Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 29 kwietnia 2025 07:04
Reklama
Reklama
Reklama

Niszczymy historię Oleśnicy!

"Zniszczmy schrony, puśćmy przez lotnisko obwodnicę a z koszarowców zróbmy mieszkania itd. Parowozowni nie wymienię, bo już jej nie ma" - napisała rozgoryczona Julia Montewska z Łowców Historii, na kanwie planowanego zniszczenia strzelnic na Gęsiej Górce.
Niszczymy historię Oleśnicy!

Autor: Łowcy Historii

Zadrzewione tereny przy obecnej ulicy Świerkowej w Oleśnicy to były obszar wojskowy. Dla osób obeznanych z tematem a tym samym z terenem nie jest wielką tajemnicą, że znajdują się tam dwie murowane strzelnice. Są to budowle poniemieckie do strzelań z broni krótkiej, w czasie wojny przestrzeliwano na nich karabiny maszynowe i działka lotnicze po naprawach, świadczą o tym dziury w kulochwytach.

Owe tereny to nie tylko murowane strzelnice, które można zobaczyć do dziś, to miejsce, w którym różne wojskowe formacje od XVIII wieku miały poligon do ćwiczeń. Zarośnięty teren utrudnia rozpoznanie, dlatego należy odpalić laser. Lotniczy skaning laserowy w skrócie ALS z ang. Airborne Laser Scannig, chociaż częściej spotkać się można ze skrótem LIDAR z ang. Light Detection and Ranging. Jest to fotogrametryczna metoda pozyskiwania danych w postaci chmury punktów, które są rejestrowane przez wiązkę lasera odbitą od danej powierzchni pozwala to zobaczyć, co wchłonął czas.

Ten zabrał tu sporo, bo nieopodal murowanych strzelnic istniały kolejne, dłuższe, których tor strzelecki wynosił trzysta metrów. Napisałam nie ma, bo jakież było moje zdziwienie, gdy na jednym z drzew pojawiła się tabliczka informacyjna, że jest to teren budowy. Miejsce, w którym istniały trzystumetrowe strzelnice został wykarczowany a teren zrównany, tym samym zakończył się pewien etap, pękła kolejna nić pamięci o wojskach stacjonujących w Oleśnicy.

Prawdopodobnym jest, że i murowane strzelnice dokończą swego żywota. Oleśnica będąca miastem utożsamianym z wojskiem z roku na rok obdzierana jest ze swej historii, staramy się pamiętać o tym, co ważne, co przez lata zakodowało się w ludzkiej pamięci.

Pamiętamy o zamku, o zabytkowych kamienicach w rynku, ale czy to naprawdę wszystko, o czym należy pamiętać? Czy tylko tym możemy się pochwalić?

Zniszczmy schrony, puśćmy przez lotnisko obwodnicę a z koszarowców zróbmy mieszkania, itd, parowozowni nie wymienię, bo już jej nie ma, ale i bez niej lista jest za długa jak na ramy tego postu, spieszmy się robić zdjęcia dla przyszłych pokoleń, bo te tereny zostały przeznaczone pod inwestycje lub zabudowę.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

padu 28.07.2019 20:49
Obłąkańczy festiwal burmistrza trwa.Zniszczyć,zaorać,wybudować skate park.Będzie się czym pochwalić.No durnota do kwadratu!

Krzysztof A. Kowalski 28.07.2019 11:32
Strzelnice, strzelnicami, ale zdecydowanie bliżej centrum miasta są obiekty zabytkowe od lat zaniedbane, wręcz osierocone - nikt o nie nie ma starania, ba, znajdują się na liście Narodowego Instytutu Dziedzictwa, a mimo to oleśniccy samorządowcy nie uczynili nic dla ich ratowania, żadna organizacja, żadne stowarzyszenie nie uczyniło nic, by ten stan rzeczy się zmienił. Chodzi o obiekty po "czerwonych koszarach" i "Pod blachą", ale w samym rynku można mieć wrażenie, że oleśnickim włodarzom nie zależy na estetyce miasta. O tym też od lat świadczy stan budynku przy ul. Sejmowej 11, albo tego przy ul. Spacerowej. Wszystko to są obiekty oglądane każdego dnia przez przechodniów, przejezdnych.

Q 27.07.2019 22:57
Doprowadzilismy do tego, ze zlikwidowano drukarnie ze starymi maszynami i czcionkami oraz mlyn z zabytkowymi urzadzeniami. Z tego slynela kiedys dawna Olesnica. Nie dziwi wiec sprawa schronow. Taka mamy mantalnosc.

szkoda 27.07.2019 14:48
Dawno temu, chodziliśmy tam piec kiełbaski na ognisku, i deszcz nie był straszny. A teraz ktoś upiecze tam niezły interes!

Granda 27.07.2019 14:09
A może warto zapytać kto opowiada za dewastację Czerwonych Koszar? Koszary przejął powiat więc.........

Bylo nie minęło.. 27.07.2019 12:43
Obecna pseudo władza gminy i powiatu oleśnickiego ma zanic historię....liczy się sprzedać zniszczyć...a potem się powie chcieliśmy dobrze, ale.....

Iv 27.07.2019 12:38
Moi drodzy to był teren który wiele lat temu trafił w ręce prywatne i właściciel mógł z nim zrobić co chciał . Taka mamy mentalność ze najlepiej nam idzie hejt przez internet

Katharzis 27.07.2019 10:57
Ochrona zabytkow w polsce polega na lapaniu przestepcow ktorzy z wykrywaczem chodza po polu i zbierają gwozdzie i polmosy, budowle tego typu sa nie na reke deweloperom którzy maja na tyle pieniędzy by wyslac wojewodzkiedo konserwatora zabytkow na wakacje i uzyskac zgode na niszczenie zabytków.

Krzysztof A. Kowalski 28.07.2019 11:33
W Polsce!!!

eh 27.07.2019 10:55
To nie jest ulica Świerkowa w Oleśnicy. To są Spalice.

Oles 27.07.2019 10:26
Ma tam powstać spore osiedle dlatego piwoli od paru lat jest tam wycinka

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic