Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 14:01
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kupujesz auto? Sprawdź oferty w kalkulatorze samochodowym

Każdy aktywny kierowca korzystający z uprawnień do poruszania się po drogach myśli o tym, żeby dysponować jak najlepszym samochodem, co jednak nie dla każdego oznacza to samo. Ale jak sfinansować marzenie (lub potrzebę) o posiadaniu własnego auta? Podpowiadamy i pokazujemy, jak nie przepłacić.
Kupujesz auto? Sprawdź oferty w kalkulatorze samochodowym

Dobre auto to podstawa

Zanim przejdziemy do możliwości, jakie stwarza kalkulator kredytów samochodowych, zastanówmy się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Weź pod uwagę ekonomiczność silnika (po prostu ile pali i jakiego paliwa), szacowany wpływ na wysokość obowiązkowego OC, charakterystykę codziennego użytku. Różnych samochodów szukają duże rodziny, biznesmeni, celebryci czy podróżnicy.

Szeroki wybór pojazdów na rynku nie wynika z fantazji projektantów – jest odpowiedzią na realne zapotrzebowanie na auta większe i mniejsze, szybsze i bezpieczniejsze, sportowe i rodzinne. Oczywiście w ślad za jakością idzie cena. Nawet używany pojazd kosztuje kilka, kilkanaście, często kilkadziesiąt tysięcy złotych. To dla większości Polaków duża suma. Dość powiedzieć, że czasami przez całe życie jedynym droższym wydatkiem od samochodu jest kupno domu lub mieszkania. A skoro nie masz zaoszczędzonej gotówki i zamierzasz nabyć auto, zapewne chcesz ją pożyczyć. Jak to zrobić? Który produkt finansowy wybrać?

 

Kredyt gotówkowy kontra kredyt samochodowy

Porównywarka kredytów gotówkowych daje jasną odpowiedź, na jakim pułapie klarują się koszty pożyczenia pieniędzy na dowolny cel. Już teraz możemy powiedzieć, że kredyty samochodowe są korzystniej oprocentowane. Kredyty gotówkowe są za to popularniejsze (oferowane praktycznie w każdym banku), a przede wszystkim przyznawane na dowolny cel. Jeśli pożyczysz np. 40 000 złotych, możesz sfinansować za to zakup używanego pojazdu, jego remont, a w dodatku wykupienie składki OC. Tymczasem w przypadku kredytu samochodowego bank pokrywa jedynie konkretną wartość pojazdu – np. 30 000 złotych. Na resztę celów nie możesz „dopożyczyć”, trzeba kombinować, brać dodatkowy kredyt gotówkowy lub pożyczkę pozabankową. A to nie zawsze możliwe i pożądane.

Choć kredyt samochodowy jest tańszy, istnieje ryzyko, że stracisz samochód w przypadku kłopotów ze spłatą. Tymczasem kupując go bez udziału banku (za gotówkę pożyczoną w ramach kredytu gotówkowego), po prostu przejmujesz do niego pełnię praw od momentu podpisania umowy ze sprzedawcą.

Jak widzisz, nie ma idealnego rozwiązania – każde ma swoje zalety i wady. Wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Do tego dochodzi jeszcze jeden aspekt. Otóż biorąc kredyt samochodowy, być może musisz mieć wkład własny, a to także ograniczenie dla niektórych osób. Zamiast tracić czas na przedłużające się rozważania po prostu sprawdź zestawienia ofert banków na polskim rynku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic