Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 29 kwietnia 2025 20:38
Reklama
Reklama
Reklama

"Białe schody" w oknie Urzędu Miasta Oleśnicy

Sztuka zapukała do Urzędu Miasta Oleśnicy.
"Białe schody" w oknie Urzędu Miasta Oleśnicy

Od dzisiaj w oknie Urzędu Miasta Oleśnicy można oglądać obraz Marka Okrassy „Białe schody” olej na płótnie 180x160 cm. Praca pochodzi z kolekcji Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

 

MAREK OKRASSA (ur. 1975)

Studiował malarstwo w pracowni profesora M. Świeszewskiego oraz rysunek w pracowni Marii Targońskiej. W 1999 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych. Laureat Srebrnej Ostrogi w 2000 roku. W 2004 roku odebrał Wyróżnienie Honorowe Fundacji im. Franciszki Eibisch w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2018 roku odbyła się monograficzna wystawa artysty w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki. Paweł Huelle o malarstwie Marka Okrassy: "Masowy dreszcz elektryczny. Nawet krótki moment obcowania z obrazami Marka Okrassy pozwala nam uchwycić pewien charakterystyczny, świadomie przez niego wybrany system znaków i odwołań. Przedstawiając pędzący z zawrotna prędkością biały automobil, taneczną parę, czy jazzowego trębacza, operując podobnymi motywami w wielu wariantach i wersjach, młody artysta tworzy własny komentarz do naszej współczesnej tożsamości. Jesteśmy w samym środku masowego, konsumpcyjnego społeczeństwa, tyle tylko, że widzianego nie przez pryzmat obecnej agory - hipermarketu, ale początków tego procesu. Jaki jest stan faktyczny - zdaje się komunikować artysta - wszyscy wiemy, ale dlaczego nie mielibyśmy przypomnieć genezy? A skoro tak to nieustannie powracamy do epoki, która w największym stopniu ukształtowała nasze współczesne mity, stereotypy, wyobrażenia i sny, nie wyłączając z tego zbioru obrazów Hollywoodzkich."

źródło www.tylkosztuka.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mecenas 17.07.2020 16:04
Dlaczego promuje się osoby spoza Oleśnicy? Władze miasta powinny promować oleśnickich fotografów, malarzy, rzeźbiarzy. itp.To jest obowiązek władz miasta. Czy wszyscy są na czarnej liście Bronsia? Zauważam przechodząc obok, że co tydzień w witrynie zakładu fotograficznego na ul. 3 Maja pojawiają się duże zdjęcia autorstwa Z. Podurgiela. Wiadomo, że w UM i MOKiS jego zdjęć nie wywieszą, ale są i inni fotograficy. Dlaczego UM boi się promować artystów oleśnickich. Rozumiem, że nowi pracownicy działu promocji UM nie maja wiedzy na ten temat, ale ktoś ich powinien doszkolić, powinni tez sami więcej czytać!

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: OlaTreść komentarza: Każdego obrońcę życia chciałabym zobaczyć jak zajmuje się połamanym w wielu miejscach dzieckiem, błagalnym krzykiem wyrażające jak strasznie je boli. O ile przeżyłoby poród podczas którego doszłoby do połamania czaszki (niezależnie od formy porodu). Bardzo łatwo broni się czegoś o czym nie ma się pojęcia. Przyjdz, zajmij się. Pokaż tą empatię. Dyskusja z pozycji krzyczenia z ulicy jest bardzo „prosta”. Panstwo którzy krzyczeli przed szpitalem, rozumiem, że nie leżał w tym czasie nikt z Waszych bliskich? Który potrzebował, spokoju i pomocy w chorobie? I mam nadzieję że wtedy kiedy będzie w chorobie, strachu zmęczeniu jakiś „obrońca” będzie wrzeszczał pod szpitalem. Taka to empatia dla życia.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 19:09Źródło komentarza: Murem za Gizelą JagielskąAutor komentarza: JaTreść komentarza: Chciałabym, żeby autor tego komentarza pomógł w realny sposób temu dziecku, które urodziłoby się połamane w wielu miejscach w tym z połamaną czaszką. Żeby mu ulżył w bólu i powiedział dobrze, że się urodziłeś/aś, teraz możesz godnie w wielkim cierpieniu umierać. Bo tak powinno być! Bo autor komentarza tak chce.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 18:56Źródło komentarza: Murem za Gizelą JagielskąAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Łowca. Jak sam widzisz debil to debil. Mógł napisać coś złego ale zgodnego z moją ideologią. A tak wtopił.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 18:22Źródło komentarza: Prezydent Andrzej Duda: Aborcja w Oleśnicy to było w istocie zabójstwoAutor komentarza: KonioTreść komentarza: Powyzywałbys jeszcze . Zagoził śmiercią. A ty nie da rady moderator nie puści. Ale pech. Kiedyś to miales raj. A teraz. Lipa.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 18:21Źródło komentarza: DINO - ruszyła budowa trzeciego marketu sieci w OleśnicyAutor komentarza: zw-kowalski :-)Treść komentarza: Wpis z 23:13 nie jest moim wpisem. To zasługa redakcji a nie moja. Nikt przy zdrowych umysłach nie uwierzy, że poprę takie wypociny prezydenta .Data dodania komentarza: 29.04.2025, 18:19Źródło komentarza: Prezydent Andrzej Duda: Aborcja w Oleśnicy to było w istocie zabójstwoAutor komentarza: KriSTreść komentarza: Bardzo ladnie.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 18:19Źródło komentarza: W Bierutowie tańczą poloneza (WIDEO)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic