Od dziś na drogach powiatu oleśnickiego rusza kolejna edycja popularnej akcji informacyjno-edukacyjnej „Jednośladem do celu”. Inicjatywa ma przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich osób poruszających się na motocyklach, skuterach, rowerach i hulajnogach elektrycznych.
Akcja skierowana jest nie tylko do użytkowników jednośladów, ale także do kierowców samochodów, którzy na co dzień dzielą z nimi drogę.
Głównym celem przedsięwzięcia jest podniesienie świadomości zagrożeń i promowanie odpowiedzialnej, przewidującej jazdy. Organizatorzy chcą ograniczyć liczbę wypadków i kolizji z udziałem jednośladów.
Najczęstsze zagrożenia, na które szczególnie zwracają uwagę policjanci i organizatorzy to:
- nadmierna prędkość,
- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,
- brak widoczności (zwłaszcza po zmroku),
- jazda bez kasku lub elementów odblaskowych,
- nieuwaga innych uczestników ruchu.
Najważniejsze zasady bezpieczeństwa, które warto sobie wbić do głowy:
- Zawsze zakładaj kask – nawet jeśli nie jest obowiązkowy,
- Używaj elementów odblaskowych, żeby być dobrze widocznym,
- Zachowuj bezpieczną odległość od innych pojazdów,
- Sygnalizuj każdy manewr,
- Dostosuj prędkość do warunków drogowych,
- Bądź widoczny i przewidywalny.
Dlaczego to takie ważne? Użytkownicy jednośladów są szczególnie narażeni na poważne obrażenia w razie wypadku – nie chroni ich karoseria samochodu. Nawet drobna nieuwaga może skończyć się tragicznie.
Organizatorzy akcji życzą wszystkim bezpiecznej jazdy i apelują: Dbajmy o siebie nawzajem na drodze!






