Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 01:56
Reklama
Reklama

Po ciężkim przebiegu COVID-19 negatywne skutki dla zdrowia utrzymują się

Ponowna hospitalizacja, problemy z podstawowymi aktywnościami, kontynuacją pracy zawodowej, problemy psychiczne, a nawet zgon – to wszystko skutki ciężkiego przebiegu COVID-19 i pobytu w szpitalu z powodu tej choroby, wynika z badania, które publikuje pismo „Annals of Internal Medicine”.
Po ciężkim przebiegu COVID-19 negatywne skutki dla zdrowia utrzymują się

Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Michigan, którzy przeanalizowali dane dotyczące ponad 1250 pacjentów przebywających – z powodu COVID-19 - wiosną i latem w jednym z 38 szpitali w stanie Michigan. Dane zbierano w ramach inicjatywy MI-COVID19, pozwalającej gromadzić informacje ze wszystkich szpitali w tym stanie.

W ciągu dwóch miesięcy od opuszczenia szpitala zmarło niemal 7 proc. pacjentów. W grupie, która trafiła na oddział intensywnej terapii odsetek ten był jeszcze wyższy i wyniósł 10 proc. Aż 15 proc. wróciło ponownie do szpitala.

Po 60 dniach od opuszczenia szpitala badacze wykonali również telefoniczne wywiady z grupą 488 pacjentów. Okazało się, że ponad 39 proc. wypytywanych jeszcze nie powróciło do normalnych aktywności. Aż 12 proc. pacjentów zaznaczyło, że nie może zająć się sobą na podstawowym poziomie, lub na poziomie takim, jak poprzednio. Niemal 23 proc. miało zadyszkę już przy pokonaniu jednego piętra. Jedna trzecia miała utrzymujące się objawy przypominające COVID-19, w tym zaburzenia węchu i smaku.

W grupie, która miała pracę przed zachorowaniem na COVID-19, 40 proc. nie mogło do niej wrócić, przy czym większość z powodu problemów zdrowotnych, a część z powodu utraty pracy.

Z kolei 26 proc. osób, które wróciły do swojej pracy, przyznało, że konieczne było zmniejszenie liczby godzin w niej spędzanych lub zmniejszenie zakresu obowiązków z powodu problemów ze zdrowiem.

Niemal połowa pytanych przez telefon osób przyznała, że COVID-19 miał wpływ na ich emocje, z czego mniejszość poszukiwała pomocy specjalistów zdrowia psychicznego.

Negatywne finansowe skutki choroby (oceniane na co najmniej małe) odczuło 37 proc. badanych. Niemal 10 proc. przyznało, że zużyło całe swoje oszczędności, a 7 proc. oceniło, że musiało ograniczać ogrzewanie, wydatki na gospodarstwo domowe i jedzenie czy leki.

Z danych zebranych w ramach badania wynika, że ponad 14 proc. osób z badanej grupy nie miało chorób przewlekłych przed hospitalizacją z powodu COVID-19, a wielu cierpiało jedynie na nadciśnienie tętnicze. Znane czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, choroby nerek, występowały u jednej czwartej badanych. Spośród badanych osób ok. 52 proc. stanowili Afroamerykanie, a 4 proc. Latynosi. Średnia wieku wyniosła 62 lata.

„Te dane wskazują, że obciążenia związane z COVID-19 ciągną się długo po pobycie w szpitalu i obejmują znacznie więcej niż problemy ze zdrowiem. Psychiczne, finansowe i fizyczne obciążenia tej choroby wśród osób, które ją przeżyły, wydają się znaczne” - skomentował główny autor pracy Vineet Chopra.

Zdaniem naukowców pojawia się konieczność opracowania programów, które pomogą wspierać pacjentów wracających do zdrowia po pobycie w szpitalu z powodu COVID-19.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: hanusiaTreść komentarza: kochalam cie babciu i nadal cie kocham . byłam na twoim pogrzebie płakałam do świtu ale każdy odejdzie z tego świata . Spoczywaj w pokojuData dodania komentarza: 27.04.2024, 21:42Źródło komentarza: Odeszła wieloletnia kierowniczka USC w OleśnicyAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Właśnie widać. Polska 2050 właśnie posprzątało część miasta. A ładna para spoczęła na laurach. Wybory wygrane . Można olać porządek w mieście.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 19:18Źródło komentarza: Tak Adam Horbacz dowiedział się, że jest burmistrzem OleśnicyAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Też to zauważyłem. Odnoszę wrażenie, że ważne są wpływy z reklamy i inne profity. Burmistrz zarabia tyle co dobry mechanik. A jednak jest parcie. Jak myślisz jakie są inne profity ? Pogadaj z byłym radnym obywatelem Niemiec..Data dodania komentarza: 27.04.2024, 19:16Źródło komentarza: Tak Adam Horbacz dowiedział się, że jest burmistrzem OleśnicyAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Wsza świadomość praw obywatelskich oraz dbałości o miasto wyrażona jest we frekwencji. Nic dodać nic ująć. Porównaj sobie frekwencję w Ovik lub ogólnie w Szwecji.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 19:12Źródło komentarza: DLACZEGO HORBACZ WYGRAŁ, A MANIAK PRZEGRAŁ?Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Tylko wtedy gdy Krzysztof lub kropka marudzili. Przy referendum w Sycowie pisałem, że oni mają jaja. W wy tylko plakaliscie i narzekaliscie.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 19:09Źródło komentarza: DLACZEGO HORBACZ WYGRAŁ, A MANIAK PRZEGRAŁ?Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: I to mi się podoba u Pana Placzkowskiego. Kampania się skończyła dla innych komitetów. A dla niego akcja trwa. Gdzie podział się osobnik horbacz ? Dziś już nie trzeba sprzątać oleśnickiego syfu.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 19:06Źródło komentarza: Eko-spacer Polski 2050 do parku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic