Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 1 maja 2024 20:13
Reklama

Borelioza - wszystko, co trzeba wiedzieć

W związku z licznymi w ostatnim czasie pytaniami mieszkańców powiatu oleśnickiego kierowanymi do PSSE w Oleśnicy, dotyczącymi boreliozy i badań diagnostycznych w tym kierunku, Państwowy Powiatowy Inspektor w Oleśnicy przypomina najważniejsze informacje na ten temat.
Borelioza - wszystko, co trzeba wiedzieć

Autor: pixabay.com

Borelioza (choroba z Lyme) jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię Borrelia. Istnieje wiele gatunków Borrelia rozpowszechnionych na całym świecie mogących wywoływać boreliozę. Do zakażenia dochodzi na skutek ukłucia człowieka przez kleszcza.

Borelioza objawia się przede wszystkim charakterystyczną zmianą skórną tzw. rumieniem wędrującym. Pojawia się on zwykle po kilku dniach, nie koniecznie w miejscu ukłucia. Jednakże może on zostać niezauważony bądź też nie pojawić się wcale(tylko połowa zakażeń boreliozą skutkuje pojawieniem się rumienia wędrującego).

Objawom skórnym mogą towarzyszyć objawy pseudogrypowe takie jak zmęczenie, złe samopoczucie, bóle mięśniowe i stawowe. Niestety bakteria może atakować także różne ważne narządy w organizmie człowieka. Mogą wystąpić obrzęki i bóle stawów, zwłaszcza stawów kolanowych i łokciowych. W przebiegu choroby może dojść do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego (neuroboreliozy), co manifestuje się zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, sztywnością karku, porażeniem nerwów, zaburzeniami czucia, zapaleniem mózgu. Borrelia może atakować także mięsień sercowy co prowadzi do zaburzeń rytmu serca, kardiomiopatii.

Diagnostyka boreliozy w przypadku objawów innych niż rumień wędrujący jest procesem złożonym. Rozpoznanie boreliozy wymaga dwuetapowej diagnostyki. W pierwszej kolejności wykonywany jest test immunoenzymatyczny ELISA w celu wykrycia w surowicy krwi specyficznych przeciwciał klasy IgM i IgG przeciw bakteriom Borrelia sp. Przeciwciała IgM u większości chorych pojawiają się po 3-4 tygodniach od zakażenia, natomiast IgG po 4-8 tygodniach i utrzymują się przez wiele lat. Jeżeli wykonanie testu ELISA daje wynik dodatni lub wątpliwy, wówczas należy wykonać test Western-blot, który ma na celu potwierdzenie wyników pierwszego badania. Jeżeli wynikowi dodatniemu  towarzyszą  objawy kliniczne, konieczna jest konsultacja z lekarzem chorób zakaźnych.

Obecnie coraz więcej laboratoriów, przede wszystkim komercyjnych, oferuje możliwość zbadania kleszcza na obecność bakterii Borrelia. Warto jednak przypominać, że:

  • Zgodnie ze standardami  obowiązującymi w Polsce, warunek rozpoznania boreliozy i jej leczenia stanowi stwierdzenie charakterystycznych objawów klinicznych, potwierdzone badaniami serologicznymi (z wyjątkiem patognomonicznego rumienia wędrującego). Diagnostycznie wiążące – stanowiące podstawę do rozpoczęcia terapii są wyniki badań poziomu przeciwciał przeprowadzone z krwi pacjenta metodami ELISA i testem potwierdzającym Western-blot.

  • Nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy.

  • Zakażenie kleszcza nie dowodzi, że doszło do przeniesienia choroby; z badań wiadomo, że ryzyko zakażenia zależy od czasu żerowania kleszcza – jeżeli ekspozycja na kleszcza jest krótka, nie dochodzi do transmisji boreliozy i leczenie jest zbędne.

  • Nie wszystkie ukłucia kleszcza są przez pacjentów zauważone.

  • W przypadku pojawienia się typowych objawów boreliozy w postaci rumienia wędrującego należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy przypomina również, że ze względu na brak szczepionki chroniącej przed boreliozą, podstawą zapobiegania tej chorobie jest ochrona ciała przed kleszczami podczas przebywania w obszarach ich występowania, stosowanie repelentów i obserwacja ciała oraz w razie potrzeby odpowiednio wczesne usuwanie kleszczy ze skóry.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Syców WiankaTreść komentarza: Faktycznie kabaret. Kuźmicz bez głosów które oddała mu Czechowska nie wygrał by wyborów. Cienki Bolek z niego. Cała kampania zerżnieta...jak dzieci we mgle. Rolnik to zawsze rolnik i tyle ...Syców to teraz wieś. Czas się wykazać panie Kuźma do roboty bo patrzymy i obserwujemy obiecanki ...Data dodania komentarza: 01.05.2024, 19:02Źródło komentarza: NASZ NEWS: Tak podziela się władząAutor komentarza: JanTreść komentarza: Działa jak każde inne w każdym mieście pajacu.Data dodania komentarza: 01.05.2024, 18:43Źródło komentarza: Miasto prostuje informacje radnego PłaczkowskiegoAutor komentarza: OloTreść komentarza: Gazeta opisuje i wie o takich przypadkach a policja oczy wywala za zdumienia i pyta o co chodzi buhahahahaData dodania komentarza: 01.05.2024, 16:28Źródło komentarza: Uwaga, w Oleśnicy krążą podejrzani mężczyzniAutor komentarza: MTreść komentarza: 21 i 22 listopada 2023r. jeździli podejrzani mężczyźni ze wschodnim akcentem białym Fordem Transit o nr rej DDZ 21912 Oferowali naprawę rynien, byli bardzo namolni, trudni do opuszczenia podwórka. Początkowa cena jest atrakcyjna byle szybko przystąpić do pracy i ostatecznie skasować duża większa kwotę twierdząc że ta cena dotyczyła za metr. Najlepiej jak w domu jest sama osoba starsza która łatwo zmanipulować. Kręcili się po miejscowości Smolna i Ligota Wielka. Na zgłoszenie Policja nawet nie sporządziła notatki. Byłam osobiście na komisariacie i zostałam zbyta jaby nie było sprawy ani problemu.Data dodania komentarza: 01.05.2024, 15:47Źródło komentarza: Uwaga, w Oleśnicy krążą podejrzani mężczyzniAutor komentarza: RysiekTreść komentarza: A kiedy zmiana na ginekologi ?Data dodania komentarza: 01.05.2024, 15:39Źródło komentarza: Zmiana na chirurgii w szpitalu w OleśnicyAutor komentarza: IgorTreść komentarza: Moje 2 małe Cane Corso już na was czekaja😉Data dodania komentarza: 01.05.2024, 14:33Źródło komentarza: Uwaga, w Oleśnicy krążą podejrzani mężczyzni
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic