Pierwszy złożony w Oleśnicy projekt Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej dotyczy ustanowienia przepisów porządkowych związanych z umieszczaniem w przestrzeni publicznej miasta "obrazów drastycznych, w tym płodów i ich szczątków". Konkret to usunięcie auta pro-liferów z przestrzeni publicznej Oleśnicy.
Oto jego uzasadnienie:
Od kilku lat na terenie miasta Oleśnicy prezentowane są publiczne treści drastyczne. W pobliżu szpitala i szkół eksponowane są plakaty i przyczepy, na których przedstawione są fotografie martwych, zakrwawionych ludzkich płodów. Treści te eksponowane są w miejscach uczęszczanych przez mieszkańców Oleśnicy.
Na kontakt z makabrycznymi zdjęciami narażone są nie tylko osoby dorosłe, ale zwłaszcza dzieci, które nie rozumieją tych obrazów lub rozumieją w sposób odmienny od zamiaru pomysłodawców tych zdjęć. Wywołują one u nich lęk i strach. Podobnie u osób, które doświadczyły w przeszłości poronień lub straty dziecka, konfrontacja z takimi treściami może spowodować zaburzenia w sferze psychicznej i emocjonalnej. Kontakt z drastycznymi zdjęciami może również wywołać traumę u kobiet w ciąży, co może doprowadzić do poważnych następstw.
Zdaniem wnoszących projekt, niezależnie od oceny słuszności lub braku słuszności argumentów osób eksponujących omawiane treści, nie może być zezwolenia społecznego na prowadzenie kampanii informacyjnej przy użyciu środków narażających obywateli naszego miasta - zwłaszcza dzieci, które zasługują na największą ochronę, na ryzyko związane z traumą i zachwianiem zdrowia psychicznego. Wnoszący projekt podkreślają, iż istnieje wiele innych możliwości służących do reprezentowania swojego stanowiska w przedmiotowej sprawie.
Realizowanie prawa do wyrażania poglądów musi odbywać się z poszanowaniem praw innych osób, które w chwili obecnej zmuszane są do oglądania zakrwawionych płodów w przestrzeni publicznej. Przedmiotowe obrazy nie sprzyjają edukacji ani rzetelnej debacie.
Wprowadzenie zakazu objętego projektowaną uchwałą jest z kolei konieczne dla ochrony zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, z przyczyn wskazanych wcześniej w niniejszym uzasadnieniu, w szczególności związanych z ochroną opisanych tam osób szczególnie wrażliwych. Tym samym, wprowadzenie przepisów porządkowych spełnia przesłanki z art. 40 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym. Należy podkreślić, iż polskie dzieci z uwagi na obecną sytuację w kraju, narażone są częściej niż dotychczas na problemy psychiczne, a zadaniem odpowiedzialnego społeczeństwa jest ochrona najsłabszych obywateli.
Skutkiem prawnym uchwały będzie wprowadzenie do przepisów obowiązujących na terenie Oleśnicy jasnej postawy prawnej do walki z praktykami eksponowania na nośnikach reklamowych drastycznych treści, nie tylko prezentowanych obecnie na terenie miasta, ale tych które mogą być udostępniane w przyszłości. Zmiana ta przyniesie wymierne korzyści społeczne, ponieważ ułatwi chronienie osób najbardziej wrażliwych przed kontaktami z treściami, które mogą narazić je na traumę. Zmiana ta ochroni obywateli naszego miasta od podobnych działań, różnych organizacji, które w sposób nieobyczajny zamierzają przekonywać do swoich poglądów. Nie chcemy, aby nasze miasto stało się miejscem nieprzyjaznym, a nasze dzieci narażone w przestrzeni publicznej na treści dla nich nieodpowiednie i szkodzące ich rozwojowi. Nadto niniejsza uchwała doprowadzi do powstania ładu społecznego, który jest niezwykle istotny dla sprawnego funkcjonowania naszego miasta.
Przyjęcie uchwały nie pociąga za sobą obciążenia budżetu miasta Oleśnicy.
Projekt uchwały zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wymaga przeprowadzenia badań lub konsultacji.
Termin wejścia w życie uchwały wynika wprost z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.
Napisz komentarz
Komentarze