Dolny Śląsk na EXPO 2025 wciągnął odwiedzających w swoją historię, kulturę i naukę poprzez warsztaty, koncerty, pokazy rzemiosła, prezentacje naukowe i spotkania gospodarcze. Udział Dolnego Śląska w światowej wystawie był okazją do pokazania regionu nie tylko jako miejsca z potencjałem turystycznym i gospodarczym, ale także jako przestrzeni otwartej, cały czas rozwijającej się i gotowej do międzynarodowej współpracy.
– EXPO to szansa, by odkryć Dolny Śląsk na nowo, w oparciu o język wspólnych wartości: kultury, innowacji i nauki – mówi Michał Rado, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. – Chcieliśmy, by odwiedzający poprzez bezpośredni kontakt z dolnośląskim dziedzictwem, mogli wczuć się w naszą kulturę, tradycję i historię. Mamy nadzieję, że bogactwo naszych zabytków zachęci Japończyków do odwiedzenia Dolnego Śląska – dodaje wicemarszałek Rado.
Podczas dolnośląskiego tygodnia odwiedzający Wystawę EXPO z całego świata mogli brać udział w warsztatach ze zdobienia ceramiki z Manufakturą Bolesławiec. Czas umilali muzycy zespołu LutosAir Quintet z Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, gdzie podczas koncertów uczestnicy mogli samodzielnie stanąć za pulpitem dyrygenta.
Wrocław – stolica Dolnego Śląska – przedstawiła unikalny projekt miejskich krasnali, będących symbolem otwartości i kreatywności miasta. Nie zabrakło takich postaci jak zapracowane Syzyfki, uśmiechnięty Życzliwek, nieustraszone Pożarki czy jedyny w swoim rodzaju Wroclovek, które na co dzień towarzyszą mieszkańcom i turystom w przestrzeni miejskiej.
Dolnośląski akcent wniosło także Muzeum Papiernictwa z Dusznik-Zdroju, prezentując tradycyjną technikę czerpania papieru – materiału o szczególnym znaczeniu w japońskiej kulturze. Spotkania z partnerami z Japonii mają także na celu zainicjowanie współpracy międzynarodowej.
Naukowy głos należał do Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prezentując potencjał regionu w zakresie badań biomedycznych i innowacyjnych technologii medycznych.
Swoje dzieła sztuki zaprezentował także artysta Marcin Zieliński, które wykonane zostały przy użyciu zabytkowych maszyn z Huty „Sudety” i lokalnego granitu ze Strzegomia – pokazując, jak tradycja hutnictwa szkła może inspirować współczesną twórczość.
- Ważnym elementem obecności Dolnego Śląska na EXPO 2025 było także zaprezentowanie naszych dolnośląskich przedsiębiorców z sektorów: rolno-spożywczego, zielonych technologii, urządzeń i instrumentów medycznych i dentystycznych oraz rozwiązań IT i AI dla smart cities. Liczne spotkania B2B, a także wizyta w japońskim hubie innowacji miały na celu zacieśnienie współpracy gospodarczej i wsparcie internacjonalizacji dolnośląskich firm – podkreśla wicemarszałek Michał Rado.
O obecność dolnośląskich przedsiębiorstw zadbała Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW).
Ekspozycja Dolnego Śląska na EXPO 2025 w Osace przyciągnęła mnóstwo odwiedzających i zrobiła na Japończykach ogromne wrażenie. Podkreśliła wizerunek regionu jako przestrzeni nowoczesnej, dynamicznej i gotowej do budowania mostów międzykulturowych – w obszarze kultury, nauki, turystyki i biznesu.
Napisz komentarz
Komentarze