Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 7 marca 2026 14:01
Reklama
Reklama

Zostań kronikarzem Sycowa

Rusza konkurs literacki z okazji 90. rocznicy śmierci Józefa Franzkowskiego – opisz historię swojego miasta i wpisz się w 100-letnią tradycję.
Zostań kronikarzem Sycowa

Miasto Syców zaprasza mieszkańców do zostania… współczesnymi kronikarzami! Z okazji przypadającej 29 września 2026 roku 90. rocznicy śmierci Józefa Franzkowskiego – autora legendarnej, ponad 110-letniej kroniki „Historia wolnego państwa stanowego miasta oraz powiatu Groß Wartenberg” (1912) – rusza ogólnodostępny konkurs literacki.

Franzkowski, sycowski kronikarz i badacz dziejów regionu, uratował dla potomnych setki wydarzeń, anegdot i faktów z historii miasta i dawnego powiatu. Dziś jego praca jest jednym z najważniejszych źródeł wiedzy o przeszłości Sycowa i okolic. Właśnie w hołdzie dla jego dorobku Centrum Kultury w Sycowie – Biblioteka Publiczna oraz Towarzystwo Świętego Marka w Sycowie ogłaszają konkurs „Z dziejów mojego miasta – kronikarski zapis wydarzeń”.

Kto może wziąć udział? Wszyscy – bez względu na wiek!

  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli

Co trzeba zrobić? Opisać w dowolnej formie literackiej (opowiadanie, wspomnienie, esej, reportaż, kronikarski zapis, nawet krótka nowela czy gawęda) wydarzenie, historię, legendę, ciekawostkę lub osobiste wspomnienie związane z Sycowem i jego okolicami. Może to być:

  • zapomniana historia z czasów przedwojennych
  • wojenne losy miasta
  • powojenna odbudowa
  • barwne wspomnienie z PRL-u
  • współczesne wydarzenie, które już stało się „legendą Sycowa”
  • rodzinna opowieść przekazywana z pokolenia na pokolenie

Cel konkursu Stworzyć współczesną kronikę Sycowa – zbiór tekstów, które za kilkadziesiąt lat będą tak samo cenne, jak książka Franzkowskiego w 1912 roku.

Organizatorzy podkreślają: nie liczy się tylko styl literacki, ale autentyczność, emocje i unikalna perspektywa mieszkańca. Każdy tekst może stać się częścią zbiorowej pamięci miasta.

Szczegóły konkursu (termin nadsyłania prac, kategorie wiekowe, nagrody, regulamin) zostaną wkrótce opublikowane na stronie Centrum Kultury w Sycowie oraz Biblioteki Publicznej, a także w mediach społecznościowych Towarzystwa Świętego Marka.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic