Liczy się każdy oddech!

  • 12.10.2018, 13:14 (aktualizacja 12.10.2018, 20:02)
  • OAI
Liczy się każdy oddech!
Celem kampanii jest walka ze smogiem, a tym samym poprawa jakości życia mieszkańców.

Polska Spółka Gazownictwa i Miasto Oleśnica zapraszają mieszkańców na konferencję pt. „Przyłącz się, liczy się każdy oddech”, która odbędzie się w poniedziałek 15 października w sali konferencyjnej biblioteki przy ul. Reja 10. Początek o godzinie 11.

Celem kampanii jest walka ze smogiem, a tym samym poprawa jakości życia mieszkańców. Dodatkowo mieszkańcy gminy mogli bezpłatnie zrobić spirometryczne badania płuc. Badania startują od godz. 10.00, konferencja zaczyna się o godz. 11.

PSG angażuje się w działania służące ograniczeniu niskiej emisji. Jednym z takich działań jest realizacja projektu, który ma służyć uświadomieniu zagrożenia dla zdrowia ludzkiego i efektów niskiej emisji.

W wybranych dwudziestu lokalizacjach w kraju przeprowadzana akcja edukacyjno-informacyjna.

Skutki zanieczyszczenia powietrza to nie tylko nieodwracalne szkody środowiskowe. To przede wszystkim zagrożenie zdrowia naszego i kolejnych pokoleń.

– Zanieczyszczenia powietrza są przyczyną zaostrzeń chorób układu oddechowego, przyczyniają się także do powstawania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP) oraz astmy oskrzelowej. W trakcie epizodów przekroczeń dopuszczalnych stężeń pyłu zawieszonego PM dochodzi do nasilenia ostrych objawów ze strony układu oddechowego tj. kaszlu, duszności i rozwoju zaostrzeń POCHP i astmy – podkreśla dr Piotr Dąbrowiecki, ekspert kampanii. Statystyki są przerażające.

– Zgodnie z raportem Europejskiej Agencji Środowiska(European Environment Agency)  „Air quality in Europe 2017”  w Polsce z powodu przekroczenia ilości pyłu zawieszonego w powietrzu,  zmarło przedwcześnie 46.000 osób a dodatkowe 2.700 z powodu nadmiaru tlenków siarki i ozonu.

Polska Spółka Gazownictwa w ramach kampanii „PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH” przekaże wybranym miejscowościom urządzenia do monitorowania jakości powietrza. Dostanie je w sumie 21 miejscowości. Dane pomiarowe stężenia pyłów w atmosferze będą udostępnione w serwisie miasta www.olesnica.pl.

Dotychczas urządzenia otrzymały  Zakopane, Przemyśl, Zator, Krzeszowice, Kudowa Zdrój i Ludwikowice Kłodzkie.

Również w ramach projektu, w dniu przekazania urządzenia, czyli 15 października, zapraszamy mieszkańców na bezpłatne badania spirometryczne. W budynku Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy, ul. Reja 10, od 10.00 do 16.00 będzie można bezpłatnie zbadać płuca. Aby wziąć udział w badaniu należy zarejestrować się na spirometria.erecepcja.com.

 
Tego dnia będzie można również skorzystać z pomocy eksperta Polskiej Spółki Gazownictwa i dowiedzieć się jak bezpłatnie aktywować nieczynne przyłącze gazowe. Zapraszamy do punktu informacyjnego PSG znajdującego się w budynku Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy.

Partnerami kampanii „PRZYŁĄCZ SIĘ – LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH” są: Fundacja PGNiG im Ignacego Łukasiewicza, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP i Politechnika Warszawska.

OAI
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic - [email protected] | tel. +48 601 785 165