Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 15:15
Reklama
Reklama

Rób, co chcesz, tylko nie pal!

Papierosy nadal pali około 8 mln Polek i Polaków.
Rób, co chcesz, tylko nie pal!

Jeszcze przed 30 laty przeciętny Polak wypalał więcej papierosów niż mieszkaniec jakiegokolwiek innego kraju na świecie! To właśnie w  Polsce rejestrowano najwyższą częstość zachorowań na schorzenia odtytoniowe, a w szczególności na raka płuca, choroby występującej prawie wyłącznie u palaczy. Fundacja „Promocja Zdrowia”, powołana w listopadzie 1991 roku, postawiła sobie za cel zatrzymanie tej epidemii raka płuca. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny  w Oleśnicy z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia, przypadającego w tym roku w czwartek 15 listopada, zwraca się z prośbą o opublikowanie apelu fundacji „Promocja Zdrowia”.

W ostatnich dziesięcioleciach osiągnęliśmy w Polsce niezwykły postęp w walce z chorobami odtytoniowymi. Na początku lat 90 spożycie tytoniu w Polsce należało do najwyższych na świecie. Rocznie sprzedawano ponad 100 mld papierosów. Od tego czasu poziom palenia spadł o ponad połowę, a w 2017 konsumpcja papierosów wyniosła około 40 mld sztuk.
 
Od kiedy Polacy zaczęli masowo rzucać palenie, gwałtownie spadać zaczęły również zachorowania i umieralność na choroby przyczynowo związane z papierosami, między innymi raka płuca, zawały serca, czy POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc).                                       
 
U mężczyzn w wieku 20-64 lata współczynnik umieralności z powodu raka płuca spadł w latach 1990-2017 o ponad połowę.
Ciągle jesteśmy jednak na początku drogi do zdrowia. Papierosy nadal pali około 8 mln Polek i Polaków.
 
Jedną z najważniejszych inicjatyw prowadzących do zerwania z tytoniem jest akcja „Rzuć palenie razem z nami”, stworzona w oparciu o odbywający się w Stanach Zjednoczonych od początku lat 70 „Great American Smokeout”. W Polsce akcja ta jest prowadzona od początku lat 90 przez Fundację „Promocja Zdrowia”. Historycznie jest jedną z najskuteczniejszych inicjatyw zdrowotnych w naszym kraju. W niektórych latach nawet do pół miliona byłych palaczy deklarowało, że zerwało z nałogiem właśnie dzięki akcji „Rzuć palenie razem                         z nami”. W jej wyniku miliony ekspalaczy w Polsce zyskało średnio o 10 lat życia.
 
Od samego początku specjalną grupą, do których skierowana jest nasza akcja, są rodziny spodziewające się dziecka. Z jednej strony postęp w walce z paleniem wśród kobiet w ciąży w Polsce jest niezwykły. Polska stała się krajem o jednej z najniższych częstości palenia kobiet w ciąży. Badania przeprowadzone w 1990 roku, obejmujące wszystkie kobiety rodzące w 3 województwach: olsztyńskim, białostockim i poznańskim, pokazały, że prawie 30% kobiet paliło w okresie ciąży. W 2017 roku, 27 lat później, w badaniu przeprowadzonym na ogólnopolskiej próbie, w ciąży paliło już tylko ok. 6% kobiet.
 
Z drugiej strony, 6% kobiet palących w okresie ciąży to nadal około 25 tysięcy noworodków bezpośrednio eksponowanych na dym tytoniowy już w łonie matki. Badania naukowe wykazały, że ponad 50% czynników rakotwórczych znajdujących się w dymie papierosowym przenika przez łożysko i dostaje się do organizmu dziecka. Wykazano je między innymi w pierwszej porcji moczu, którą oddaje dziecko po urodzeniu. Dzieci te rodzą się zawsze mniejsze, gorzej przygotowane do życia, obciążone ryzykiem wielu schorzeń wynikających z palenia, takich jak nowotwory czy astma. Gdy ktoś z rodziny pali papierosy w domu, stanowi to dodatkową ekspozycję na dym poprzez wymuszone bierne palenie matki.  
 
Fundacja „Promocja Zdrowia” proponuje, aby w tegoroczny „Światowy Dzień Rzucania Palenia” w Polsce, który przypada w czwartek 15 listopada, to właśnie rodziny spodziewające się dziecka uczynić głównym tematem akcji. Dzieci powinny być bezwzględnie chronione przed dymem papierosowym. Apelujemy do wszystkich Polaków, organizacji i instytucji o poparcie akcji i zaoferowanie wsparcia w rzucaniu palenia rodzinom, które oczekują dziecka.
 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: A.Treść komentarza: A stan księgozbioru w bibliotece oleśnickiej tragiczny. Zamiast organizować szopki może by tak zająć się tym czym biblioteka powinna się zajmować czyli udostępnianiem wartościowych książek?Data dodania komentarza: 09.05.2024, 14:27Źródło komentarza: O dobrostan bibliotekarza i czytelnikaAutor komentarza: Równia pochyła w dółTreść komentarza: Jeśli była szefowa agencji towarzyskiej lejąca swoje podwładne jak popadnie staje się nagle celebrytką to o czym my mówimy?Data dodania komentarza: 09.05.2024, 13:51Źródło komentarza: Radny PiS o Eurowizji: Zboczenia i satanizmAutor komentarza: ZenekTreść komentarza: Bardzo mądry człowiek, bardzo mądre słowa. Ja też się cieszę że nasza reprezentantka odpadła. Mnie ona na pewno nie reprezentowała.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 13:43Źródło komentarza: Radny PiS o Eurowizji: Zboczenia i satanizmAutor komentarza: JAKTreść komentarza: Pan radny tak serio? Czy na sali jest lekarz???Data dodania komentarza: 09.05.2024, 13:41Źródło komentarza: Radny PiS o Eurowizji: Zboczenia i satanizmAutor komentarza: zgodaTreść komentarza: Dla młodzieży i dzieci to złe wzory w muzycznych teledyskach... Satanizm...Data dodania komentarza: 09.05.2024, 13:22Źródło komentarza: Radny PiS o Eurowizji: Zboczenia i satanizmAutor komentarza: EdwinTreść komentarza: Zdajesz sobie sprawę ,że opiekunki z MOPS mają płacone za dwie godziny pracy ? Dwie.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 12:01Źródło komentarza: Ratunek dla mieszkanki gminy Oleśnica przyszedł w ostatniej chwili!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic