11–12 lipca w Chełstowie, Twardogórze i Goszczu odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które na długo zapisze się w pamięci pasjonatów historii militarnej i zabytkowej motoryzacji – Willys Military Meeting 2025. Była to już siódma edycja corocznego zlotu właścicieli wojskowych pojazdów marki Willys, która tym razem zyskała szczególnie malowniczą i historyczną oprawę.
Do gminy Twardogóra zjechali uczestnicy z całej Polski – z Warszawy, Wrocławia, Kluczborka, Drezdenka, Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, Częstochowy, Brzegu, Poznania, Świeradowa-Zdroju, Zduńskiej Woli oraz Wielunia. Każdy z nich przywiózł pieczołowicie odrestaurowany oryginał – ale również ogromną pasję, wiedzę oraz głębokie zaangażowanie w pielęgnowanie pamięci o czasach II wojny światowej.
Bazą noclegową i organizacyjną wydarzenia było Centrum Inicjatyw Wiejskich w Chełstowie, które w tych dniach przemieniło się w tętniące życiem militarne miasteczko. Rozwieszone flagi i precyzyjnie ustawiona kolumna pojazdów tworzyły wyjątkowy klimat. Wieczorem, przy grillu, toczyły się rozmowy o technice, historii, planach na przyszłość i wspólnych pasjach.
Sobota rozpoczęła się od uroczystej prezentacji pojazdów na Rynku w Twardogórze. Mieszkańcy miasta mieli okazję z bliska podziwiać legendarne Willysy oraz spotkać rekonstruktorów w historycznych mundurach.
Po prezentacji kolumna pojazdów wyruszyła w teren. Offroadowa trasa wiodła przez malownicze lasy gminy Twardogóra, a pierwszą załogę Willisa oficjalnie wypuścili Wiesław Jachimek – sędzia główny rajdu – oraz burmistrz Twardogóry, Paweł Czuliński, który wcześniej uroczyście powitał wszystkich uczestników. Przejazd po błotnistych ścieżkach, stromych wzniesieniach i leśnych traktach stał się prawdziwym sprawdzianem zarówno dla maszyn, jak i ich kierowców, wprowadzając atmosferę wojennej ekspedycji.
Po drodze uczestnicy odwiedzili unikalną w skali Europy kolekcję fragmentów Muru Berlińskiego w Sosnówce. Nie zabrakło także atrakcji w postaci strzelania z karabinu kbks, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Gospodarzami i opiekunami wydarzenia byli prezes Klubu Strzeleckiego „Hart” LOK Twardogóra, Romuald Górski, oraz Kacper Szuster.
Kulminacją dnia był przejazd do majestatycznego pałacu w Goszczu, gdzie ponownie powitał załogi burmistrz. Dla podniesienia rangi wydarzenia został zagrany hejnał Twardogory przez trębacza i kompozytora twardogórskiego hejnału Tadeusza Nestorowicza. Na historycznym dziedzińcuodbyło się widowisko militarne pt. "Tu byliśmy" z pirotechnicznymi efektami specjalnymi, które w sugestywny sposób ukazywało zakończenie II wojny światowej oraz wydarzenia związane z lokalną historią tego miejsca. Sceny obejmowały m.in. ucieczkę ludności niemieckiej z Goszcza, wkroczenie wojsk radzieckich, obecność II Armii Wojska Polskiego w marcu i kwietniu 1945 roku, a także działania operacji łużyckiej, w tym walki z wycofującymi się oddziałami niemieckimi na kierunku Nysy Łużyckiej.
Wydarzenie miało nie tylko wymiar rekreacyjny, ale i edukacyjny. Pokazy, inscenizacje, prelekcje i spotkania z pasjonatami historii stworzyły przestrzeń do wymiany doświadczeń i integracji środowisk rekonstrukcyjnych. Nie zabrakło również rozmów o technicznej stronie zabytkowych pojazdów – Willysy, które osiągają prędkość do 40 mil na godzinę, spalają średnio 10 litrów paliwa na 100 kilometrów.
Organizatorami Willys Military Meeting 2025 byli Agnieszka i Bartek Lisiakowie. Bartek pełni również funkcję dyrektora Ostrowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej. W wydarzeniu brali udział również liczni rekonstruktorzy, m.in. Krzysztof Bodylski, Piotr Oczachowski, Jakub Szymak oraz Bartek Lisiak – młodszy. Całość została zrealizowana dzięki wsparciu Gminy Twardogóra, GOSiR Twardogóra (Jan Świerad), Klubu Strzeleckiego „Hart” LOK Twardogóra (Romuald Górski), Lasów Państwowych Twardogóra (Tomasz Taciak) oraz zespołu Pałacu Goszcz (Katarzyna Urbanek).
Willys Military Meeting 2025 nie był zwykłym rajdem czy spotkaniem entuzjastów motoryzacji. Był żywą lekcją historii, wyrazem szacunku dla przeszłości i ludzi, którzy ją tworzyli. To była podróż w czasie, spotkanie pokoleń i wielka wspólnota pasji.
Napisz komentarz
Komentarze