20 lipca kompleks pałacowy w Goszczu stał się sceną wydarzenia artystycznego. W otoczeniu wiekowych murów i bujnej zieleni odbył się festiwal „Sztuka, która łączy”. Ten artystyczny koncept połączył modę, muzykę, taniec, instalacje artystyczne, smaki i wspólną zabawę.
Od godziny 14 można było oglądać instalację artystyczną zatytułowaną „Carmen & Nabucco”. Stylizowane kostiumy operowe zawisły w przestrzeniach pałacu niczym unoszące się duchy sceny – tworzyły poetycką opowieść o teatrze, emocjach i pięknie. Kulminacją tej ekspozycji był pokaz performatywny tancerek, które wcielały się w „żywe manekiny” i rytmicznie ożywały do dźwięków operowych motywów. Z kolei w części inspirowanej „Nabucco” aktorzy pantomimy przemienili się w rzeźby, które gestem i mimiką wyrażały dramatyzm opery i ducha epoki.
W ogrodzie trwała równolegle strefa dziecięcej kreatywności – kolorowe kredki, latawce i warsztaty twórcze przyciągały najmłodszych, a rodzinom pozwalały na wspólne spędzanie czasu. Nieopodal rozłożono stoły piknikowe z lekkim poczęstunkiem, zachęcające do chwil wytchnienia w cieniu drzew.
Nie zabrakło okazji do utrwalenia wspomnień – w specjalnie przygotowanej strefie fotograficznej goście mogli przebrać się w operowe stroje i stanąć przed obiektywem, pozując niczym gwiazdy wielkiej sceny.
Autorką strojów do oper była Małgorzata Słoniowska, natomiast autorką instalacji, pokazu, scenografii koncertu operowego w pałacu i kościele była Zhenya Asatryan z Armenii.
O godzinie 16 publiczność przeniosła się do zabytkowego kościoła, gdzie odbył się koncert operowy „Nieśmiertelne dźwięki opery”. Magda Górniak (sopran), Karolina Nosowska (mezzosopran) i Mateusz Słowikowski (fortepian) poruszyli serca słuchaczy interpretacjami najsłynniejszych fragmentów z „Carmen” i „Nabucco”. Miejsce koncertu zostało zaaranżowane w nowoczesnym stylu: światło, draperie i subtelna scenografia stworzyły magiczną aurę, łączącą sacrum z artystycznym uniesieniem.
Wydarzenie okazało się nie tylko celebracją sztuki, ale i wspólnoty. Dowiodło, że klasyka może być żywa, inspirująca i dostępna dla każdego.
Za organizację wydarzenia odpowiadała Alina Drozd-Tereszkiewicz w ramach Fundacji Forum Artis im. Marka Tracza. Gospodarzem była instytucja gminna Pałac Goszcz.