Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 17 maja 2025 10:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Oleśniczanka oszukana za pomocą BLIK-a

Policjanci ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych (BLIK). W ostatnich dniach kolejne osoby powiadomiły funkcjonariuszy o przypadkach kradzieży pieniędzy z konta za pomocą wyłudzonych kodów płatności. Oszuści podszywali się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracali się z pilną prośbą o pożyczkę. Za pomocą wyłudzonego kodu do płatności mobilnej okradli kilka kont. Przypominamy, by nikomu nie udostępniać danych do kont bankowych.
Oleśniczanka oszukana za pomocą BLIK-a

Autor: http://www.zlotow.policja.gov.pl/

W ostatnich dniach policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy po raz kolejny zostali powiadomieni o oszustwach za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego. Oszuści przełamując elektroniczne zabezpieczenia do komunikatora, w imieniu pokrzywdzonych wysyłali wiadomości do znajomych z prośbą o pożyczenie pieniędzy poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Swoją prośbę tłumaczyli różnie: chwilowym brakiem gotówki, pilną potrzebą zapłaty rachunku czy zrobieniem przelewu oraz niemożnością zrobienia tego ze swojego konta.

Na czym polega oszustwo metodą na BLIK?

Otóż polega ono właśnie na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Proceder robi się coraz bardziej popularny. W ostatnich dniach ofiarą oszustów padła mieszkanka Oleśnicy.

Policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą "na BLIK". Mieszkanka Oleśnicy poinformowała policjantów, że ktoś włamał się na jej konto na portalu społecznościowym, a następnie podszywając się pod nią skontaktował się poprzez komunikator z jej znajomymi i poprosił o szybką pożyczkę pieniędzy przekazaną kodem BLIK. W ten sposób oszust doprowadził kuzynkę zgłaszającej do utraty 500 złotych.

Przestrzegamy – jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie. Sprawdźmy najpierw czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jeśli otrzymamy od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK - zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę.

Jeśli nie mamy możliwości porozmawiania, zadajmy szczegółowe pytanie na który tylko nasz "prawdziwy" znajomy będzie znał odpowiedź. Pomoże to nam uniknąć nieprzyjemności.

Pamiętajmy o tym, aby NIGDY nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów.  


Podziel się
Oceń

Komentarze

Zw-Kowalski 02.07.2020 14:30
A pamiętacie jak samo miasto Oleśnica posługując się dziwnym protokołem chciało wyłudzić od ochrony środowiska umorzenia 1,6 mln pożyczki? 11 osób zasiadło na ławie oskarżonych. Naczelnik wydziału Andrzej M. i dwóch pracowników MGK. Tak to działa w Polsce.
Zw-Kowalski 02.07.2020 14:24
A jak to robią w sądzie w Oleśnicy. Wnosiłem o zwolnienie z kosztów skargi na czynności komornika Cupala u którego pracowała żona prezesa Jaworskiego. Prezes podrzucił do akt sędzi przychodzkiej wyciąg z kw . Sędzia lyknela i nie zwolniła. Napisalem zażalenie, że nie mam żadnej nierucjomosci. Sąd okręgowy przyklepal . Wysłałem im lupę i ksero DO aby sprawdzili kogo synem jestem. Prezes SO przeprosił ale napisał, że terminy zawite minęły.
Zw-Kowalski 02.07.2020 13:40
Największym oszustem jest sam skarb państwa. Oszuści szybko przejmują nawyki przedstawicieli skarbu państwa. Komornik Słomka postanowienie o zajęciu wysyła na wydumane adresy. Adresy których nie wskazywał ani wierzyciel ani dłużnik. Radcy prawni Prokuratorii Generalnej aby wyłudzić przerwac bieg przedawnienia podają adres pod którym strona nie mieszka. Komornik Słomka to łyka. Sąd nie widzi naruszenia rozporządzeń unijnych. W Polsce wystarczy uczyć się od przedstawicieli skarbu państwa.
zw-kowalski 01.07.2020 23:07
Pani Pieprzycka. A gdzie słynne pani twierdzenie "okazja czyni złodzieja" ?
Zw-Kowalski 02.07.2020 14:35
Pani Pieprzyka. Jakiś czas temu na weekend wystawiłem stoisko na zewnątrz domu. Sam bawiłem się w ogródku. Jak był klient podchodziłem. Na koniec dnia idę zrobić raport fiskalny. Obok kasy 300 SEK i karteczka. " Kupiliśmy dżem za 200 i remmar za 100". Tak to jeszcze działa w północnej Szwecji.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic