Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 18:48
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PILNE!

Starosta oleśnicka Wioletta Efinowicz złożyła rezygnację. Co powiedziała na koniec? (AKTUALIZACJE)

A tym samym cały Zarząd Powiatu trzeba wybrać jeszcze raz...
Starosta oleśnicka Wioletta Efinowicz złożyła rezygnację. Co powiedziała na koniec? (AKTUALIZACJE)

"Tę polityczną wojnę Wioleta Efinowicz przegrała i przypłaciła ją zdrowiem. Próbowała jeszcze zadać nokautujący cios, ale przeliczyła się. I choć wielu pracowników Starostwa żałuje, że jej się nie udało, to Efinowicz musi odejść, a nowym starostą zostanie Wojciech Paszkowski" - napisała "Panorama Oleśnicka" już 8 grudnia 2025 roku. Potem ujawniła, że zmiana nastąpi po sesji absulutoryjnej w roku 2026.

I faktycznie, dzisiaj, 26 czerwca, podczas sesji Rady Powiatu Oleśnickiego przewodniczący Jan Bronś pioinformował, że 19 czerwca Efinowicz złożyła rezygnację ze stanowisku starosty. 

Rezygnacja starosty oznacza odwołanie całego Zarządu Powiatu. Trzeba go wybrać ponownie.

Dzisiaj na sesji Rada udzieli staroście wotum zaufania oraz absolutorium. Na jej miejsce radni z Koalicji Obywatelskiej i Ruchu Samorządowego Powiatu Oleśnickiego powołają na sesji kolejnej Wojciecha Paszkowskiego – obecnego etatowego członka Zarządu Powiatu i lidera KO w powiecie.

Co dalej z Efinowicz?

Według nieoficjalnych informacji nastąpi klasyczna roszada - po odejściu ze stanowiska starosty najprawdopodobniej Efinowicz pozostanie w strukturach zarządu jako etatowy członek. Na pewno w zarządzie pozostaną Sławomir Kapica jako wicestarosta oraz Maria Susidko i Marcin Gręda jako członkowie.

AKTUALIZACJA

Starosta Wioletta Efinowicz omawia raport o stanie powiatu za rok 2025. Potem odbędzie się debata. Zabiorą w niej głos radni oraz m.in. Łukasz Kociński, lider Nowej Nadziei w powiecie oleśnickim.

AKTUALIZACJA II

Radny Maciej Sycianko zwrócił uwagę na rosnące bezrobocie w powiecie oleśnickim. Jak podkreślał, na koniec roku stopa bezrobocia wyniosła 7 proc., podczas gdy średnia krajowa kształtowała się na poziomie 5,7 proc.

– Do 2024 roku poziom bezrobocia był stosunkowo stabilny i utrzymywał się w granicach 5–6 proc. Obecnie obserwujemy wyraźny wzrost. Dodatkowo rząd ograniczył środki na aktywizację bezrobotnych o 40 proc. Brakuje systemowego pomysłu na walkę z bezrobociem – mówił radny.

Sycianko zwracał również uwagę na odpływ młodych mieszkańców, którzy – jego zdaniem – nie wiążą swojej przyszłości z miastem i powiatem. Krytykował także działania władz w zakresie pozyskiwania nowych inwestorów.

Drugim poruszonym przez niego tematem była sytuacja szpitala. Radny pozytywnie ocenił dodatni wynik finansowy placówki, dziękując pracownikom za ich wkład w jego osiągnięcie. Odniósł się także do zmian w zarządzaniu szpitalem oraz pozyskania środków z Krajowy Plan Odbudowy.

– Dobrze, że udało się zdobyć fundusze z KPO, choć nie są one bardzo wysokie. To ważne wsparcie. Jednocześnie na rozbudowę szpitala konieczne będzie zaciągnięcie kredytu – ocenił radny [starosta to zdementowała - red.]. Zwrócił uwagę na kryzys finansów państwa, a tym samy idące za tym radykalne cięcia w wydatkach na służbę zdrowia, np. na rehabilitację w naszej placówce.

- Ludzie stoją w długich kolejkach i państwo ponosicie za to odpowiedzialność in spe - mówił.

AKTUALIZACJA III

Radna Ewa Szydełko, występując w imieniu klubów rządzących, pozytywnie oceniła działania Zarządu Powiatu Oleśnickiego.

Jak podkreśliła, Koalicja Obywatelska oraz Ruch Samorządowy Powiatu Oleśnickiego dobrze oceniają raport dotyczący postępów w kluczowych obszarach funkcjonowania samorządu.

Szczególną uwagę zwrócono na inwestycje drogowe, rozwój edukacji oraz działania w obszarze polityki zdrowotnej i społecznej. – Powiat rozwija się w sposób zrównoważony, odpowiadając na potrzeby mieszkańców – zaznaczyła radna.

AKTUALIZACJA IV

Radny Krzysztof Skórzewski zwrócił uwagę między innymi na kwestie związane ze sprzedażą mienia powiatu oraz stanem infrastruktury drogowej.

Jak podkreślał, przetargi dotyczące nieruchomości w Ostrowinie i Karwinie kończyły się negatywnie, a samorząd nie wyciąga wniosków z powtarzających się procedur sprzedażowych. Zasugerował również, że ceny mogą być zawyżone, co ogranicza zainteresowanie potencjalnych nabywców.

Radny wskazał także na potrzebę szerszej promocji mienia – nie tylko lokalnie, ale również w regionie i w skali kraju.

W swojej wypowiedzi odniósł się również do stanu dróg powiatowych. Zwrócił uwagę, że powiat zarządza siecią około 500 km dróg i – jego zdaniem – brakuje danych pozwalających ocenić, jaki odsetek znajduje się w dobrym lub złym stanie technicznym.

– Bez tego nie wiemy, czy tempo przebudów jest wystarczające – podkreślił, oceniając działania w tym zakresie jako niewystarczające i podjąc przykłady dróg. - Stan oznakowania jest też fatalny! - dodał.

- Im dalej od Oleśnicy, tym jest gorzej - konkludował stan dróg. I dodał, że bez naprawy i budowy dróg nie będzie budowy nowych ścieżek rowerowych.

- Dzisiaj pokażę Zarządowi Powiatu żółtą kartkę - oświadczył.

AKTUALIZACJA V

Trwa debata nad raportem. Starosta Efinowicz polemizuje z tezami z wypowiedzi Sycianki i Skórzewskiego.

Członek zarządu powiatu Wojciech Paszkowski odniósł się do sytuacji finansowej szpitala, podkreślając, że placówka pozostaje stabilna i nie ma powodów do niepokoju.

W swojej wypowiedzi odniósł się również do wcześniejszych decyzji kadrowych i zarzutów dotyczących funkcjonowania placówki w poprzednich latach. Skrytykował przekazanie za darmo miastu nieruchomości związanych ze starym szpitalem. Zwrócił uwagę na brak przetargów na ten obiekt i brak rozpoznania rynku, co – jego zdaniem – było narażeniem powiatu na straty.

W odpowiedzi na słaba sprzedaż mienia Paszkowski tłumaczył, że zbyt szybkie obniżanie cen mogłoby zostać odebrane jako niegospodarność, dlatego działania prowadzone są ostrożnie i etapowo, aby uniknąć strat finansowych.

AKTUALIZACJA VI

Głos zabrał Piotr Dziubina, mieszkaniec Osady Bystre, jej były sołtys. Powiedział, że reprezentuje ok. 800 mieszkańców, pracowników strefy przemysłowej, mieszkanców Południowej i okolicznych wsi. Mówił o bezpieczeństwie przy drodze powiatowej, dojazdowej z trasy S8 na autostradę A4, przecinającej strefę przemysłową w Oleśnicy (Dauch, czyli dawny GKN, Kerry, Tauron, betoniarnia) w kierunku na Jelcz-Laskowice. 

- Jest tu mnóstwo wypadków! - alarmował. - Brakuje infrastruktury pieszej i rowerowej - dodawał. - Nie ma drogi do Parku Południowego - mówił.

AKTUALIZACJA VII

Po nim wypowiedział się Łukasz Kociński, powiatowy lider Konfederacji Nowej Nadziei. Odniósł się do polityki kadrowej oraz sytuacji na rynku pracy w powiecie, wskazując na jego zdaniem narastające problemy organizacyjne i społeczne.

W swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na bezrobocie, które – jak podkreślał – wzrosło o ok. 20 proc. Radny krytykował brak jasnej strategii przeciwdziałania temu zjawisku oraz niewystarczające działania na rzecz przyciągania inwestorów.

Poruszył również kwestie dotyczące zarządzania jednostkami powiatowymi i zmian kadrowych w starostwie, sugerując istnienie napięć i brak przejrzystości w polityce personalnej. Pytał także o kryteria kompetencyjne i polityczne przy podejmowaniu decyzji kadrowych. Stworzenie etatu w Zarządzei dal Wojciecha Paszkowskiego nazwał "poltyczną przechowalnią".

W wypowiedzi pojawiły się również odniesienia do sytuacji w szpitalu i wydatkowania środków publicznych, a także do funkcjonowania jednostek pomocowych powiatu. Wspomniał o odwołąniu Beaty Krzesinskiej, dyrektor PCPR. - Czy audyt w tej jednostce miał służyć poprawie funkcjonowania, czy był narzędziem nacisku?! - pytał.

AKTUALIZACJA VIII

Radny Jan Brons odniósł się do sytuacji finansowej szpitala i decyzji podejmowanych w poprzednich latach. - Niektórzy nie powinni się na temat minionego czasu niewiele odzywać - ocenił.

Przypomniał o kwocie 18,5 mln zł kredytu zaciągniętego w parabanku. - A nie było takiej potrzeby! - grzmiał. 

Radny polemizował z tezą, że ubywa mieszkanców powiatu. - Mieszkańcy chcą tu mieszkać, to bardzo dobre miejsce do życia – ocenił.

Podkreślił niskie zadłużenie i wysoką nadwyżkę operacyjną.

AKTUALIZACJA IX

Za wotum zaufania dla Zarządu Powiatu zagłosowało 15 radnych, przeciw było 5, 2 radnych wstrzymało się od głosu.

Za zatwierdzeniem sprawozdania z wykonania budżetu w roku 2025 i udzieleniem absolutorium Zarządowi Powiatu było 17 radnych, przeciw 5, nikt nie wstrzymał się od głosu.

AKTUALIZACJA X

Za przyjęciem rezygnacji starosty Wioletty Efinowicz było 17 radnych, nikt nie był przeciw, 5 rajców wstrzymało się od głosu.

Jan Bronś podziękował Efinowicz za ponad dwa lata na stanowisuku i jej efekty. - Dzisiaj mogliśmy je obserwować - stwierdził.

- Dziękuję za przyjęcie mojej decyzji - powiedziała odchodząca starosta. Dziękowała szefom i pracownikom Starostwa i jednostek samorządu, szkoł, organziacji i instytucji na terenie powiatu.. 

- Współpraca układa się dobrze, z wyjątkiem dyrektora PCPR - stwierdziła. Wwskazała, że "pani Beata w przeszłości podejmowała dobre decyzje organizacyjne, jednak z czasem zaczęły pojawiać się skargi ze strony klientów Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oleśnicy". Do władz miały trafiały sygnały od osób niezadowolonych z funkcjonowania jednostki.

W związku z tym zdecydowano o przeprowadzeniu audytu. Jak zaznaczyła starosta był on jeden, a "trwał długo, ponieważ jego celem było dokładne wyjaśnienie wszystkich wątpliwości i choć o nich wiedziano wcześniej, to czekano, aż pani Beata osiągnie wiek emerytalny" - powiedziała Efinowicz.

- Iwona i Bogdan Szewczykowie wspierali nasze jednostki - podkreśliła rolę właścicieli Fabryki Mebli Bodzio. 

- To co, zrobiłam było doceenione i zauważone, przede wszystkim przez panią wojewodę - mówiła. 

- Nieraz trzeba zrobić kok w tył, żeby zrobić dwa do przodu - zakończyła.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic