Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 21:58
Reklama
Reklama

Żeby wakacje były bezpieczne

Jak co roku celem Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest to, aby dzieci mogły cieszyć się z bezpiecznych wakacji. Działania te realizowane są poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami higieny wypoczynku i rekreacji oraz poprzez edukację zdrowotną i promocję zdrowia.
Żeby wakacje były bezpieczne

Autor: pixabay.com

Zbiorowe wakacje - nie na dziko
 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy przypomina, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej (Dz.U. z 2016 r. poz. 452) organizator wypoczynku może zorganizować wypoczynek po przedstawieniu kuratorowi oświaty, właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania organizatora, zgłoszenia wypoczynku.
 
Obowiązkowi zgłoszenia podlega każdy wypoczynek trwający powyżej 2 dni, np. obóz, kolonia, półkolonia. Wypoczynek może się odbyć wyłącznie po umieszczeniu zgłoszenia wypoczynku w bazie wypoczynku dostępnej na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl.
 
Niezarejestrowane w bazie danych formy wypoczynku traktowane są jako „dzikie”, a organizator podlega karze grzywny zgodnie z art. 96a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2018 r. poz. 1457 ze zm.).
 
Jakie warunki musi spełnić organizator?
 
Kontrolowane obszary to między innymi: warunki sanitarno-higieniczne miejsca wypoczynku, bezpieczeństwo żywności i żywienia i jakość wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
 
Organizator powinien spełnić minimum warunków przy organizacji wypoczynku z zakwaterowaniem:
- obiekt/teren powinien spełniać wymagania w zakresie: ochrony p/pożarowej, warunków higieniczno-sanitarnych, ochrony środowiska i być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych;
 
- zakwaterowanie (minimum) - pokoje (min. 2,5 m2/osobę) wyposażone w tapczany/łóżka z czystą pościelą, szafy, szafki, wieszaki, z zachowaniem odstępów min. 50 cm;
 
- warunki sanitarne (minimum) – wanna/natrysk, umywalka z ciepła i zimną wodą, oczko ustępowe (max 15 osób/węzeł sanitarny), wyposażone w środki do utrzymania higieny osobistej dziecka, armatura sanitarna w dobrym stanie sanitarnym i technicznym; 
- sport i rekreacja – pomieszczenia i miejsca do gier, zabaw i ćwiczeń sportowych zaopatrzone w tablice określające zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń i sprzętu;
 
- bezpieczeństwo żywności i żywienia – higiena i mycie rąk, mycie owoców i warzyw przed spożyciem, sprawdzanie dat przydatności do spożycia produktów, żywność chronić przed zanieczyszczeniem i przechowywać we właściwych warunkach, jakość wody do spożycia przez ludzi - podmiot organizujący wypoczynek powinien dysponować wynikami badań jakości wody wykonanymi w laboratoriach Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub laboratoriach o udokumentowanym systemie jakości prowadzonych badań wody.
 
Innym rodzajem wypoczynku z zakwaterowaniem są obozy pod namiotami, ponieważ organizacja obozu wymaga zorganizowania całej infrastruktury – część sypialna, sanitarna i jadalna.
 
Warunki organizacji obozów pod namiotami do 50 osób reguluje Instrukcja Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami z czerwca 2016 r. Instrukcja określa wymagania higieniczno - sanitarne dotyczące wypoczynku dzieci i młodzieży prowadzonego metodą harcerską w formie stacjonarnych obozów pod namiotami, bez stałej infrastruktury, przy zachowaniu zamierzonego, w szczególności wychowawczego, celu wypoczynku.
 
Która inicjatywa jest legalna?
 
Na terenie powiatu oleśnickiego w czerwcu i lipcu 2019 r. 20 organizatorów zgłosiło w bazie danych 12 turnusów wypoczynku wyjazdowego i 25 turnusów wypoczynku w miejscu zamieszkania, które są sukcesywnie obejmowane  nadzorem sanitarnym.
 
Bezpieczny i zdrowy wypoczynek dzieci i młodzieży przede wszystkim zależy od organizatorów, na których spoczywa obowiązek zapewnienia właściwej opieki   higienicznych warunków pobytu, w związku z tym, rodzice wysyłający dziecko na obóz kolonię powinni sprawdzić, czy organizator oferujący wypoczynek spełnił obowiązek rejestracji, co oznacza, że będzie prowadzony nadzór nad warunkami pobytu dziecka w placówce.
 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: BasiaTreść komentarza: A jeszcze dodam , że w szkole sprzątaczka też siedzi pół dnia ,więc nie tylko w urzędzieData dodania komentarza: 08.05.2024, 20:46Źródło komentarza: Burmistrz się żegnaAutor komentarza: Mieszkaniec SycowaTreść komentarza: Ja też słyszałam o jednej Pani sprzątaczce ,która nic nie robi tylko siedzi i pije kawkę a inni pracownicy pracują ciężko gdzie jest sprawiedliwośćData dodania komentarza: 08.05.2024, 20:28Źródło komentarza: Burmistrz się żegnaAutor komentarza: Żyć nie Umierać!Treść komentarza: Spoko! Za miesiąc będzie tylko bieżączka! Bieżączki starczy nawet dla Wicki i Wacka!Data dodania komentarza: 08.05.2024, 20:15Źródło komentarza: Pierwszy dzień pracy burmistrza Adama HorbaczaAutor komentarza: Jarek STreść komentarza: A czemu ani jego ani zastępcy nie było na nowej sesji ? Nie potrafił pogratulować i "przekazać wladze"?Data dodania komentarza: 08.05.2024, 20:11Źródło komentarza: Burmistrz się żegnaAutor komentarza: SycowianinTreść komentarza: Dlatego w każdej szkole powinny być firmy sprzątające skończyło by się wtedy siedzenie i obijanie w pracyData dodania komentarza: 08.05.2024, 20:01Źródło komentarza: Burmistrz się żegnaAutor komentarza: Luxury AliExpressTreść komentarza: Woźniak i Galik ubrani elegancko jak Gabryjel i Rafał z Królowych życia.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 19:59Źródło komentarza: Horbacz burmistrzem, Chrzanowski przewodniczącym
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic