Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 maja 2024 21:54
Reklama

Będą e-maile powiadamiające o wizycie u lekarza. A SMS-y?

SMZ-ów przypominających o wizycie u lekarza nie dostaniemy, ale e-mail od grudnia już tak.
Będą e-maile powiadamiające o wizycie u lekarza. A SMS-y?

Radny Adam Wójcik (Oleśnica Razem) zaproponował, aby  przeanalizować możliwości wprowadzenia w przychodniach zdrowia SZPZOZ w Oleśnicy systemu SMS-owych powiadomień o zbliżającym się terminie wizyty u lekarza.

Co na to SZPZOZ?

"Zgodnie z wymogami Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu każda wizyta do poradni i lekarza specjalisty podlega zarejestrowaniu i ,,ustawienia” w kolejce oczekujących. Osobie rejestrującej się wydawana jest „Karta rejestracji na wizytę pierwszorazową” (wzór NFZ). Realizacja telefonicznych powiadomień pacjentów o zbliżającej się wizycie lekarskiej nie jest możliwa z uwagi na to, że zablokowałoby to możliwość dodzwonienia się do poszczególnych rejestracji, a która i tak jest utrudniona" - czytamy w wyjaśnieniach Stanisława Ptaka, dyrektora SZPZOZ.

Przytacza on przykład -  liczba osób chcących się dodzwonić do rejestracji poszczególnych zakładów leczniczych np. 10 - 11 lutego do przychodni dzwoniło 2.836 pacjentów, z czego do poradni dzieci chorych odnotowano 1.312 połączeń.

Jaka była w roku 2019 średnia dzienna liczba przyjmowanych pacjentów (zrealizowanych wizyt)? Zobaczcie tabelkę:
 
Poradnie i pracownie       Liczba pacjentów         Średnio dziennie

Specjalistyczna opieka zdrowotna               48.346                    270
Leczenie psychiatryczne i odwykowe           7.034                       37
Leczenie stomatologiczne                            12.827                     72
Pracownie diagnostyczne                             76.003                    305
Podstawowa opieka zdrowotna                   114.706                   459
RAZEM                                                        258.916                   228

"Gdyby każdą osobę powiadamiać o zbliżającej się wizycie - to na trzeba by było poświęcić 228,60 x 1 minuta = 3,8 godzin dziennie, a przecież dziennie chce się dodzwonić 1.418 osób, a na których potrzeba około 24 godzin dziennie"

- wylicza dyrektor Ptak.

I dodaje, że "w rejestracji nie tylko odbiera się telefon, ale również rejestruje się ponad 200 pacjentów dziennie, a proces rejestracji trwa do 3 minut (sprawdzenie uprawnień w  systemie e-WUŚ, znalezienie możliwości zarejestrowania i wpisania do kolejki oczekujących itd.)".
Dyrektor przypomina, że Ministerstwo Zdrowia - zamiast przypominania pacjentom o zbliżającej się wizycie lekarskiej - planuje wprowadzić obowiązek egzekwowania terminowego  zgłaszania się na wizytę za pomocą kar finansowych.

Szef SZPZOZ ma nadzieję, że problem dotyczący przypominania pacjentom o zbliżającej się wizycie częściowo rozwiązany będzie w przyszłości, bo w marcu placówka rozpocznie realizację projektu, dofinansowanego ze środków unijnych, „Rozwój elektronicznych usług publicznych w zakresie e-zdrowia w SZPZOZ". Zakończenie planowane jest na 30 listopada.

Według projektu oprogramowanie aktualnie użytkowane będzie wzbogacone o nowe moduły i funkcje, w tym m.in. o moduł obslugi kolejek (infokioski, czyli  informatory dotykowe, i monitory wyświetlające kolejki, przywoływanie pacjenta do gabinetu lekarskiego, przywołanie pacjenta do rejestracji); modul portalu pacjenta (e-usługi, e-wyniki, e-wywiad, e-recepty, e-rejstracja, e-kontrahent i e-powiadomienia), przy czym w module e-powiadomienia będzie funkcja automatycznego powiadomienia pacjenta o zbliżającym się terminie wizyty i innych zdarzeń medycznych (np. termin badania lekarskiego i badania profilaktycznego) za pomocą dwóch komunikacji: e-mail lub wiadomości systemowe portalu - po wcześniejszym uzyskaniu dostępu do swojej elektronicznej dokumentacji medycznej i zalogowaniu do portalu e-uslug.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ObyTreść komentarza: Trochę mocniejszy wiatr przyjdzie i może dojść do tragedii. Mam nadzieję że ci amatorzy rządzący miastem i powiatem nie dotrwają do końca kadencji.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 21:10Źródło komentarza: Mirosław Płaczkowski odpowiada miastuAutor komentarza: Wstydliwa sprawaTreść komentarza: Tą blondi powinni jak najszybciej zwolnić z pracy bo ośmiesza instytucje samorządowe. Pan Mirek bije ją na głowę inteligencją i wiedzą. No to mamy elity w Ratuszu że cho cho.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 20:57Źródło komentarza: Mirosław Płaczkowski odpowiada miastuAutor komentarza: O zgrozoTreść komentarza: I Oleśnica musi przez kolejne 5 lat męczyć się z tymi dyletantami w Ratuszu?Data dodania komentarza: 02.05.2024, 20:46Źródło komentarza: Mirosław Płaczkowski odpowiada miastuAutor komentarza: Stary çpunTreść komentarza: Ogólnie trzecia noga popuściła w spodnie na ripostę Wielkiego Spoconego Jana.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 20:32Źródło komentarza: Mirosław Płaczkowski odpowiada miastuAutor komentarza: O rzesz ty petuniaTreść komentarza: I Wy Oleśniczanie wybraliście ponownie sitwę, amatorów którzy nie mają bladego pojęcia o zarządzaniu miastem? Przykład totalnej niekompetencji, arogancji dała właśnie przedstawicielka sekcji ratuszowej propagandy. To jest żenada, ci ludzie nie mają absolutnie żadnego przygotowania merytorycznego do zarządzania Oleśnicą, właśnie doprowadzili do katastrofy a jak będzie dalej to strach pomyśleć.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 20:32Źródło komentarza: Mirosław Płaczkowski odpowiada miastuAutor komentarza: GaciowyTreść komentarza: Niektórzy już mają pełne gacie.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 19:27Źródło komentarza: Mirosław Płaczkowski odpowiada miastu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic