Zadrzewione tereny przy obecnej ulicy Świerkowej w Oleśnicy to były obszar wojskowy. Dla osób obeznanych z tematem a tym samym z terenem nie jest wielką tajemnicą, że znajdują się tam dwie murowane strzelnice. Są to budowle poniemieckie do strzelań z broni krótkiej, w czasie wojny przestrzeliwano na nich karabiny maszynowe i działka lotnicze po naprawach, świadczą o tym dziury w kulochwytach.
Owe tereny to nie tylko murowane strzelnice, które można zobaczyć do dziś, to miejsce, w którym różne wojskowe formacje od XVIII wieku miały poligon do ćwiczeń. Zarośnięty teren utrudnia rozpoznanie, dlatego należy odpalić laser. Lotniczy skaning laserowy w skrócie ALS z ang. Airborne Laser Scannig, chociaż częściej spotkać się można ze skrótem LIDAR z ang. Light Detection and Ranging. Jest to fotogrametryczna metoda pozyskiwania danych w postaci chmury punktów, które są rejestrowane przez wiązkę lasera odbitą od danej powierzchni pozwala to zobaczyć, co wchłonął czas.
Ten zabrał tu sporo, bo nieopodal murowanych strzelnic istniały kolejne, dłuższe, których tor strzelecki wynosił trzysta metrów. Napisałam nie ma, bo jakież było moje zdziwienie, gdy na jednym z drzew pojawiła się tabliczka informacyjna, że jest to teren budowy. Miejsce, w którym istniały trzystumetrowe strzelnice został wykarczowany a teren zrównany, tym samym zakończył się pewien etap, pękła kolejna nić pamięci o wojskach stacjonujących w Oleśnicy.
Prawdopodobnym jest, że i murowane strzelnice dokończą swego żywota. Oleśnica będąca miastem utożsamianym z wojskiem z roku na rok obdzierana jest ze swej historii, staramy się pamiętać o tym, co ważne, co przez lata zakodowało się w ludzkiej pamięci.
Pamiętamy o zamku, o zabytkowych kamienicach w rynku, ale czy to naprawdę wszystko, o czym należy pamiętać? Czy tylko tym możemy się pochwalić?
Zniszczmy schrony, puśćmy przez lotnisko obwodnicę a z koszarowców zróbmy mieszkania, itd, parowozowni nie wymienię, bo już jej nie ma, ale i bez niej lista jest za długa jak na ramy tego postu, spieszmy się robić zdjęcia dla przyszłych pokoleń, bo te tereny zostały przeznaczone pod inwestycje lub zabudowę.
Napisz komentarz
Komentarze