Wiesław Mazurkiewicz, znany oleśnicki aktywista miejski, zwraca uwagę na coraz gorszy stan elewacji Zamku Książęcego – największego i najcenniejszego zabytku w mieście.
Zdaniem aktywisty elewacja zamku wymaga pilnego i kosztownego remontu, na który obecny zarządca obiektu nie ma wystarczających środków. Cała nadzieja spoczywa więc na pozyskaniu zewnętrznych dotacji.
„Zauważyłem na przyporze skrzydła zachodniego spory ubytek tynku. Odsłonięta została zabytkowa cegła, ręcznie wyrabiana, z dużą ilością krzemienia. Niezabezpieczona będzie szybko niszczeć” – alarmuje Mazurkiewicz.
Aktywista podkreśla, że słaby tynk może odpadać również w innych miejscach, co grozi dalszą degradacją obiektu. Jednocześnie cieszy się, że Zamek przetrwał wojnę w dobrym stanie i nie przypomina ruin, jak wiele innych zabytków w Polsce.
Mazurkiewicz uważa jednak, że miasto Oleśnica rocznie przeznacza zbyt niską kwotę na dofinansowanie remontu swojej największej perełki. Apeluje o zwiększenie nakładów finansowych, aby jak najszybciej zabezpieczyć zabytek przed dalszym niszczeniem.
Zamek Książęcy w Oleśnicy po niedawnej modernizacji (otwarty ponownie w marcu 2026 r.) nadal wymaga uwagi, szczególnie w zakresie konserwacji elewacji zewnętrznej.








