Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 1 maja 2024 22:56
Reklama

Modlitewniki z kolekcji ks. Tadeusza Farysia

Dziś otwarto wystawę w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią.
  • Źródło: MOKiS Oleśnica
Modlitewniki z kolekcji ks. Tadeusza Farysia

Autor: foto: Krzysztof Dziedzic

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki jest organizatorem wystawy zbioru modlitewników ks. Tadeusza Farysia w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią. Dziś wieczorem uroczyście ją otwarto. Gości witała dyrektor Agata Szpiłyk. Wśród obecnych było grono uczestników Spotkań Oleśnickich Kolekcjonerów. Ks. Tadeusz jest jednym z nich.

Bohater wieczoru opowiedział o swoich kolekcjonerskich pasjach, w tym związanych z życiowymi wyborami i miejscem kapłańskiego posłania.

Na wystawie „Niech piękno tych rzeczy pociąga” zaprezentowane są modlitewniki, biblie, mszały oraz inne formy piśmiennictwa sakralnego różnych religii. Od czasów studenckich ks. Tadeusz rozwija swoją kolekcję, która ma charakter wielowątkowy – bibliofilski, misyjny (afrykański), papieski (związany z Janem Pawłem II) i solidarnościowy. Ksiądz Faryś podzielił swoją kolekcję pomiędzy Oleśnicki Dom Spotkań z Historią – Izbę Regionalną działającą w ramach Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy oraz Muzeum Diecezjalne w Świdnicy.

Modlitewnik jest książeczką do modlitwy, która rozpowszechniona jest w kościołach chrześcijańskich (katolickim, prawosławnym, protestanckim).

Wszystkie modlitewniki są śladem europejskiej kultury chrześcijańskiej, wyrazem wiary i religijności, duchowości i pobożności. Są też zapisem możliwości wydawniczych ówczesnych czasów.

W okresie zaborów polskie książeczki do nabożeństwa pełniły szczególnie doniosłą rolę. Były nośnikami kultury narodowej i języka. Oprócz funkcji religijnych, służyły rozbudzaniu uczuć patriotycznych, miłości do Boga i Ojczyzny.

Na uwagę zasługuje bogactwo edytorskie i introligatorskie eksponatów. Zazwyczaj są oprawione w skórę, czasem masę perłową, bogato zdobione, pełnią nie tylko funkcje użyteczną, świadczą też o kunszcie wydawców. Interesujące są również ślady użytkowania modlitewników: notatki, proweniencje, zniszczenia, które świadczą o ich właścicielach i bogatej historii eksponatów.

Prezentowane na wystawie modlitewniki pochodzą w większości z XIX wieku, wydane są w różnych językach europejskich. Jednymi z najciekawszych obiektów są Modlitewnik żołnierski wydany w Rzymie w 1945 roku oraz Modlitewnik dla niewidomych tłoczony pismem punktowym w alfabecie Braille’a. Warto również zwrócić uwagę na modlitewnik wydany w 1882 roku w Oleśnicy.

Cennymi eksponatami są również biblie, z których najstarsza wydana została w XVI wieku, a także dokumenty spisane w językach orientalnych, m.in. po birmańsku czy tybetańsku.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KzTreść komentarza: Naiwny jesteś.Data dodania komentarza: 01.05.2024, 22:15Źródło komentarza: Uwaga, w Oleśnicy krążą podejrzani mężczyzniAutor komentarza: OloTreść komentarza: Chciał zabłysnąć.Data dodania komentarza: 01.05.2024, 21:55Źródło komentarza: Miasto prostuje informacje radnego PłaczkowskiegoAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: A co oni mają wspólnego z lewicą ? Dziś na rynku w Ovik tłumy ludzi. Kilka partii na różny sposób świętowali ten dzień. Lewica żądała 30 godzinnego tygodnia pracy. Inni protestowali przeciwko bombardowaniu autonomii. Na byli i tacy którzy palili flagę UE. Nikt nie nie zabił. Coś się działo. A ten lewicowiec podziękował dziś robotnikom za to, że go utrzymują ?Data dodania komentarza: 01.05.2024, 20:58Źródło komentarza: Poseł z Oleśnicy chce być europosłem w BrukseliAutor komentarza: BlendaTreść komentarza: A kto wyremontował zrujnowany obiekt i utworzył CUS JOŁ-opie?Data dodania komentarza: 01.05.2024, 20:45Źródło komentarza: Seniorzy podziękowali burmistrzowiAutor komentarza: OkosTreść komentarza: Co Tak się przepycha uśmiech ną głupkowaty ironiczny cwaniackimokos głosuję na takiego cwaniaczkaData dodania komentarza: 01.05.2024, 19:21Źródło komentarza: Poseł z Oleśnicy chce być europosłem w BrukseliAutor komentarza: Syców WiankaTreść komentarza: Faktycznie kabaret. Kuźmicz bez głosów które oddała mu Czechowska nie wygrał by wyborów. Cienki Bolek z niego. Cała kampania zerżnieta...jak dzieci we mgle. Rolnik to zawsze rolnik i tyle ...Syców to teraz wieś. Czas się wykazać panie Kuźma do roboty bo patrzymy i obserwujemy obiecanki ...Data dodania komentarza: 01.05.2024, 19:02Źródło komentarza: NASZ NEWS: Tak podziela się władzą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic