Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 12:45
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Od jutra maseczki - kiedy, gdzie i jak je nosimy?

Maseczki obowiązkowe w Polsce. Znamy szczegóły nowych przepisów.
  • Źródło: wp.pl
Od jutra maseczki - kiedy, gdzie i jak je nosimy?

W związku ze stanem pandemii koronawirusa w Polsce wprowadzono obowiązek zakrywania nosa i ust.

Obostrzenie wchodzi w życie w czwartek (16 kwietnia). Tak wynika z rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia.

Nowy obowiązek polega na zasłanianiu nosa i ust przy pomocy maski, maseczki lub odzieży. Obostrzenie można sprowadzić do prostej zasady zakładasz maseczki zawsze wtedy, gdy jesteś poza domem:

- na drogach i placach,
- w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
- w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach),
- na terenie nieruchomości wspólnych

O konieczności noszenia maseczek należy pamiętać także podczas przemieszczania się:

- w środkach publicznego transportu zbiorowego
- taksówkach lub autach świadczących usługę przewozu osób

Maskę należy nałożyć również na wyraźnie polecenie:

organów uprawnionych w przypadku legitymowania tej osoby w celu ustalenia jej tożsamości;
- innej osoby w związku ze świadczeniem przez nią usług lub wykonywaniem czynności zawodowych lub służbowych, w tym w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby

Rozporządzenie precyzuje też, kiedy nie trzeba nosić masek:

​​​- podczas korzystania z pojazdu samochodowego, w którym przebywa lub porusza się 1 osoba albo 1 osoba z dzieckiem do lat 4;
- w przypadku dziecka do ukończenia 4 roku życia;
- w przypadku osoby, która nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane)
w przypadku osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów
- w przypadku kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego, jeżeli operator publicznego transportu zbiorowego, organizator tego transportu albo przedsiębiorca wykonujący taką działalność zapewnia oddzielenie kierującego od przewożonych osób
- w przypadku duchownego sprawującego kult religijny
- w przypadku żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.

Jakie kary można dostać za brak zakrywania twarzy?

Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli ktoś zostanie zatrzymany przez policję albo "inny organ uprawniony", to funkcjonariusz może od niego zażądać odkrycia ust i nosa, aby ustalić tożsamość i go wylegitymować.

Mandaty za nie zakrywanie twarzy będą nakładane z art. 54 Kodeksu wykroczeń, który mówi o "niestosowaniu się do powszechnie obowiązujących nakazów, czy zakazów, bądź ograniczeń". Mandaty będą w wysokości do 500 zł. Jednak kiedy ktoś narusza przepisy w rażący sposób, policja może powiadomić o tym powiatowego inspektora sanitarnego. To na przykład sytuacje, kiedy ktoś narusza prawo po raz kolejny z rzędu albo otwarcie deklaruje, że nie będzie go przestrzegał.

Kara administracyjna, którą może nałożyć sanepid, może być w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych. Od mandatu za wykroczenie można się odwołać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic