Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 06:29
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dziecięcego Alzheimera będą leczyć pod Oleśnicą

We wsi pod Oleśnicą powstaje ośrodek leczenia dzieci dotkniętych Alzheimerem. Ta choroba dotyka nie tylko seniorów...
  • Źródło: Panorama Oleśnicka
Dziecięcego Alzheimera będą leczyć pod Oleśnicą

Autor: Marek Nienałtowski

Ciekawa przeszłość, bardzo ciekawa przyszłość - tak można powiedzieć o dworku w podoleśnickim Krzeczynie.

600 lat historii

Wieś - jak podaje Marek Nienałtowski - istniała już w 1391 r. i była założona w postaci typowej ulicówki. "We wsi nie było kmieci, czyli bogatych gospodarzy - posiadających przynajmniej jeden łan ziemi (ok. 17 ha). Większość mieszkańców była zagrodnikami - posiadającymi zagrodę i niewielki skrawek ziemi - w 1785 r. grupa zagrodników liczyła 55 osób, natomiast chałupników (mieszkańców bez ziemi) było tylko pięciu.

Łącznie wtedy wieś liczyła 447 mieszkańców" - podaje historyk. I snuje przypuszczenia, że gdyby Krzeczyn leżał bliżej Oleśnicy, można by sądzić, że była to wieś ogrodnicza, zwana kapuścianą. Być może była wsią młockarniową (mieszkańcy brali udział w młóckach w w dużych folwarkach). Początkowo wieś należała do książąt oleśnickich, a przed 1718-1721 r. właścicielem majątku rycerskiego (folwarku) w Krzeczynie był Carl Christian von Kospoth, znany w naszym powiecie głównie jako właściciel (razem z bratem) Brzezinki i pięknego (onegdaj...) pałacu w tej wsi.

"Za jego czasów już musiał istnieć w Krzeczynie pałacyk (dworek). W końcu XIX w. na jego miejscu wybudowano typowy murowany dworek dla zarządcy majątku, często pokazywany na widokówkach" - podaje dr Nienałtowski.

Po wojnie w były dworku urządzono mieszkania. Kiedy w 2012 roku wybuchł w nim pożar, lokatorami obiektu było 6 rodzin. Żywioł zniszczył dworek do tego stopnia, że zamieszkanie w nim było już niemożliwe.

Zniszczone, rozkradzione

Zniszczony dworek kupił Waldemar Stolarski, przedsiębiorca z Wrocławia. Rozpoczął gruntowny remont. - Po niektórych elementach można sądzić, że nowy właściciel bardzo dokładnie zamierza odtworzyć budynek i podjazd - ocenia Marek Nienałtowski.

Co powstanie w dawnym dworku?

- W planie jest stworzenie w tym miejscu ośrodka leczenia tak zwanego dziecięcego Alzheimera - powiedział Panoramie Oleśnickiej Waldemar Stolarski. - To choroba wciąż nieuleczalna, ale w jej profilaktyce bardzo duże osiągnięcia mają wrocławscy naukowcy, z którymi mam kontakty - dodaje.

Rodziny z chorymi dziećmi przyjeżdżałyby do ośrodka na 3-miesięczne leczenie. Na górze dawnego dworku znajdzie się 7 pokoi dla nich.
Kiedy placówka może zostać otwarta?

- Trudno o precyzyjne terminy, bo ciężko jest z kasą - przyznaje właściciel obiektu. - Wszystko jest zniszczone, rozkradzione. Musimy kuć nawet piwnice. Ale mam nadzieję, że w roku 2020 prace remontowe i adaptacyjne dobiegną końca - mówi Waldemar Stolarski.

To straszna choroba...

Choroba Niemanna-Picka typu C (NPC), znana również jako dziecięcy Alzheimer, należy do grupy dziedzicznych chorób metabolicznych. Szkodliwe ilości tłuszczów gromadzą się w śledzionie, wątrobie, płucach, szpiku kostnym i mózgu zaburzając prawidłową gospodarkę lipidową. Postępujące uszkodzenie mózgu może powodować niezdolność do spoglądania  do góry i w dół, trudności w chodzeniu i przełykaniu oraz utratę słuchu i wzroku. Nieleczona choroba stopniowo prowadzi do śmierci.

Są cztery typy tej choroby: A - objawia się w wieku noworodkowym, B zostaje zwykle rozpoznany w okresie dojrzewania, C i D ujawniają się w różnym wieku, może się objawić u małych dzieci, w wieku dojrzewania lub w dorosłości.

Chore dzieci mają kłopoty z utrzymaniem równowagi, zaczynaja sie problemy z mowa, przełykaniem. Postępuje ich otępienie - zapominają, co jadły na kolację i kto jest ich mamą. Nagle zapadają w sen i mogą mieć ataki padaczkowe.

Chore dziecko wymaga ciągłej opieki. Powinien być pod obserwacją zespołu złożonego z lekarzy różnych specjalizacji: genetyka, neonatologa lub pediatry, neurologa, kardiologa, pulomnologa, internisty, hepetologa, gastroenterologa i chirurga.

Cały czas trwają badania nad nowymi lekami oraz terapiami genowymi dające nadzieję pacjentom. Ale do tej pory nie znaleziono skutecznego leczenia. U pacjentów z typem B stosuje się przeszczep szpiku kostnego, co przynosi zadowalający efekt. W typie C skuteczny jest lek sierocy Miglustat (Zavesca). Niestety, terapia jest bardzo droga i nierefundowana. Co miesiąc potrzeba 48 tys. zł (!) na lekJego jedno opakowanie kosztuje 24 tys. zł. I wreszcie w typie C i D stosuje się dietę z niską zawartością cholesterolu, ale efekty nie są zadowalające.

Dzieci, w zależności od rodzaju chorby, umierają po kilku pierwszych latach życia, przed ukończeniem 20. roku  życia, czasami osoba z tą chorobą dożywa 40 lat.

Ale dzieci mające stały dostęp do terapii, są w lepszym stanie, mają większą szanse na samodzielność, być może na w miarę normalne życie i pracę zarobkową w przyszłości. Zwłaszcza że im później wystąpią pierwsze objawy — a mogą się ujawnić i u dwudziestolatków — tym wolniej przebiega postęp choroby.

Co roku w Polsce rodzi się troje lub czworo dzieci dotkniętych dziecięcym Alzheimerem. Ośrodek w Krzeczynie ma pomóc im i ich rodzinom w walce z tą straszliwa chorobą...



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
marek 04.01.2020 11:25
Oby właścicielowi nie zabrakło pieniędzy.

JJ 04.01.2020 10:35
Piękny cel. Powodzenia.

Halina 04.01.2020 09:19
To smutne że już w tym wieku dziecko choruje .

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: @pucio.... A ty to masz w tej głowie? Może znasz jakieś polskie metody aby wyprodukować węgiel, ropę naftową czy gaz ziemny ? Dlaczego zatem w Oleśnickim MGK nie wytwarza się żadnej energii z paliw odnawialnych. Czy MGK produkuje może biogaz ? A może MGK produkuje etanol aby tankować do aut ? A może... Po takich jak ty ziemia będzie przypominała księżyc. Lub ludy z północy będą emigrowały tam gdzie nie trzeba ogrzewać gospodarstw domowych.Data dodania komentarza: 19.05.2024, 15:56Źródło komentarza: Politycy o Zielonym Ładzie w hali w OleśnicyAutor komentarza: Ali.OTreść komentarza: WYRAZY GLEBOKIEGO WSPOLCZUCIA DLA RODZINY.Data dodania komentarza: 19.05.2024, 12:19Źródło komentarza: Nie żyje były pracownik Urzędu Gminy OleśnicaAutor komentarza: Pucio GucioTreść komentarza: Ależ Ty masz nasr.... w tej swojej głowie.Data dodania komentarza: 19.05.2024, 12:18Źródło komentarza: Politycy o Zielonym Ładzie w hali w OleśnicyAutor komentarza: Kto?Treść komentarza: Kto z uczestników debaty odważy się potwierdzić, że obecnie UE rządzą idioci. Skorumpowanie idioci?Data dodania komentarza: 19.05.2024, 11:58Źródło komentarza: Politycy o Zielonym Ładzie w hali w OleśnicyAutor komentarza: Wała Rozrabiakom!Treść komentarza: Zw! Z takimi komentami to do "Świerszczyka" dla ....Reniferów- tak przez Ciebie ukochanych!Data dodania komentarza: 19.05.2024, 11:43Źródło komentarza: Politycy o Zielonym Ładzie w hali w OleśnicyAutor komentarza: Nigdy!Treść komentarza: Czy p. Zalewskiej przejdzie przez gardło słowo "PolExit"Data dodania komentarza: 19.05.2024, 11:26Źródło komentarza: Politycy o Zielonym Ładzie w hali w Oleśnicy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic