Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 lipca 2025 19:05
Reklama
Reklama
Reklama

Różne odsłony człowieczeństwa

W zabytkowym kościele w Goszczu otwarto nową wystawę.
Różne odsłony człowieczeństwa

Autor: Andrzej Głowacz

W przestrzeni dawnego ewangelickiego kościoła w Goszczu odbył się wernisaż wystawy Agnieszki Lisiak „Skórki” zatytułowany „Ślady człowieka”.

Temat ekspozycji był silnie związany z różnymi odsłonami człowieczeństwa – artystka podjęła próbę ukazania serca człowieka w całym jego wewnętrznym spektrum: od wolności po zniewolenie, od wojny po pokój, od dobroci po ból. Nie był to przypadkowy wybór – jak opowiedziała podczas wernisażu. Projekt ten narodził się jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie, jednak to właśnie tamte wydarzenia nadały mu ostateczną formę. Impuls był silny, a potrzeba wypowiedzi – niemal konieczna.

W centrum ekspozycji znalazło się serce – nie tylko jako fizyczny kształt, ale przede wszystkim jako symbol emocji, pamięci i nadziei. Towarzyszyły mu inne formy: „Serce wolności”, „Serce zniewolenia”, „Serce wojny”, „Serce dobroci”, „Wiosna w sercu”, „Serce pokoju”, a także poruszające „Serce centrum człowieka”, przy którym pulsował dźwięk bijącego serca, nadając całemu wnętrzu niemal mistyczny rytm.

Nie zabrakło odniesień do rzeczywistości – „Dłonie pomocy” w różnych rozmiarach i formach przypominały o solidarności Polaków z uchodźcami z Ukrainy. Ich wyciągnięte gesty mówiły więcej niż słowa – o trosce, empatii i człowieczeństwie.

Jednym z najmocniejszych akcentów wystawy była instalacja „Chmura” - zbudowana z nabojów pozbawionych ładunku. Artystka wytłumaczyła, że ich obecność miała nie tylko przywoływać brutalność wojny, ale przede wszystkim przypominać o człowieku, który nawet w najtrudniejszych momentach nie powinien tracić swojej godności.

Szczególne poruszenie wzbudziło „Serce wojny” – wykonane z ceramiki wypalanej w plenerze, z widoczną raną postrzałową. Obok niego tętniło złote, ciepłe „Serce dobroci”, a „Serce wiosny” – rozkwitające delikatnie – niosło obietnicę odrodzenia.

W głębi sali znajdowały się „Ślady pogranicza” – nagrodzone w międzynarodowym konkursie rzeźby i ceramiki, wykonane na zabytkowych płytkach z najstarszej kaflarni w Polsce. To właśnie tam widzowie natykali się na „Serce wolności” – zamknięte w klatce, lecz z uchylonymi drzwiczkami, symbolicznie sugerującymi wyjście ku wolności.

Wernisaż zakończył się wspólnym przejściem przez wystawę, w atmosferze skupienia, refleksji i wzruszenia. Artystka zaprosiła gości do rozmowy, zachęcała do własnych interpretacji, pozostawiając przestrzeń na osobiste odczytanie każdego z dzieł.

Agnieszka Lisiak „Skórka” to nie tylko artystka, ale i pedagog – absolwentka Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie studiowała rzeźbę i ceramikę. Jej twórczość obejmuje rzeźbę, malarstwo, ceramikę i modę. Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków oraz działa w Wielkopolskim Związku Artystów Rzeźby. Jest laureatką wielu nagród, a jej prace prezentowane są zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Jest autorką wielu rzeźbiarskich, m.in. pierwszego poległego Powstańca Wielkopolskiego Jana Mertki w Przygodzicach oraz Żurawi w Nordhausen w Niemczech. Jest autorką statuetek „Grand Prix Komeda”, „Wojciechy”, „Laury Kultury” .

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Pucio.... Zły adresat twojego mękolenia. To według katolików zwierzęta w wigilię przemawiają ludzkim głosem.Data dodania komentarza: 14.07.2025, 16:34Źródło komentarza: Kto pojedzie na zaprzysiężenie Nawrockiego?Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Pewnie kierowcy biorą przykład z policji . W necie jest nagranie jak policja bez włączonych kogutów zasuwa ponad 200 km. I podjeżdża dosłownie na długość auta do poprzedzającego auta. W Polsce od 1992 roku zginęło na drogach ponad 157 tysięcy osób. To więcej jak Ukraińców w obecnej wojnie.Data dodania komentarza: 14.07.2025, 16:30Źródło komentarza: Zderzyło się 7 autAutor komentarza: EuropejczykTreść komentarza: Wstyd się pokazywać na czymś takimData dodania komentarza: 14.07.2025, 15:09Źródło komentarza: Kto pojedzie na zaprzysiężenie Nawrockiego?Autor komentarza: EuropejczykTreść komentarza: Iran ma program atomowy i islamską dyktaturę. Afganistan i Irak mieli dyktatury, Afganistan ma nadal z powrotem. Należy w tych krajach wprowadzać i utrzymać liberalną demokrację czy to się komuś podoba czy nieData dodania komentarza: 14.07.2025, 14:36Źródło komentarza: Chce usunięcia flagi Ukrainy z sali obrad Rady Miejskiej OleśnicyAutor komentarza: zw=kowalski:-)Treść komentarza: A czy owi włodarze przeprowadzili konsultacje społeczne co ba ten temat twierdzą sami wyborcy ?Data dodania komentarza: 14.07.2025, 13:37Źródło komentarza: Protestują, bo chcą zniesienia dwukadencyjnościAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Do Znawca.... Niektórym burkom na tym portalu tłumaczę namiętnie, że przemierzam Szwecję wzdłuż i wszerz i nigdzie przed wjazdem do danego miasta przy tablicy czy herbie podających nazwę miejscowości nie spotkałem informacji o miastach partnerskich oraz innych. Tydzień temu byłem w Pajala i też nic. Przemierzyłem kawałek Finlandii aby Świętemu Mikołajowi doręczyć list w sprawie oleśnickiej policji i urzędów i też nie spotkałem takiej informacji. PS. Spytajcie radnego Jana Mandata jakie korzyści ma Oleśnica z jego obecności w partnerskim mieście w Czechach. Ale konkretne. Nie jakieś tam "bla, bla". Może jakiś zakład tam coś eksportuje ? Może jakiś przedsiębiorca coś stamtąd importuje ? Poza wożeniem tyłków radnych i urzędników mieszkańcy Oleśnicy nie mają z tego wymiernej korzyści.Data dodania komentarza: 14.07.2025, 13:34Źródło komentarza: Kto pojedzie na zaprzysiężenie Nawrockiego?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic