Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 lipca 2025 08:15
Reklama
Reklama
Reklama

Sesja samorządu online jest naruszeniem prawa - uważa Watchdog Polska

Prawo nie przewiduje sesji zdalnej i zamkniętej przed publicznością.
Sesja samorządu online jest naruszeniem prawa - uważa Watchdog Polska

Ta informacja jest ważna dla radnych i aktywnych uczestników i obserwatorów życia politycznego w miastach i gminach powiatu oleśnickiego. Na przykład w Oleśnicy opozycja domagała się zwołania sesji Rady Miasta. Przewodniczący Aleksander Chrzanowski odłożył zaplanowane posiedzenie z powodu zagrożenia koronawirusem. Pojawiały się postulaty, by zorganizować sesję zdalnie, bez publiczności. Zachęcamy więc do lektury poniższej opinii:

 

Opinia Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska dotycząca zakazu wstępu na sesje rady gminy, powiatu i sejmiku województwa oraz możliwości prowadzenia sesji online.

Prawo do informacji, którego częścią jest uprawnienie do wstępu na posiedzenia rady gminy, powiatu, sejmiku województwa oraz Sejmu RP i Senatu RP, jest prawem człowieka. Ograniczenie tego prawa musi odbywać się zgodnie z zasadami określonymi w Konstytucji RP.
Aktualna sytuacja postawiła samorządy w trudnej sytuacji. Zadają sobie pytania dotyczące prowadzenia sesji i realizacji uprawnienia każdej osoby do wstępu na sesje rady gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego. 
Praktyka oraz doniesienia medialne wskazują, że dochodzi do niebezpiecznego dla demokratycznego państwa prawa oraz praw i wolności działania organów władzy publicznej.

Przedstawiamy opinię, która sprowadza się do następujących konkluzji ( treść opinii):

Mając na uwadze obecnie obowiązujące przepisy prawa, ograniczenie prawa wstępu na posiedzenia rady (sejmiku) możliwe byłoby jedynie w przypadku wprowadzeniu stanu wyjątkowego, o którym mowa w art. 228 ust. 1 n. Konstytucji RP oraz w przepisach ustawy o stanie wyjątkowym. Niemożliwe jest natomiast ograniczenie tego prawa na podstawie decyzji przewodniczącego rady (sejmiku) czy na podstawie poleceń z art. 10 ust. 1, art. 11 ust. 1 tzw. ustawy w sprawie koronawirusa.
Mając na uwadze obecnie obowiązujące przepisy prawa, nie istnieje również możliwość prowadzenia posiedzenia rady (sejmiku) w formie online.
Posiedzenie rady (sejmiku) może odbyć się natomiast w innym miejscu niż dzieje się to zwyczajowo, jeżeli pozwoli to na zapewnienie warunków z zachowaniem bezpiecznej odległości między jej uczestnikami. Po zapełnieniu wyznaczonych miejsc wstęp dla kolejnych osób może zostać ograniczony, co pozostanie w zgodzie z art. 18 ust. 3 ustawy o dostępie do informacji publicznej. 

Uważamy, że prawo człowieka do informacji, którego częścią jest wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej, jest naruszane poprzez obejście zasady legalizmu wyrażonej w artykule 7 Konstytucji RP. Konstytucja RP zawiera mechanizmy gwarantujące zarówno poszanowanie praw i wolności oraz działanie władz publicznych w stanach nadzwyczajnych. Jednakże w przypadku prawa do informacji mechanizmy te nie zadziałały. Pozwalanie na naruszanie jednego z praw otwiera drogę do kolejnych naruszeń.

Obowiązujące przepisy pozwalają tak przeprowadzić sesję, aby nie naruszać art. 2, 7 i 61 ust. 2 Konstytucji i jednocześnie maksymalnie ograniczyć zagrożenie. Nadto wprowadzenie stanu wyjątkowego umożliwia ograniczenie prawa do informacji. Jednakże nie można tego robić „na skróty”, co można zobaczyć w działaniach samorządów, jak i wojewodów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

? 24.03.2020 16:34
a przewiduje pandemię?!

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: XYZTreść komentarza: Poseł z Oleśnicy wybrany w Legnicy - ku ścisłości;)Data dodania komentarza: 5.07.2025, 07:51Źródło komentarza: Poseł z Oleśnicy przyrównał Ruch Obrony Granic do nazistówAutor komentarza: Redd BullTreść komentarza: Lewacy chcą umoczyć Dawida- jak widać.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 07:31Źródło komentarza: To nie mój profil - mówi radny i zawiadamia policjęAutor komentarza: Stop WariatomTreść komentarza: '"Podstawowym problemem, z którym borykał się Gramsci, była kwestia szerokiego poparcia dla faszyzmu wśród włoskiego proletariatu. Doprowadziło go to do swoistego „odwrócenia” Marksa i położenia równego nacisku na bazę i nadbudowę – zarówno sfera ekonomiczno-społeczna, jak i sfera kultury ma wpływ na podejmowane decyzje i działania. Droga do zmiany nie prowadzi poprzez rewolucyjny przewrót, lecz wymaga długotrwałego okresu tworzenia kulturowej hegemonii – wspólnej platformy wyobrażeń i idei łączącej intelektualistów z ludem"Data dodania komentarza: 5.07.2025, 07:24Źródło komentarza: Poseł z Oleśnicy przyrównał Ruch Obrony Granic do nazistówAutor komentarza: KlinTreść komentarza: Moralność lewicowców. Pisać posty za imigracją i dawać sobie masowo zielone łapki.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 05:21Źródło komentarza: Poseł z Oleśnicy przyrównał Ruch Obrony Granic do nazistówAutor komentarza: Wierzysz w to?Treść komentarza: W Szwecji strzelaniny to nie wina imigrantów. Same się robią. Z kamieni wychodzą. Znacząco większa liczba gwałtów bierze się z igieł świerków. Prawda. Szczera prawda. Lewica tak mówi a oni nigdy nie kłamią.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 05:18Źródło komentarza: Poseł z Oleśnicy przyrównał Ruch Obrony Granic do nazistówAutor komentarza: JurasTreść komentarza: Zakuty łeb. Oczywiście jest różnica w pojęciach słów pasza i maharadża. Ale jaka różnicą dla uratowanych kilkaset polskich dzieci jest fakt czy zrobił to pasza, maharadża czy inny Hindus czy Irańczyk ?Data dodania komentarza: 4.07.2025, 23:10Źródło komentarza: Poseł z Oleśnicy przyrównał Ruch Obrony Granic do nazistów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic