Długi majowy weekend na dolnośląskich drogach przebiegł dość spokojnie. Mimo znacznie zwiększonego ruchu pojazdów, ilość zaistniałych zdarzeń nie odbiegła od liczby zdarzeń odnotowywanych często podczas zwykłych dni roboczych.
W ciągu sześciu minionych dni doszło w naszym regionie do 25 wypadków, w których 37 osób zostało rannych.
Na drogach powiatu oleśnickiego policjanci zatrzymali 6 nietrzeźwych kierujących.
1 maja na drodze krajowej nr 25 policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki marki Volkswagen. Kierującym okazał się 31-letni mieszkaniec powiatu ostrowskiego. Badanie na rzeźwości jakie przeprowadzili policjanci wykazało, że kierujący w wydychanym powietrzu ma 1,8 promila alkoholu.
Kolejnego dnia policjanci z Dobroszyc zatrzymali 31-latka, mieszkańca powiatu trzebnickiego, który kierował pojazdem marki Audi będąc w stanie po użyciu alkoholu, gdyż w wydychanym powietrzu miał 0,27 promila. W świetle obowiązujących przepisów kierowanie pojazdem z taką zawartością alkoholu w wydychanym powietrzu jest wykroczeniem. Jednak po sprawdzeniu kierującego w policyjnej bazie okazało się, że nie powinien był kierować samochodem, gdyż Sąd wydał wobec niego dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi. Niestosowanie się do tego zakazu stanowi przestępstwo.
4 maja w miejscowości Jenkowice doszło do zdarzenia drogowego. Kierujący pojazdem marki Volkswagen 22-letni mieszkaniec powiatu oleśnickiego nie zachował wystarczającej ostrożności i wjechał w ogrodzenie posesji. Po przebadaniu alkomatem okazało się, że w wydychanym powietrzu miał 1,9 promila alkoholu.
5 maja policjanci odnotowali 3 przypadki kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu. Pierwsza sytuacja miała miejsce nad ranem w miejscowości Niwki Książęce (gmina Międzybórz). Tam kierujący pojazdem marki Peugeot, 25-letni mieszkaniec powiatu kępińskiego, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Okazało się, że w wydychanym powietrzu miał 1,9 promila alkoholu.
Około godziny 20:00 w miejscowości Dziadów Most (gmina Dziadowa Kłoda) policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Renault. Kierującym okazał się 42-letni mieszkaniec powiatu oleśnickiego, który w swoim organizmie miał 2,1 promila alkoholu.
Trzecia sytuacja dotyczyła 20-latka, który kierował pojazdem marki Volkswagen mając w wydychanym powietrzu 0,32 promila. Kontrola drogowa miała miejsce w Międzyborzu.
POLICJA PRZYPOMINA
Jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila (bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza) to jest to stan po spożyciu alkoholu. Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karę aresztu, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Jeśli okres zakazu trwał dłużej niż 1 rok przed zwrotem dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów mechanicznych osoba taka musi przejść kontrolne sprawdzenie kwalifikacji przystępując do stosownego egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Stan nietrzeźwości w rozumieniu kodeksu karnego zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub gdy zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do lat 10. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ranni, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Oprócz powyższego, sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych.
KPP w Oleśnicy