Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 7 maja 2024 18:58
Reklama
Reklama

Jak usprawnić publiczny transport autobusowy w powiecie oleśnickim?

O koncepcji usprawniającej publiczny transport autobusowy dyskutowali w piątek włodarze powiatu oleśnickiego, na spotkaniu z przedstawicielem firmy Trako. Na trzecie już posiedzenie w tej sprawie do starostwa dotarł ekspert Tomasz Szelukowski. To jeden z dwóch współwłaścicieli Trako, która najprawdopodobniej opracuje taką koncepcję dla każdej z gmin oraz całego powiatu oleśnickiego. Oto komunikat o spotkaniu Starostwa Powiatowego:
Jak usprawnić publiczny transport autobusowy w powiecie oleśnickim?

"Podpisanie umów to kwestia tego lub następnego tygodnia. Na razie analizują je prawnicy w poszczególnych samorządach, dokonując oceny pod kątem formalno-prawnym. Do tego czasu samorządowcy spotkają się ponownie i wniosą swoje uwagi.

– Bardzo mnie cieszy, że chcecie współpracować, bo rzadko się zdarza, aby wszyscy włodarze różnych szczebli byli ze sobą zgodni i chcieli organizować wspólnie przedsięwzięcie w publicznym transporcie zbiorowym – przyznał Tomasz Szelukowski, nadmieniając, że w dalszej perspektywie jedną z alternatyw mogłoby być utworzenie związku powiatowo-gminnego, zapewniającego trwałość funkcjonowania przewozów w publicznym transporcie zbiorowym na całym obszarze subregionu oleśnickiego.

Uruchomienie optymalnego dla mieszkańców systemu transportu zbiorowego, cechującego się przewozami o charakterze użyteczności publicznej, nawet w najbardziej optymistycznym scenariuszu, mogłoby nastąpić dopiero za rok. W tym roku realna jest realizacja czterech tzw. ścieżek dojścia, czyli pierwszych etapów, które przypomniał Szelukowski: 1. Analiza stanu istniejącego, determinanty rozwoju; 2. Koncepcja sieci transportowej, założenia do rozkładu jazdy, sposób organizacji transportu, wytyczne do integracji, w tym z systemami aglomeracyjnymi; 3. Symulacja kosztów utrzymania, uzgodnienia klucza podziału kosztów pomiędzy partnerów; 3. Opracowanie umowy przewozowej oraz taryfy, wybór operatora komunikacji zbiorowej subregionu oleśnickiego; 4. Nadzór jakościowy świadczonych przez operatora usług przewozowych, współfinansowanie komunikacji.

Starosta Jan Dżugaj powtórzył, że najbardziej zależy mu na usprawnieniu dowozu uczniów do szkół ponadpodstawowych, aby nie odchodzili do ościennych powiatów. – Obok umowy z Trako, już w tym roku przedstawimy tym młodym ludziom własną ofertę, krótkoterminową, w tzw. trybie awaryjnym – uspokoił.

Tomasz Szelukowski wspomniał również o projekcie nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, związanym z funduszem dopłat do połączeń autobusowych. Idea jest słuszna i trafia w oczekiwania Polaków, niestety, aby samorządy mogły liczyć na dopłaty do jednego kilometra, muszą spełnić określone warunki. Finansowe wsparcie mogą uzyskać na przykład tylko te linie, które nie funkcjonowały na co najmniej trzy miesiące przed wejściem w życie ustawy. Ponadto dopłaty nie będą obejmować przewozów o charakterze komunikacji miejskiej. Mają to być wyłącznie transporty organizowane przez samorząd".



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic