Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 06:02
Reklama

O pracy Sejmiku i samorządu województwa oraz wyzwaniach stojących przed Dolnym Śląskiem

Rozmowa z Dariuszem Stasiakiem – radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
O pracy Sejmiku i samorządu województwa oraz wyzwaniach stojących przed Dolnym Śląskiem

Minął już prawie rok pracy w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Czym zajmował się Pan w czasie trwania tej kadencji?

Jako radny zostałem przewodniczącym dwóch ważnych sejmikowych komisji - Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polityki Rozwoju Regionalnego i Gospodarki. Najważniejsze tematy, jakimi się zajmujemy to spalarnie odpadów, ochrona powietrza, a także połączenia kolejowe.

Sejmik Województwa Dolnośląskiego podjął wiele kroków, żeby wyjaśnić temat m.in. milickiej spalarni odpadów medycznych i weterynaryjnych. Po wynikach badań okazało się, że norma dioksyn i furanów jest przekroczona ponad 56 razy. Zastanawiam się, jak to możliwe, że zdeterminowana grupa skupiona w stowarzyszeniu "Stop Spalarni", mimo dużej determinacji, nie dała rady przekonać znaczącej ilości mieszkańców do skutecznego działania w tej sprawie. 11 stycznia 2019 r. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego cofnął ECO-ABC pozwolenie na wprowadzenie ze spalarni gazów i pyłów do powietrza. A 22 stycznia, cofnięto pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Kolejnymi krokami było doprowadzenie do wstrzymania działalności spalarni. Co, dzięki wspólnemu zaangażowaniu w wyjaśnienie sprawy, nastąpiło w czerwcu tego roku, kiedy to Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wydał decyzję orzekającą o wstrzymaniu działalności spalarni w trybie natychmiastowym. O szczegółach sprawy można przeczytać w udostępnionym przeze mnie materiale w tym zakresie, na jednym z portali społecznościowych.

Czy problem spalarni to jedyny problem związany z szeroko pojmowanym tematem „śmieci”?

Problem odbierania i zagospodarowywania śmieci to bardzo skomplikowany dział naszej samorządowej działalności. Co prawda, za prawidłowe funkcjonowanie tego systemu zgodnie z ustawą odpowiedzialne są gminy, ale to sejmik i radni Województwa Dolnośląskiego odpowiadają za przygotowywane plany dla całego regionu. Stanowimy grupę, która może lobbować na szczeblu rządowym za bardziej odpowiedzialnym i sprzyjającym prawidłowej gospodarki śmieciowej ustawodawstwie. Funkcjonujące spalarnie, masowe pożary wysypisk śmieci to przykłady, że system jest niedoskonały i wymaga głębokich analiz i pomysłów, aby uszczelnić gospodarkę a jednocześnie kosztów nie przerzucać na mieszkańców województwa. To jeden z wielu przykładów na to, że nasze lokalne problemy warto nagłaśniać na arenie ogólnopolskiej. Wierzę w ten sposób szybciej i skuteczniej uda się wypracować oczekiwane rozwiązania.

Ekologia to temat na czasie?

Wszyscy mówią o ekologii i o tym jak jest ważna. Świadomość społeczeństwa w tym zakresie na szczęście również rośnie. Jako członek rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej widzę ile pozytywnych projektów kierowanych jest do mieszkańców naszego regionu.

Prowadzony jest program „Czyste powietrze”, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Wymaga on wielu poprawek we wdrażaniu, ale najważniejsze dla Dolnoślązaków jest to, że funkcjonuje i są środki finansowe na jego realizację. Dodatkowo sukces odnosi wiele projektów skierowanych na edukację ekologiczną. Budowanie właściwych postaw ekologicznych jest bardzo istotne i niezwykle potrzebne. Przykład milickiej spalarni, która powstała na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy za zgodą powiatowych instytucji, na oczach 12 tysięcy mieszkańców, jest przykładem ile trzeba jeszcze zrobić w tym zakresie.

Jakie działania oprócz tych ekologicznych realizowane są w obecnej kadencji sejmiku?

Sejmik i samorząd województwa zajmuje się wieloma zagadnieniami, które są niezwykle istotne z punktu widzenia mieszańców regionu. Przykładem może być transport publiczny. Mówię o przywróceniu i usprawnieniu połączeń kolejowych na terenie Dolnego Śląska. Myślę, że w stosunkowo krótkim czasie udało się zrobić dużo w tym zakresie. Koleje Dolnośląskie, od stycznia do czerwca tego roku przewiozły o ponad milion pasażerów więcej, niż rok wcześniej. Przywrócone zostały połączenia do małych miast i wsi, wcześniej wykluczonych komunikacyjnie. Dodatkowo przygotowywane są kolejne nowe połączenia, a także zakup nowego taboru kolejowego. Wszystko sukcesywnie realizowane, zgodnie z założeniami.

Kolejne wyzwania?

Samorząd regionu troszczy się również o służbę zdrowia, gdzie zmagamy się z niedofinansowaniem. Mam tu na myśli nie tylko jednostki bezpośrednio podlegające samorządowi regionu, ale również te mniejsze – na szczeblu powiatowym. Chcemy zadbać o ich rozwój i na tym polu przed nami z pewnością jeszcze wiele pracy.

Jak ocenia Pan pracę samorządu i sejmiku w tej kadencji?

Od pierwszych dni pracy naszym nadrzędnym celem jest troska o skuteczne realizowanie zarówno naszych deklaracji wyborczych, jak i o przejrzystość funkcjonowania polityki na szczeblu regionalnym. Z tego punktu widzenia naszą pracę oceniam bardzo dobrze. Oczywiście jesteśmy dopiero na początku, kończymy pierwszy rok aktualnej kadencji, a przed nami kolejne cztery. Zagadnienia tak istotne dla rozwoju regionu jak transport, służba zdrowia, inwestycje czy ekologia to projekty i programy wieloletnie. Należy prowadzić je rozsądnie przykładając należytą uwagę zwłaszcza do ich finansowania. Jestem jednak przekonany, że efekty będą widoczne gołym okiem już niebawem. Dolny Śląsk jest jednym z najprężniej rozwijających się regionów nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej. To najlepszy dowód na to, że wykonujemy dobrą pracę.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ale z ciebie chamiskoTreść komentarza: Hmm...idioci, debile mają się walić Zbysiaczku?Data dodania komentarza: 05.05.2024, 03:21Źródło komentarza: Dzień Flagi w OleśnicyAutor komentarza: Artur SprawkaTreść komentarza: Bezczelności ze strony ratusza Bronsia i neo- Bronsia, jak widać nigdy dosyć. W Oleśnicy było już kilka wichur, podczas których wiatr wyrywał zdrowe drzewa z korzeniami. I była nawet ofiara śmiertelna podczas jednej z takich nawałnic. Co Pani Graczyk powie, jak komuś takie podcięte drzewo spadnie na głowę? Że to drzewo powiatowe? Ale, ale, kto dotychczas był przewodniczącym Rady Powiatu!Data dodania komentarza: 04.05.2024, 23:37Źródło komentarza: Miasto prostuje informacje radnego PłaczkowskiegoAutor komentarza: MartaTreść komentarza: Lans musi być i trwaćData dodania komentarza: 04.05.2024, 23:21Źródło komentarza: Dzień Flagi w OleśnicyAutor komentarza: StrusieTreść komentarza: Typowo Polskie i Oleśnickie myślenie, to nie my to tamci, i zero odpowiedzialności za podjęte decyzje. Drzewa w mieście co chwilę upadają, oczywiście miasto zwala na wiatr na dendrologa że robią przeglądy etc. A mieszkańcy widzą jaki jest stan drzew, co chwilę jakieś drzewa usychają i upadają, a działań brak... Szkoda że nikt nie potrafi podjąć skutecznych działań ani być odpowiedzialnym za to co się dzieje w Oleśnicy..najlepiej grzać stołki, taka jest prawdaData dodania komentarza: 04.05.2024, 23:16Źródło komentarza: Mirosław Płaczkowski: "Eko-dziaderstwo" władz Oleśnicy (AKTUALIZACJA)Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Pełna zgoda. Policja w Oleśnicy ma problemy zdrowotne. A przynajmniej ze wzrokiem. Ja bywam w Oleśnicy sporadycznie. I tylko przemieszczając się z hotelu do urzędu lub do mechanika widzę dziesiątki źle zaparkowanych aut . A bohaterscy policjanci tego nie widzą.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 23:01Źródło komentarza: Uwaga, w Oleśnicy krążą podejrzani mężczyzniAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Do @Ola. Bo Polacy zachowują się jak idioci. Pamiętam gdy w PRL całowali wręcz PZPR w cztery litery. Pamiętam czasy gdy wojskowi nie chcieli przyjmować księdza po kolendzie. Pamiętam czasy gdy wojskowi obiecywali miłość ZSRR a teraz do preambuły ślubowanie dokładają " tak mi dopomóż ...." . A teraz kolejna miłość. Bez mszy świętej nie ma żadnej uroczystości miejskiej czy państwowej. To co z wami jest nie tak ? Jaką macie świadomość i stan umysłu to pokazała frekwencja wyborcza. Mnie burmistrz nic nie buduje. Płacę jedną daninę. Po rozliczeniu US przysyła mi informację gdzie i ile kasy przekazał. Mam na piśmie potwierdzone ile mojego podatku dostał powiat, miasto. A kto z oleśniczan wie ile konkretnie jego podatku trafiło do kasy urzędu miasta ? Więc odpuść sobie. Dla mnie będziecie normalni gdy frekwencja wyborcza przekroczy około 65 % a burmistrz otrzyma co najmniej 50% głosów uprawnionych do głosowania.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 22:32Źródło komentarza: Dzień Flagi w Oleśnicy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic