, a nawet te, zebrane przez współmałżonka,
-
na ostateczną wysokość ceny polisy ma wpływ nie tylko zniżka, ale też Twój wiek, doświadczenie za kierownicą, sytuacja rodzinna, miejsce zamieszkania, specyfikacja techniczna pojazdu oraz wiele innych,
-
może się okazać, że nawet przy maksymalnej zniżce od jednej firmy cena polisy będzie i tak znacznie wyższa niż u konkurencji — warto dokładnie porównywać oferty.
Zniżki można nie tylko gromadzić, ale też tracić. Tzw. zwyżka dotyczy sytuacji, w której kierowca spowodował jedną lub więcej kolizji w ciągu roku. Z tego tytułu ubezpieczyciel może potrącić część, a nawet całość zebranych bonusów.