Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 7 maja 2024 09:46
Reklama

Nowy silnik Toyoty

Fabryka Toyoty w Jelczu-Laskowicach rozpoczyna produkcję najnowszej generacji silników benzynowych o pojemności 2,0 l, zaprojektowanych w ramach globalnej architektury Toyoty TNGA (Toyota New Global Architecture).
Nowy silnik Toyoty

Uroczyste uruchomienie produkcji silnika odbyło się w dzisiaj w obecności sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Grzegorza Pudy, sekretarza stanu w Ministerstwie Energii Krzysztofa Kubowa, prezesa Toyota Motor Europe dr Johana van Zyla oraz przedstawicieli kierownictwa Toyota Motor Corporation.

Tym samym wystartował drugi z pakietu czterech zapowiedzianych w Polsce projektów związanych z hybrydową technologią Toyoty. Rok temu w Wałbrzychu uruchomiono produkcję elektrycznych przekładni hybrydowych 1.8. W kwietniu przyszłego roku w Jelczu-Laskowicach ruszy produkcja mniejszej wersji silnika TNGA o pojemności 1,5 l, a rok później w fabryce w Wałbrzychu współpracującej z nim elektrycznej przekładni hybrydowej.

W ten sposób polskie zakłady Toyoty będą tworzyć jeden hybrydowy zespół napędowy. W związku z produkcją nowych silników zakład w Jelczu-Laskowicach prowadzi działania rekrutacyjne zmierzające do zatrudnienia dodatkowo 200 pracowników, którzy dołączą do 450 nowych osób przyjętych do pracy w minionych miesiącach.

„Napędy hybrydowe to istotny krok na drodze do pełnej elektromobilności, który już teraz pomaga miastom redukować szkodliwe emisje i stanowi jedno z narzędzi do walki ze smogiem. Ta inwestycja to znakomity impuls rozwojowy, dzięki któremu najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii przyjaznych środowisku wzmacniać będą polski i europejski rynek motoryzacyjny.” – stwierdził w liście skierowanym do uczestników uroczystości Premier RP Mateusz Morawiecki

Nowoczesny dwulitrowy, czterocylindrowy silnik TNGA o pojemności 2,0 l współpracować może z elektryczną przekładnią hybrydową w napędach hybrydowych lub stanowić samodzielną jednostkę w napędach konwencjonalnych. Montowany będzie w napędzie hybrydowym Corolli Hatchback i TS Kombi , a także w konwencjonalnym napędzie Toyoty RAV4. W ramach inwestycji wynoszącej łącznie 770 milionów złotych dla obu silników TNGA powstały całkowicie nowe linie produkcyjne, charakteryzujące się zautomatyzowaną produkcją, wyższą wydajnością i lepszą ergonomią pracy. 

Zapotrzebowanie na niskoemisyjną technologię Toyoty na Starym Kontynencie rośnie bardzo szybko. Obecnie już co drugi samochód Toyoty w Europie (52%) i co trzeci w Polsce (35%) sprzedawany jest w wersji hybrydowej. W ślad za tym zlokalizowane w Polsce projekty rozwijają się bardzo szybko i w krótkim okresie uruchamiana jest druga i trzecia zmiana produkcyjna.


Przechodzimy obecnie okres dynamicznej transformacji i rozwoju związanego ze zmianą profilu produkcji – odchodzimy od napędów konwencjonalnych na rzecz niskoemisyjnych napędów hybrydowych, w tym produkcji silników elektrycznych do samochodów Toyoty montowanych i sprzedawanych w Europie. W ten sposób nasza fabryka staje się europejskim centrum niskoemisyjnej technologii hybrydowej, zwiększając systematycznie swój udział w elektromobilnym przemyśle motoryzacyjnym.” – podsumował Eiji Takeichi, Prezes TMMP.

Razem z obecnie realizowanymi projektami poziom inwestycji w obu zakładach Toyota Motor Manufacturing Poland zlokalizowanych w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach wzrośnie do blisko 5 miliardów złotych.


Niskoemisyjna technologia hybrydowa Toyoty

Samochody hybrydowe korzystają z dwóch źródeł energii – benzynowego i elektrycznego. W czasie hamowania energia kinetyczna samochodu hybrydowego jest odzyskiwana i zamieniana na energię elektryczną, dzięki czemu pojazd zużywa mniej paliwa. Toyota uważa technologię hybrydową jako ważny krok na drodze do pełnej elektromobilności. Technologia ta zapewnia klientom najlepsze obecnie dostępne na rynku ekologiczne, a zarazem ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu rozwiązanie, a miastom gotowe narzędzie do walki ze smogiem.

Projekty TMMP związane z technologią hybrydową
 

Podzespół

Zakład produkcyjny

Roczne zdolności produkcyjne 3 zmiany

Wielkość inwestycji [mln PLN]

Start produkcji

Elektryczna przekładnia hybrydowa e-CVT 1.8

Walbrzych

175 tys.

278

listopad 2018

Silnik konwencjonalny  2,0 l TNGA

Jelcz-Laskowice

309 tys.

370

wrzesień 2019

Silnik konwencjonalny  1,5 l  TNGA

Jelcz-Laskowice

400

kwiecień 2020

Elektryczna przekładnia hybrydowa e-CVT 1.5

Wałbrzych

175 tys.

300

kwiecień 2021

 


Silnik 2,0 l Dynamic Force Engine TNGA

Nowoczesny, dwulitrowy, czterocylindrowy silnik Toyota Dynamic Force Engine zaprojektowany w ramach globalnej architektury Toyoty  - TNGA (Toyota New Global Architecture) osiąga moc 180 KM przy 6 000 obr./min. w napędzie hybrydowym oraz 173 KM przy 6 600 obr./min. w napędzie konwencjonalnym. Wyróżnia się on wyjątkowo wysoką sprawnością cieplną na poziomie odpowiednio 41 i 40 procent, osiągniętą dzięki obniżeniu strat energii związanych z działaniem układów wydechowego i chłodzenia, zmniejszeniu tarcia części ruchomych oraz innym usprawnieniom. Oprócz tego, w porównaniu z dotychczasowymi silnikami, uzyskuje on wyższy moment obrotowy w całym zakresie prędkości obrotowych. Silnik zużywa od 4,7 do 5,6 l/km w napędzie hybrydowym oraz od 7,0 do 7,7 l/100 km w napędzie konwencjonalnym* i charakteryzuje się podwyższoną pojemnością i efektywną pracą w niższych temperaturach. Dzięki temu elektryczny pojazd hybrydowych osiąga bardzo niskie emisje tlenków azotu na poziomie 10% wymagań normy EURO 6, co może istotnie przyczynić się do poprawy jakości powietrza.

*zużycie paliwa zgodnie z normą (UE715/2007 z późn. zm. i aktami wykonawczymi)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: olesniczaninTreść komentarza: Kto bogatemu zabroni wydawać swoje pieniądze na co chce Zbysiu? PS. To Egipt i Tajlandia dały ci azyl pseudoemigrancie ?Data dodania komentarza: 07.05.2024, 09:03Źródło komentarza: Ministranci modlili się i grali w piłkęAutor komentarza: OloTreść komentarza: W Twardej konkurs na stanowisko sekretarza gminy. Ciekawe który spad i z której gminy wygra ten konkurs.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 09:02Źródło komentarza: UKRADLI DRZEWA BURMISTRZAAutor komentarza: Pucio GucioTreść komentarza: Jak odpowie - będzie mocniej, ale ponieważ to zwykła fujara, to nie odpowie… 1:40 PM · 14 kwi 2024 ·Data dodania komentarza: 07.05.2024, 08:21Źródło komentarza: Ministranci modlili się i grali w piłkęAutor komentarza: Wiedźma z P O.Treść komentarza: Zlot (sabat) czarownic. Legenda głosi, że na Łysej Górze spotykały się czarownice. W ciągu dnia wyglądały jak zwykłe kobiety, nocą przeobrażały się w czarownice. Nieodłącznym ich atrybutem była miotła, na której przylatywały na szczyt góry i tam odprawiały czary. A co one tam wyprawiały??Data dodania komentarza: 07.05.2024, 08:16Źródło komentarza: Dzień Flagi w OleśnicyAutor komentarza: Pucio GucioTreść komentarza: Protas tak pisze o Zbyniu.. taki dziennikarz śled czy, jak z jego 20cm - 20cm…Zwykła, przeciętna, " ŻW i ta jego zwykła fujarkaData dodania komentarza: 07.05.2024, 08:08Źródło komentarza: Ministranci modlili się i grali w piłkęAutor komentarza: OlaTreść komentarza: Masz rację, jaja trzeba mieć i działać a nie pisać farmazony w komentarzach Zbysiu.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 07:37Źródło komentarza: UKRADLI DRZEWA BURMISTRZA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic