"Jest to program wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła, a jednocześnie przyczyniający się do poprawy jakości powietrza oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.
Burmistrz prowadzi aktualnie rozmowy dotyczące przystąpienia Gminy Miasta Oleśnicy do tego Programu. Zapewniłoby to mieszkańcom, a szczególnie właścicielom jednorodzinnych budynków mieszkalnych, dostęp do funduszy rządowych, którymi dysponuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, przeznaczonych na wymianę lub likwidację pieca oraz termomodernizację istniejących domów.
Poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych jest dla Oleśnicy ważnym celem ekologicznym. O rezultacie tych rozmów poinformujemy" - podaje Urząd Miasta Oleśnicy.
Dodajmy, że rządowy program funkcjonuje już w 50 gminach na Dolnym Śląsku. Kilka dni temu dołączył do nich Walim.
"Czyste Powietrze” to ogólnopolski program z budżetem 103 mld zł na lata 2018-2029, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu dotychczas podpisał porozumienia o współpracy z 49 gminami (Walim jest 50 gminą) na Dolnym Śląsku. Dolnoślązacy, w ramach programu „Czyste Powietrze”, złożyli ponad 9 tys. wniosków na 150 mln zł dofinansowania" - informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Czyste powietrze to nasza wspólna sprawa, a współpraca z aktywnymi gminami pozytywnie wpłynie na jakość powietrza nie tylko w naszym województwie – ocenia prezes WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz
Komentarze