„Mały Madagaskar” – wernisaż wystawy fotografii Arkadiusza Wojnarowskiego

start 15.11.2019 18:00

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy

koniec 15.11.2019 20:00

Lokalizacja: Oleśnica, Galeria Brama Wrocławska

 

zaprasza 15 listopada (piątek) o godzinie 18.00 do Galerii Brama Wrocławska na wernisaż wystawy fotografii Arkadiusza Wojnarowskiego „Mały Madagaskar”.

Wyprawę na Madagaskar zorganizowałem w 2015 roku zarówno w celu dotarcia do wioski Ambinanitelo, założonej jeszcze w XVIII wieku przez Augusta Beniowskiego, jak i realizacji filmu dokumentalnego. W Ambinanitelo w latach 1936-1937 żył pisarz Arkady Fiedler. Chciałem odnaleźć ślady po tych wybitnych polskich osobowościach. Po dwóch tygodniach podróży ze stolicy Antananarywy busikiem, terenówką i łodzią wydrążoną w pniu palisandra, dotarłem do celu. Nie udało mi się natrafić na ślady Polaków. Usłyszałem tylko opowieść o „rytualnej żonie” Fiedlera – Velmody. Odnalazłem tam jednak szczęście. Głównie na twarzach dzieci. Spotkałem malców pilnujących rodzinnych interesów, łowiących ryby, czyszczących ryż czy robiących koszyki. Dziewczynki skakały w gumę, chłopcy grali własnoręcznie zrobioną piłką z trzciny. Trochę lepiej jest w stolicy Antananarywie, gdzie niektóre dzieciaki z okazji narodowego święta stać na lody, puszczenie mydlanych baniek, miskę ulubionej potrawy, a co najważniejsze mają na nogach buty! Czy bieda czyni te dzieciaki nieszczęśliwymi? Nie. Taki jest Mały Madagaskar. Zapraszam do wspólnej podróży po tej fascynującej wyspie i refleksji nad pędem cywilizacji, któremu coraz bardziej, chcąc nie chcąc, ulegamy – Arkadiusz Wojnarowski.

Arkadiusz Wojnarowski – dr nauk humanistycznych, literaturoznawca – urodzony w 1973 we Wrocławiu. W latach 1982-1990 filmowy aktor dziecięcy (m.in.: „Jeśli się odnajdziemy”, „Urwisy z Doliny Młynów”, „Janka”). Z wykształcenia prawnik polski i niemiecki (Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i UAM w Poznaniu). Dystrybutor i producent filmowy (PWSFTViT w Łodzi i Sorbonie 1 w Paryżu) m.in. głośnej i nagradzanej rumuńsko-polskiej animacji „Droga na drugą stronę”. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wykładowca produkcji filmowej i TV na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracownik dydaktyczny na Uniwersytecie SWPS, gdzie uczy filmu reklamowego, narracji obrazowej i storyboardingu, prawa autorskiego. Autor książki „Podstawy prawne i finansowe koprodukcji europejskiej” (Wydawnictwo Filmowe PWSFTViT 2009). Obronił doktorat o polskim scenariuszu filmowym. Założyciel Fundacji Magellan. Kierownik Artystyczny Fundacji Magellan, a wkrótce Dolnośląskiej Grupy Filmowej Silesia.

MOKiS


 

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.