Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 06:10
Reklama
Reklama

Rocznica katastrofy Iskry w Oleśnicy

Wczoraj minęło 25 lat od katastrofy samolotu TS-11 Iskra, który rozbił się nieopodal oleśnickiego lotniska. W katastrofie, podczas powrotu z Europejskiego Zlotu Lotniczego, zginął mjr pil. Piotr Siekański. Tak wspomina Go syn Paweł...
  • Źródło: Historia Oleśnicy
Rocznica katastrofy Iskry w Oleśnicy

Autor: www.samolotypolskie.pl

Mija 25 od katastrofy Ts-11 Iskra, w której zginął mój Tata.

Mjr Piotr Siekański urodził się 10 Lutego 1957 roku w Zagrodnie na Dolnym Śląsku. Po kilku latach z rodzicami przeniósł się do Jędrzychowic koło Zgorzelca. Po skończeniu Liceum dostał się do WOSL aby spełniać marzenia i zostać pilotem. 16.09.1976 został powołany do Wojska Polskiego i od tego czasu całe życie był związany z lotnictwem wojskowym

Szkolenie lotnicze rozpoczął w 66 LPSz w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie krok po kroku pod okiem doświadczonych instruktorów zdobywał kolejne lotnicze szlify.

Niestety, już 16.08.1979 roku przekonał się, że lotnictwo to nie tylko piękne chwile w powietrzu ale też duże niebezpieczeństwo. W trakcie jednego z lotów szkolnych lecąc razem ze swoim instruktorem por. Markiem Sawińskim miał awarię silnika. Po kolejnych nieudanych próbach uruchomienia silnika w powietrzu, załoga katapultowała się i bezpiecznie wylądowała na spadochronach. Po tym wydarzeniu nastąpiła przerwa w szkoleniu, która spowodowała że brakujące godziny Tata dolatywał z młodszymi kolegami w 1980 roku.

7 Grudnia 1980 roku został promowany na stopień ppor. i został instruktorem w 66 LPSz a 12 października 1983 roku został porucznikiem. W trakcie swojej służby zdobywał coraz większe doświadczenie, które skutkowało tym że w 1984 roku zdobył „zaszczytny tytuł Pilota Roku”
W Kwietniu 1987 roku zakończył służbę w Tomaszowie i razem z innymi instruktorami został przeniesiony do 40 PLMB w którym rozpoczął przeszkolenie na samolot Su-22.

Po ukończeniu kursu teoretycznego w Oleśnicy rozpoczął pod okiem doświadczonych instruktorów szkolenie praktyczne w Świdwinie.
W październiku 87 roku został mianowany na stopień kapitana.

W 1988 roku brał udział w Ćwiczeniach w Laage na terenie ówczesnego NRD. Niestety w trakcie tych ćwiczeń, podczas lotów nocnych w wyniku niedokładnego, sprawdzenia samolotu i nie zdjęcia pokrywy tunelu wlotowego został uszkodzony silnik.

W kolejnych latach zdobywał doświadczenie w lotach bojowych, został instruktorem na Su-22 a także cały czas wykonywał loty na TS-11 Iskra. W kolejnych latach zajmował różne stanowiska służbowe a także przeszkalał na Su-22 młodszych pilotów.

W 1992 roku został dowódcą eskadry. W trakcie swojej służby był wielokrotnie nagradzany przez dowództwo.

W 1993 roku został dowódcą 1 eskadry co wiązało się z intensywnym lataniem bojowym i udziałem w dużej ilości ćwiczeń oraz lądowaniach na DOL

30 Czerwca 1994 gdy rozliczał się przed urlopem, który miał zacząć 1 lipca okazało się, że decyzją dowódcy pułku urlop został przesunięty na 4 lipca. Zgodnie z rozkazem poleciał z d-cą dywizji płk Targoszem do Oleśnicy

Wypadek wydarzył się 2 Lipca o 15:48 tuż po starcie z lotniska w Oleśnicy w odległości 1080 m od końca drogi startowej. Komisja uznała, że przyczyną wypadku była prawdopodobna próba wykonania manewru wyjścia w os pasa z kursem zachodnim poprzez wykonanie 3/4 beczki w prawo z przejściem w zakręt w lewo naśladując podobny manewr wykonany chwilę wcześniej przez płk Targosza na Su-22.

Komisja uznała, że manewr został wykonany za nisko, za wolno i z klapami w pozycji startowej. Komisja także stwierdziła szereg naruszeń przepisów przez przełożonych pilota, a także organizatorów Zlotu w Oleśnicy - m.in nie wyznaczenie kierownika lotów.

Mjr pil. Piotr Siekański był pilotem 1 klasy z nalotem 2084 godzin na Ts-11 i Su-22. Na samolocie Ts-11 wylatał 1529 godzin.
==============
Cześć Jego pamięci!



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Marcin G. 01.02.2024 01:22
Byłem wtedy elewem z COSSTWL. Tuż po katastrofie zabrano nas na pilnowanie miejsca wypadku. Miałem 19 lat i było to dla mnie ogromne przeżycie. Dziwne, ale dopiero dzisiaj dowiedziałem się jak nazywał się pilot tej iskry. Spokój jego duszy

Dagna 02.01.2024 11:14
Też pamiętam :( Miałam 11

B.K. 03.07.2019 11:18
Pamiętam ten wypadek, miałem wtedy 15 lat. pamiętam wszystkie zloty w Oleśnicy - świetna impreza. A w tej chwili z lotniska została ruina, strzelnica zarosła brzozami... szkoda gadać. Cześć Jego pamięci!! Pozdrowienia dla wszystkich organizatorów tych zlotów, i byłych Żołnierzy COSSTWL Oleśnica.

zdziwiony 03.07.2019 10:19
"W kolejnych latach zdobywał doświadczenie w lotach bojowych" - na jakiej wojnie? (a tak na marginesie już: "został powołany do Wojska Polskiego" - wtedy obowiązywała nazwa Siły Zbrojne PRL)

... 03.07.2019 15:20
Na bramie białych koszar gdy zamieszkałem w Oleśnicy (35 lat) wisiał duży napis Wojsko Polskie,

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: analizującaTreść komentarza: Co ten 19 latek robił w Polsce ? Podobno wojna jest...Data dodania komentarza: 28.04.2024, 19:53Źródło komentarza: Motocykl stanął w płomieniach. Dwóch nastolatków nie żyjeAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Do @Gajowy... Cechuje cię analfabetyzm wtórny. Autor wskazał prowadzącego wykład. Po drugie. Od pewnego czasu mieszkam w Tajlandii. PS. Zaraz idioci będą pisali o shemale. :-)Data dodania komentarza: 28.04.2024, 18:47Źródło komentarza: A czy Ty znasz grzyby?Autor komentarza: zw=kowalski:-)Treść komentarza: Panie Edmundzie. Wiele tu pan pisał o tym, że wiadomo osoba łamała polskie prawo. Jeśli ma pan chwilę czasu to proszę podejść do sądu w Oleśnicy. Może pan sam naocznie stwierdzić jak patologiczny sąd łamie prawo polskie i konwencję o prawach człowieka. Patologicznemu sądowi zgłosiłem zmianę adresu zamieszkania. ten nie dostarczył mi skutecznie pism sądowych. Sąd wystawił wezwanie które rzekomo wywiesił na tablicy ogłoszeń. Moi znajomi sprawdzali. Nie widzieli tego wezwania do opłaty sądowej. Osobiście byłem w sądzie w poniedziałek . Na żadnej tablicy ogłoszeń nie widziałem wezwania. Pracownice sekretariatu twierdziły, że przekazały wezwanie do biura podawczego. Biuro podawcze twierdziło, że gdyby dostali to by powiesili. Nikt z pracowników sądu nie chciał mi pokazać tego wezwania. PS. Patologicznemu sądowi dostarczyłem kopie innych pism sądowych z innego sądu gdzie sąd doręczył mi na wskazany adres pisma sądowe. Pisałem panu setki razy o patologii w oleśnickim sądzie. A pan jak zwykle twierdzi, że pan nie zna sprawy i nie może się ustosunkować. To samo było z niewiedzą obecnego sekretarza.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 14:31Źródło komentarza: Burmistrz i Rada Miasta Oleśnicy pożegnali się /FOTORELACJA/Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Do @wszystko. Tak jestem wredną ruską onucą. Lwów , Stanisławów oraz inne miasta nigdy nie były polskie. One zawsze były ukraińskie. A historia nas kłamie, że były polskie ? Czy z tym też się zgadzasz ?Data dodania komentarza: 28.04.2024, 14:22Źródło komentarza: Burmistrz i Rada Miasta Oleśnicy pożegnali się /FOTORELACJA/Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Popieram. Oni chcą aby wszyscy im pomagali a sami nie chcą nic zrobić dla swojego kraju.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 14:19Źródło komentarza: Eko-spacer Polski 2050 do parkuAutor komentarza: [*]Treść komentarza: R.I.PData dodania komentarza: 28.04.2024, 12:35Źródło komentarza: Motocykl stanął w płomieniach. Dwóch nastolatków nie żyje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic