Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 27 kwietnia 2025 19:15
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Błąd medyczny, wynikający z niewłaściwej opieki nad ciężarną. Co robić w przypadku jego popełnienia?

Kiedy dojdzie do popełnienia błędu okołoporodowego, najkorzystniejszym, co mogą zrobić poszkodowani, jest podjęcie współpracy z prawnikiem. Z jego pomocą w wielu przypadkach można uzyskać stosowne świadczenie odszkodowawcze. Wcześniej jednak konieczne będzie udowodnienie winy lekarzowi, personelowi medycznemu albo szpitalowi. Co należy zrobić, chcąc otrzymać odszkodowanie za błąd medyczny? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym wpisie.
Błąd medyczny, wynikający z niewłaściwej opieki nad ciężarną.  Co robić w przypadku jego popełnienia?

Standardy postępowania medycznego w położnictwie i ginekologii a rzeczywistość

Dla kobiety ciężarnej oraz jej dziecka przestrzeganie standardów opieki okołoporodowej ma ogromne znaczenie. To, w jaki sposób personel zajmuje się rodzącą w czasie porodu, w dużym stopniu rzutuje na jego przebieg. Nieprawidłowa opieka może skutkować przeoczeniem wskazań do przeprowadzenia cesarskiego cięcia, które w sytuacji ciężkiego niedotlenienia płodu jest jedyną drogą do uratowania mu życia. Niedokładne przeprowadzenie wywiadu z ciężarną, lekceważenie niepokojących objawów albo błędna diagnostyka również mogą być tragiczne w skutkach. A jednak, mimo stale aktualizowanych standardów postępowania, te oraz inne błędy medyczne wielokrotnie bywają przyczyną poważnego uszczerbku na zdrowiu matki lub dziecka. Zdarza się też, że w wyniku nieprzestrzegania standardów, personel medyczny doprowadza do śmierci pacjentów. Za każdy błąd okołoporodowy poszkodowanym przysługują roszczenia: odszkodowanie, zadośćuczynienie lub renta, a w określonych przypadkach nawet wszystkie te świadczenia. Ich dochodzenie zazwyczaj trwa kilka lat, lecz wypłacone kwoty w dużym stopniu rekompensują doznane krzywdy i bez wątpienia warto jest o nie walczyć.

Jak uzyskać odszkodowanie za działanie niezgodne z posiadaną wiedzą medyczną?

Jeżeli lekarz albo członek personelu medycznego dopuści się zaniedbania i popełni błąd medyczny, poszkodowany pacjent (lub w przypadku śmierci – jego bliscy), ma prawo do rekompensaty finansowej. Droga do jej przyznania i wypłacenia jest trudna, dlatego niezbędne okazuje się wsparcie profesjonalistów. W Ośrodku Pomocy Poszkodowanym: PrawaPacjenta.org dokonywane są bezpłatne analizy spraw osób, podejrzewających popełnienie błędu medycznego. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że uszczerbek na zdrowiu lub co gorsza, śmierć pacjenta, zostały spowodowane działaniem niezgodnym z przyjętymi zasadami, specjaliści wykażą, że doszło do błędu.

Chcąc skorzystać ze wsparcia ekspertów od prawa medycznego, warto skontaktować się z Ośrodkiem Pomocy Poszkodowanym i oddać swoją sprawę do analizy. Być może okaże się, że podmiot leczniczy jeszcze na etapie polubownym (w ramach ugody) uzna odpowiedzialność i zdecyduje się negocjować kwotę lub od razu wypłacić żądane odszkodowanie. Jeśli nie, sprawa zostanie skierowana na drogę sądową. Z pomocą profesjonalistów, walka o sprawiedliwość zakończy się zasądzeniem oraz wypłatą wysokich świadczeń.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic