Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 czerwca 2025 07:55
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

758. rocznica nadania praw miejskich Bierutowowi

O tej rocznicy przypominają Grzegorz i Piotr Michalakowie. Poczytajcie:
758. rocznica nadania praw miejskich Bierutowowi

"Bierutów lokowano kilka razy, jednak udaną była ta z roku 1266, kiedy Henryk III wrocławski, zwany Białym nadał Bierutowowi prawa miejskie wzorowane na prawie frankońskim. Wtedy to polecił Wilhelmowi z Dzierżoniowa zorganizować nowe miasto ustanawiając go tym samym, w pewnym sensie, pierwszym burmistrzem grodu nad Widawą. W odpowiedzi Wilhelm wypowiedział słynne już słowa: „Biedne i wzgardzane miejsce przyjmuję i zobowiązuję się je prowadzić”.

Słowa te, chociaż wypowiedziane 758 lat temu w jakimś stopniu można powiedzieć, że są aktualne nadal. Od tego momentu, aż po dzień dzisiejszy Bierutów nieprzerwanie jest miastem. Obserwując codzienne życie, można czasami odnieść wrażenie, że przekaz historyczny zarówno ten na większa skalę, jak i lokalny, jest uzależniony od tego kto go dla potomnych zapisuje i ma w danym momencie władne pióro zanurzone w atramencie, a czy jest właściwy i obiektywny, wiedzą to jedynie ci, którzy realnie historię tworzyli.

Miejmy jednak nadzieję, że wiedza o naszym Bierutowie, która przetrwała do naszych czasów jest wiedzą rzetelną. Analizując ją dowiadujemy się, że podobno Henryk III wrocławski zwany Białym zmarł 4 dni po nadaniu Bierutowowi praw miejskich, a że zmarł 03 grudnia 1266 roku, to wychodziłoby, że prawa miejskie dla Bierutowa nadał dnia 29.11.1266 roku. Na wybór takiej, a nie innej daty mogło mieć także wpływ, przypadające kilka dni wcześniej, wspomnienie św. Katarzyny, patronki istniejącego już wówczas miejscowego kościoła, które przypada zwyczajowo na dzień 25 listopada.

Taką też datę omawianego faktu historycznego można czasami spotkać w relacjach bierutowskiej historii, a co za tym idzie 29.11.2019 roku obchodziliśmy 758 rocznicę „urodzin” miasta Bierutowa, a załączony sztych, to jedna z grafik Friedricha Bernharda Wernera przedstawiająca XVIII-wieczny Bierutów w złotych latach jego świetności".

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Czytelnik 01.12.2019 17:53
Witam nie 758 rocznicę ,a 753 rocznicę .Pomyłka o 5 lat pozdrawiam

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Pani dyrektor. Dziś jest noc Kupały. To nie tylko pogański obyczaj światopoglądowy. To też zjednoczenie wspólnoty. W kraju, w mieście tak opróżnionym politycznie można było zorganizować coś z tej okazji. Chodzi o poczucie bycia we wspólnocie. Nawet chrześcijaństwo uczyniło z tego użytek ustanawiając święto Jana Chrzciciela. PS. Tym wszystkim którzy podniecają się rocznicą koronowania Bolesława Chrobrego proponuję zapoznać się z najnowszymi odkryciami. Pochodzili według badań DNA z nacji szkockiej.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 22:58Źródło komentarza: Biblioteka w wakacjeAutor komentarza: Też kibicTreść komentarza: Kibic 100% racji!Data dodania komentarza: 21.06.2025, 21:44Źródło komentarza: II Memoriał Mirosława MularczykaAutor komentarza: kibicTreść komentarza: szkoda, że rozpoczęcie Memoriału poświęcongo śp. Mirosława Mularczyka było mityngiem politycznym ludzi, którzy ze zmarłym nie miało nic do czynienia. Na murawie powinni stać rodzina, Jego koledzy (których przybyło wielu) i przybyły były prezes Tadeusz Salik (kiedy Mirek grał). I nie ma znaczenia tłumaczenie, że byli zaproszeni. Byli zbędni ale oni nigdy tego i tak nie zrozumieją. Cześć pamięci MirkaData dodania komentarza: 21.06.2025, 20:11Źródło komentarza: II Memoriał Mirosława MularczykaAutor komentarza: Pani B.Treść komentarza: Piotrze nie spodziewałabym się, a piosenka przepiękna Pani Dario, zwłaszcza muzyka i dykcja, brawo:)Data dodania komentarza: 20.06.2025, 19:15Źródło komentarza: Piotr Schabikowski w teledysku Darii AdamczewskiejAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Oleśniczan. Unia Europejska najpierw zabierze . A później zwróci jakieś 80-85 %. Kilometrówki Rysia Czarnieckiego i inne fanaberie ktoś musi pokryć.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 18:21Źródło komentarza: Milionowa promesa dla powiatu oleśnickiegoAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Kkkkk. Jaka nuda. Mamy najważniejsze święto w roku. Midsommar. Cała Szwecja stoi. Cała Szwecja się bawi.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 18:18Źródło komentarza: Biblioteka w wakacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic